Görkəmli dramaturq Hüseyn Cavidin xatirəsi anılıb
AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində Azərbaycanın dahi dramaturqu və şairi Hüseyn Cavidin vəfatının 78-ci ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin direktoru, fil.ü.e.d. Gülbəniz Babaxanlı görkəmli mütəfəkkirin faciəli həyat yolundan və zəngin yaradıcılığından danışıb. Bildirib ki, H.Cavidə əsl bəraət 1982-ci il dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev tərəfindən verilib və onun nəşi ulu öndərin səyi nəticəsində uzaq Sibirdən Azərbaycana gətirilib. Ümummilli liderin göstərişi ilə ədibin Bakıda və Naxçıvanda ev muzeyləri açılıb, Naxçıvandakı məzarı üzərində məqbərə ucaldılıb.
Daha sonra muzeyin elmi katibi İlahə Novruzova bu mədəniyyət ocağında H.Cavid irsi ilə bağlı görülən işlər, həmçinin yenicə çapdan çıxmış 20 cildlik “Cavidşünaslıq” elmi araşdırmalar toplusu barədə məlumat verib.
Sonda H.Cavidə həsr olunmuş “Qayıdış” filmi və onun müxtəlif illərdə çəkilmiş fotolarından ibarət videoçarx nümayiş etdirilib.

В Доме-музее Гусейн Джавид НАНА состоялось памятное мероприятие по случаю 78-й годовщины со дня смерти великого азербайджанского драматурга и поэта Гусейна Джавида.
Выступая на мероприятии, директор музея доктор филологических наук Гулбениз Бабаханлы рассказала о трагическом жизненном пути и богатом творчестве выдающегося мыслителя. Она сказала, что истинный оправдательный приговор Джавиду был предоставлен в 1982 году гениальной личностью Гейдаром Алиевым, благодаря усилиям великого лидера его останки были привезены в Азербайджан из Сибири. По указанию общенационального лидера в Баку и Нахчыване были открыты дома-музеи видного литератора, а на его могиле в Нахчыване установлен мавзолей.
Далее ученый секретарь музея Илаха Новрузова дала информацию о работах, проделанных в этом культурном центре в направлении исследования наследия Джавида, а также о 20-томном сборнике научных исследований «Джавидоведение».
В конце мероприятия был продемонстрирован посвященный Г.Джавиду фильм «Возвращение» и видеоролик его фотографий разных лет.