Dekabrın 9-da İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Şahbaz Muradovun “Ulu öndər Heydər Əliyevin inkişaf strategiyasının təntənəsi: tənəzzüldən tərəqqiyə yüksələn 50 illik çətin yolun sosial-iqtisadi nəticələri” kitabının təqdimatı olub.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan tədbiri müəssisənin direktoru, professor Nazim İmanov açaraq nəşrin ümummilli liderin respublikada birinci dəfə rəhbərliyə gəlişinin 50 illiyinə həsr edildiyini, kitabda tənəzzüldən tərəqqiyə yüksələn həmin dövrün (1969-2019-cu illər) sosial-iqtisadi nəticələrinin təhlil olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, müasir Azərbaycanın qurucusu H.Əliyevin respublikamızın inkişafında, güclənməsində müstəsna xidmətləri olub. Onun sözlərinə görə, ulu öndər daim Azərbaycan xalqının və dövlətinin maraqlarını, mənafeyini müdafiə edib, qəbul etdiyi uzaqgörən siyasi qərarları ilə ölkəni düşdüyü ağır vəziyyətlərdən çıxara bilib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin "Ulu öndər Heydər Əliyevin inkişaf strategiyasının təntənəsinə həsr edilmiş dəyərli tədqiqat əsəri" mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Akademik çıxışında ümummilli liderin dövlətçilik tariximizdəki rolundan, müstəqil Azərbaycanın memarı kimi gördüyü işlərdən danışıb. Akademik qeyd edib ki, kitabda dahi şəxsiyyətin həyat yolu, onun Azərbaycanın sosial-iqtisadi tərəqqisindəki xidməti, respublikanın tənəzzüldən sabitliyə qədər keçdiyi yolun iqtisadi mənzərəsi faktlarla, statistik rəqəmlərlə oxucuya təqdim olunur. İ.Həbibbəyli ulu öndərin respublikaya rəhbərlik etdiyi hər iki dövrün Azərbaycanın tarixinə düşdüyünü, respublika iqtisadiyyatının keyfiyyətcə yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu diqqətə çatdırıb. Məruzəçi ümummilli liderin Azərbaycanın tərəqqisi və inkişafına yönəlmiş siyasi fəaliyyətinin bu gün onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin professorlar - Tofiq Hüseynovun "Uğurlu sosial-iqtisadi siyasətin qələbəsi", Tərbiz Əliyevin "İqtisadçı alimin ictimai mövqeyini əks etdirən kitab", Rəna Sultanovanın "Heydər Əliyev və məşğulluq strategiyası" və Əlizadə Əsgərlinin "Ulu öndər Heydər Əliyevin elm strategiyası" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonda kitabın müəllifi Ş.Muradov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

Presentation of a book on the socio-economic activities of the great leader
On December 9, presentation of the book “Triumph of the development strategy of the great leader Heydar Aliyev: the socio-economic consequences of the 50-year difficult path from recession to progress” was held by the head department of the Institute of Economics, corresponding member of ANAS Shahbaz Muradov.
Opening the event, organized in the Main Building of ANAS, director of the scientific institution, Professor Nazim Imanov, noted that the new publication, which analyzes the socio-economic consequences of the difficult path from recession to progress (1969–2019), is dedicated to the 50th anniversary of the country's first nationwide leadership the leader. He noted that the founder of modern Azerbaijan H. Aliyev provided exceptional services in the development and strengthening of our republic. According to him, great leader always defended the interests of the Azerbaijani people and the state, and with his far-sighted political decisions, he managed to lead the country out of difficult times.
Then a lecturewas presented by ANAS vice-president academician Isa Habibbayli on “Valuable research work dedicated to the triumph of the development strategy of great leader Heydar Aliyev”. In his speech, academician spoke about the role of a national leader in the history of statehood. The book provides readers with facts about the life of a genius, his role in the socio-economic development of Azerbaijan, the country's path from decline to stability. Political activities of the national leader, aimed at the progress and development of Azerbaijan are now successfully continued by his worthy successor, President Ilham Aliyev, he noted.
Then lectures on topics “Victory of a successful socio-economic policy”, “A book reflecting the social position of a scientist-economist”, “Heydar Aliyev and employment strategy” were listened.
In conclusion, author of the book, Sh. Muradov, expressed gratitude to the organizers and participants of the event.