AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Şərqin böyük mütəfəkkir şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə təşkil edilmiş ekspozisiya daha bir qiymətli eksponat hesabına zənginləşib. Belə ki, Xalq rəssamı Natiq Əliyevin 20 il əvvəl ərsəyə gətirdiyi və Hələbdə (Suriya) Nəsiminin dəfn olunduğu məkana vurulması üçün nəzərdə tutulan barelyef bu ekspozisiyaya daxil edilib.
Muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov bildirib ki, sözügedən sənət əsərini tanınmış jurnalist Qulu Məhərrəmli vaxtilə Hələbə aparmaq üçün hazırlatdırıb, lakin müxtəlif səbəblərdən onu aparmaq mümkün olmayıb.

Nasimi’s bas-relief was donated to the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi, an exposition dedicated to the 650th anniversary of the great thinker and poet of the East, Imadaddin Nasimi, was replenished with another valuable exhibit. This exposition includes a bas-relief created 20 years ago by the national artist Natig Aliyev to establish in the area where Nasimi was buried (Aleppo, Syria).
The director of the museum, academician Rafael Huseynov, said that the bas-relief was ordered by the famous journalist Gulu Maharramli for taking it away to poet’s grave in Aleppo, but for various reasons the bas-relief was not transported.