Ədəbiyyat Muzeyində ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi anılıb
Dekabrın 11-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunan "Müstəqilliyimizin xilaskarı, müasir dövlətimizin qurucusu" mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Sessiya çərçivəsində ulu öndərin həyat və fəaliyyətini əks etdirən sərgi də nümayiş olunub.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov "İstiqlal tariximizdə həmişə yaşayacaq ad" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, ulu öndər Heydər Əliyev 1969-cu ildə respublikada birinci dəfə hakimiyyətə gələn zaman Azərbaycan SSRİ respublikaları sırasında iqtisadi göstəricilərinə görə sonuncu yerlərdə qərarlaşmışdı. Akademik ümummilli liderin zəngin dünyagörüşü və uzaqgörənliyi ilə qısa müddətdə taleyüklü məsələlərin həllindən bacarıqla gəldiyini, Azərbaycanın iqtisadiyyatında, sənayesində və kənd təsərrüfatında mühüm nailiyyətlər əldə olunduğunu bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, ümummilli liderin qətiyyəti sayəsində respublikaya ayrılan dövlət büdcəsi artırılıb, eləcə də sovet cəmiyyəti üçün əhəmiyyət kəsb edən Bakı Məişət Kondisionerləri Zavodunun ölkəmizdə açılmasına nail olunub. Heydər Əliyevin hələ o illərdə müstəqil Azərbaycanın gələcəyi üçün təməllər atmağa başladığını deyən məruzəçi ulu öndərin təşəbbüsü ilə Bakıda Cəmşid Naxçıvanski adına hərbi liseyin açıldığını, burada yetişdirilən peşəkar zabitlərin Azərbaycan ordusunun qurulmasında başlıca rol oynadığını vurğulayıb.
R.Hüseynov ümummilli liderin həmin illərdə Azərbaycanın ədəbiyyatına və mədəniyyətinə xüsusi diqqət yetirdiyini, şair və yazıçılarımızın yubileylərinin UNESKO səviyyəsində qeyd edildiyini, "Nəsimi", "Babək", "Dədə Qorqud" və digər milli filmlərin çəkildiyini xatırladıb. O, böyük şəxsiyyət tərəfindən atılan bu addımların milli yaddaşın bərpasına, azərbaycançılıq ideyalarının cəmiyyətdə təbliğinə və güclənməsinə xidmət etdiyini deyib.
Natiq çıxışında H.Əliyevin yüksəkixtisaslı peşəkar milli kadrların yetişdirilməsi məsələsinə də toxunub. Qeyd edib ki, bir çox azərbaycanlı gənc ümummilli lider tərəfindən SSRİ-nin müxtəlif bölgələrində ali təhsil almağa göndərilib və həmin şəxslər ölkəmiz müstəqillik qazandıqdan sonra respublikanın inkişafında mühüm rol oynayıblar.
H.Əliyevin 1993-cü ildə ölkəni yox olmaq təhlükəsindən xilas etdiyini, müstəqilliyimizi möhləmləndirdiyini deyən alim dövlət orqanlarının yenidən formalaşdırıldığını, Azərbaycan neftini Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri vasitəsilə dünyaya daşıyacaq "Əsrin müqaviləsi"nin imzalandığını, respublikaya investisiya axınının gücləndiyini vurğulayıb.
R.Hüseynov ulu öndərin ideyalarının bu gün də aktuallığını qoruduğunu və onun xatirəsinin daim Azərbaycan xalqının qəlbində yaşayacağını qeyd edib.
Sessiyada, həmçinin muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Xatirə Bəşirlinin "Heydər Əliyevin ədəbiyyata münasibəti" və şöbə müdiri, professor Şəfəq Əlibəylinin "Heydər Əliyev epitetləri" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

В Музее литературы почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева
11 декабря в Национальном музее азербайджанской литературы НАНА состоялась посвященная памяти общенационального лидера Гейдара Алиева научная сессия «Спаситель нашей независимости, основатель нашего современного государства».
В рамках сессии была также представлена выставка, отражающая жизнь и деятельность великого лидера.
На мероприятии директор музея академик Рафаэль Гусейнов выступил с докладом «Имя, которое всегда будет упоминаться в нашей истории независимости». Он отметил, что, когда общенациональный лидер Гейдар Алиев впервые пришел к власти в 1969 году, Азербайджан находился в последних рядах среди республик СССР по экономическим показателям. Академик сказал, что благодаря богатому кругозору и дальновидности национальный лидер смог в короткие сроки решить судьбоносные проблемы и добиться значительных успехов в экономике, промышленности и сельском хозяйстве Азербайджана. Он отметил, что благодаря решимости общенационального лидера увеличился выделенный стране государственный бюджет. Отметив, что Гейдар Алиев еще в те годы начал закладывать основы для будущего независимого Азербайджана, докладчик подчеркнул, что в Баку открылась военная средняя школа имени Джамшида Нахчыванского, которая сыграла ключевую роль в создании азербайджанской армии.
Р.Гусейнов напомнил, что в те годы общенациональный лидер уделял особое внимание литературе и культуре Азербайджана, юбилеи наших поэтов и писателей отмечались на уровне ЮНЕСКО, снимались фильмы «Насими», «Бабек», «Деде Горгуд» и другие национальные фильмы. По его словам, шаги, предпринятые великим лидером, послужили восстановлению национальной памяти, продвижению и укреплению идей азербайджанства в обществе.
По словам Р.Гусейнова, идеи великого лидера остаются актуальными и сегодня, и его память всегда будет жить в сердцах азербайджанского народа.
Также на заседании были заслушаны доклады заместителя директора по научной работе музея профессора Хатири Баширли на тему «Отношение Гейдара Алиева к литературе» и заведующей отделом профессора Шафаг Алибейли «Эпитеты Гейдара Алиева».