AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Azərbaycan Milli Paralimpiya Komitəsi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Memorandumun imzalanmasında məqsəd fiziki məhdudiyyətli şəxslərin, o cümlədən paralimpiyaçıların hüquq və insan haqları sahəsində birgə fəaliyyətinin genişləndirilməsi, paralimpiyaçıların hüquqlarının təmini ilə əlaqədar müxtəlif layihələrin hazırlanması, fiziki məhdudiyyət sahəsində beynəlxalq proqramlarda iştirakın təmin olunması, paralimpiyaçıların hüquqlarının təminatına dair mütərəqqi beynəlxalq standartların və təcrübənin ölkəmizdə tətbiqi imkanları və perspektivləri ilə bağlı müzakirələrin və bu sahədə maarifləndirmə işlərinin aparılmasıdır. Bununla yanaşı, sənəd paralimpiyaçıların mövcud olan infrastrukturdan istifadəsinə əngəl törədən maneə və baryerlərin aşkara çıxarılmasını və aradan qaldırılmasını əhatə edən birgə tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində atılan mühüm addımlardan biridir.
Sənəd, həmçinin məktəblər, yollar, idman qurğuları, nəqliyyat və digər xidmətlərdən paralimpiyaçıların rahatlıqla istifadə imkanları üzrə minimum standartların işlənib-hazırlanması və tətbiqinin təşkili, eyni zamanda fiziki məhdudiyyət siyasətinin inkişaf etdirilməsi və qarşılıqlı şəkildə təlim kursları, konfrans, seminar-treninq və mühazirələrin təşkilini nəzərdə tutur.
Memorandumu Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafazadə və Milli Paralimpiya Komitəsinin prezidenti İlqar Rəhimov imzalayıblar.

Institute for Law and Human Rights to collaborate with National Paralympic Committee
Institute of Law and Human Rights of ANAS and National Paralympic Committee of Azerbaijan signed a memorandum of cooperation.
The signing of the memorandum aims at enhancing the joint activities of physically challenged persons, including Paralympians in the realm of law and human rights, developing various projects related to ensuring the rights of Paralympians, participating in international programs in the realm of physical limitations, and discussing application opportunities and perspectives of international standards and practices on providing legal rights of Paralympians in our country and carrying out enlightenment in this direction.
The document also provides for the elobartion and implementation of minimum standards for the convenience of paralympians in schools, roads, sports facilities, transportation and other services, as well as development of physical restraint policies and organization of mutual training courses, conferences, worhshops and lectures.
The memorandum was signed by Ayten Mustafazadeh, director of the Institute for Law and Human Rights, Doctor of juridical sciences, and Ilgar Rahimov, President of the National Paralympic Committee.