Görkəmli dramaturq Hüseyn Cavidin xatirəsi anılıb
AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində Azərbaycanın dahi dramaturqu və şairi Hüseyn Cavidin vəfatının 78-ci ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin direktoru, fil.ü.e.d. Gülbəniz Babaxanlı görkəmli mütəfəkkirin faciəli həyat yolundan və zəngin yaradıcılığından danışıb. Bildirib ki, H.Cavidə əsl bəraət 1982-ci il dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev tərəfindən verilib və onun nəşi ulu öndərin səyi nəticəsində uzaq Sibirdən Azərbaycana gətirilib. Ümummilli liderin göstərişi ilə ədibin Bakıda və Naxçıvanda ev muzeyləri açılıb, Naxçıvandakı məzarı üzərində məqbərə ucaldılıb.
Daha sonra muzeyin elmi katibi İlahə Novruzova bu mədəniyyət ocağında H.Cavid irsi ilə bağlı görülən işlər, həmçinin yenicə çapdan çıxmış 20 cildlik “Cavidşünaslıq” elmi araşdırmalar toplusu barədə məlumat verib.
Sonda H.Cavidə həsr olunmuş “Qayıdış” filmi və onun müxtəlif illərdə çəkilmiş fotolarından ibarət videoçarx nümayiş etdirilib.

A memorial event was held at the Huseyn Javid’s House Museum on the occasion of the 78th anniversary of the death of the great Azerbaijani playwright and poet Huseyn Javid.
Speaking at the event, director of the museum Doctor of philological sciences Gulbeniz Babakhanli spoke about tragic life path and rich work of an outstanding thinker. She said that a true acquittal was given to Javid in 1982 by a brilliant person Heydar Aliyev, thus, thanks to great leader’s efforts, his remains were brought to Azerbaijan from Siberia. At the direction of the national leader, museums of a prominent writer were opened in Baku and Nakhchivan, and a mausoleum was erected on his grave in Nakhchivan.
Further, scientific secretary of the museum, Ilaha Novruzova informed on the work done in this cultural center directed of researching the heritage of Javid, including on the 20-volume collection of scientific studies "Javidology."
Finally, the film “Return” dedicated to H. Javid and a video clip of his photographs from different years were displayed.