AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Azərbaycan Milli Paralimpiya Komitəsi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Memorandumun imzalanmasında məqsəd fiziki məhdudiyyətli şəxslərin, o cümlədən paralimpiyaçıların hüquq və insan haqları sahəsində birgə fəaliyyətinin genişləndirilməsi, paralimpiyaçıların hüquqlarının təmini ilə əlaqədar müxtəlif layihələrin hazırlanması, fiziki məhdudiyyət sahəsində beynəlxalq proqramlarda iştirakın təmin olunması, paralimpiyaçıların hüquqlarının təminatına dair mütərəqqi beynəlxalq standartların və təcrübənin ölkəmizdə tətbiqi imkanları və perspektivləri ilə bağlı müzakirələrin və bu sahədə maarifləndirmə işlərinin aparılmasıdır. Bununla yanaşı, sənəd paralimpiyaçıların mövcud olan infrastrukturdan istifadəsinə əngəl törədən maneə və baryerlərin aşkara çıxarılmasını və aradan qaldırılmasını əhatə edən birgə tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində atılan mühüm addımlardan biridir.
Sənəd, həmçinin məktəblər, yollar, idman qurğuları, nəqliyyat və digər xidmətlərdən paralimpiyaçıların rahatlıqla istifadə imkanları üzrə minimum standartların işlənib-hazırlanması və tətbiqinin təşkili, eyni zamanda fiziki məhdudiyyət siyasətinin inkişaf etdirilməsi və qarşılıqlı şəkildə təlim kursları, konfrans, seminar-treninq və mühazirələrin təşkilini nəzərdə tutur.
Memorandumu Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafazadə və Milli Paralimpiya Komitəsinin prezidenti İlqar Rəhimov imzalayıblar.

Институт права и прав человека НАНА и Национальный паралимпийский комитет Азербайджана подписали меморандум о сотрудничестве.
Подписание Меморандума направлено на усиление совместной деятельности людей с ограниченными возможностями, в том числе паралимпийцев, по разработке различных проектов, связанных с обеспечением прав паралимпийцев, участию в международных программах в области физических ограничений и обсуждение и повышение осведомленности о возможностях и перспективах применения передовых международных стандартов и практики для защиты прав паралимпийцев в нашей стране. В то же время этот документ является важным шагом на пути к осуществлению совместных мер по выявлению и устранению преград и барьеров, которые мешают паралимпийцам использовать существующую инфраструктуру.
Документ также предусматривает разработку и внедрение минимальных стандартов для удобства паралимпийцев в школах, на дорогах, в спортивных сооружениях, на транспорте и др., а также развитие политики физической ограниченности и организацию учебных курсов, конференций, семинаров и лекций.
Меморандум подписали директор Института права и прав человека доктор юридических наук Айтен Мустафазаде и президент Национального паралимпийского комитета Ильгар Рагимов.