Şərqşünaslıq İnstitutunda Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyi qeyd olunub
Dekabrın 13-də AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda böyük yazıçı və dramatuq Cəlil Məmmədquluzadənin anadan olmasının 150 illiyi münasibətilə elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva Prezident İlham Əliyevin “Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” müvafiq Sərəncam imzaladığını xatırladıb. Bildirib ki, Sərəncama əsasən Mədəniyyət Nazirliyi Təhsil Nazirliyi və AMEA ilə birlikdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, böyük demokrat ədib Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinə dair tədbirlər planının hazırlanması tapşırılıb. Bugünkü tədbir də həmin tədbirlər planına əsasən keçirilir.
Cəlil Məmmədquluzadənin Azərbaycan ədəbiyyatının yeni mərhələyə yüksəlməsində müstəsna rolundan danışan G.Baxşəliyeva onun ana dilimizin qorunmasında və inkişafında, Azərbaycan xalqının oyanışında böyük xidmətlər göstərdiyini, yalançı din təbliğatçılarına, xurafata və cəhalətə qarşı mübarizə apardığını bildirib. Qeyd edib ki, Cəlil Məmmədquluzadənin fəaliyyətinin əsasında onun publisistikası dayanır. Azərbaycanda və onun hüdudlarından kənarda geniş yayılaraq milli oyanışa, yeniləşmə hərəkatına yol açan və azadlıq ideyalarının inkişafına qüvvətli təsir göstərən “Molla Nəsrəddin” jurnalı məhz Mirzə Cəlil dühasının məhsuludur. Bu jurnalın ətrafında bir sıra demokrat, vətənpərvər və maarifçi yazıçılarımız cəmləşmişdi.
G.Baxşəliyeva bildirib ki, Şərqşünaslıq İnstitutunda görkəmli ədibin çoxşaxəli yaradıcılığı tədqiq edilib, həmçinin iranlı dissertantlar tərəfindən “XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan ədəbiyyatının İran ədəbiyyatına təsiri” və “Məşrutə dövrü İran satirik mətbuatının inkişafında Cəlil Məmmədquluzadə və M.Ə.Sabirin rolu ” mövzularında dissertasiya işləri müdafiə edilib.
Seminarda institutun Şərq-Qərb şöbəsinin müdiri, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məmmədəli Babaşlının “Cəlil Məmmədquluzadənin cəhalətə və xurafata qarşı mübarizəsi və aktuallığı” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

December 13, Institute of Oriental Studies named after academician Ziya Bunyadov of ANAS, has hosted for a scientific session dedicated to the 150th anniversary of the birth of the great writer and playwright Jalil Mammadguluzadeh.
Speaking at the event, institute director academician Govkhar Bakhshaliyeva recalled that today's event is being carried out in accordance with the Order of President Ilham Aliyev “On the celebration of the 150th anniversary of Jalil Mammadguluzadeh”.
Speaking about the exceptional role of Jalil Mammadguluzadeh in raising Azerbaijani literature to a new level, G. Bakhshaliyeva said that he did a great job in preserving and developing our native language, awakening the Azerbaijani people, combating false propagandists, prejudices and ignorance.
It was noted that the basis of the activities of Jalil Mammadguluzadeh is his journalism. The journal “Molla Nasraddin”, which spread throughout Azerbaijan and beyond, contributed to national awakening, the revival movement and had a powerful influence on the development of ideas of freedom, is the result of the genius of Mirza Jalil. A number of democrats, patriots, and enlightened writers rallied around this journal.
G. Bakhshaliyeva said that Institute of Oriental Studies investigated the multilateral work of an outstanding writer, and Iranian dissertants submitted theses entitled “The Influence of Azerbaijani Literature on Iranian Literature at the Beginning of the 20th Century” and “Role of Jalil Mammadguluzadeh and M. Sabir in the Development of Iranian Satirical Press."