AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Şərqin böyük mütəfəkkir şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə təşkil edilmiş ekspozisiya daha bir qiymətli eksponat hesabına zənginləşib. Belə ki, Xalq rəssamı Natiq Əliyevin 20 il əvvəl ərsəyə gətirdiyi və Hələbdə (Suriya) Nəsiminin dəfn olunduğu məkana vurulması üçün nəzərdə tutulan barelyef bu ekspozisiyaya daxil edilib.
Muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov bildirib ki, sözügedən sənət əsərini tanınmış jurnalist Qulu Məhərrəmli vaxtilə Hələbə aparmaq üçün hazırlatdırıb, lakin müxtəlif səbəblərdən onu aparmaq mümkün olmayıb.

Барельеф Насими был передан в дар Национальному музею азербайджанской литературы
В Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви экспозиция, посвященная 650-летию великого мыслителя и поэта Востока Имадеддина Насими, пополнилась еще одним ценным экспонатом. В эту экспозицию включен барельеф, созданная 20 лет назад народным художником Натигом Алиевым для установления в местности, где был похоронен Насими (Халеб, Сирия).
Директор музея, академик Рафаэль Гусейнов, сказал, что барельеф был заказан известным журналистом Гулу Магеррамли для последующего установления на могиле поэта в Халебе, но по разным причинам перевозка барельефа не состоялась.