Tədbir AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Bakı Musiqi Akademiyası və Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasının (GEANT) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Mərasimdə Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Xalq artisti, professor Fərhad Bədəlbəyli çıxış edərək yeni sistem haqqında məlumat verib. Bildirib ki, bu sistem real zamanda musiqi nümayişlərini təmin etmək məqsədi daşıyır və fiziki olaraq bir-birilərindən uzaq məsafədə olan ifaçı və musiqiçiləri qabaqcıl şəbəkə xidmətləri vasitəsilə bir araya gətirir. Vurğulayıb ki, bu texnologiya müxtəlif coğrafi ərazilərdə yerləşən tədbirlərdə (konsertlər, ustad dərsləri, tədris və s.) iştirakı zəruri olan ifaçı və musiqiçilərin böyük zaman itkisinə səbəb olan səyahətlərinin onların həmin tədbirlərə onlayn bağlantı vasitəsilə qoşularaq əvəzlənməsinə xidmət edir.
Qeyd edilib ki, LOLA audiovizual yayım sistemi Avropa İttifaqının tərəfdaş ölkələrini birləşdirən “EaPConnect” (Eastern Partnership Connect) layihəsi çərçivəsində reallaşıb.
Belə bir sistemin ölkəmizdə ilk dəfə Bakı Musiqi Akademiyasında tətbiq olunduğunu deyən Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov texnologiyanın əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, bu sistem vasitəsilə musiqi və müasir texnologiyanın sintezi nəticəsində tamaşaçılara məsafədən asılı olmayaraq müxtəlif toplantılar, konsertlər və ustad dərsləri çatdırılacaq.
Bu gün ölkəmizdə distant təhsil üzrə kifayət qədər təcrübənin əldə edildiyini deyən nazir müavini bildirib ki, Təhsil Nazirliyi ilk gündən bu layihəni dəstəkləyib. F.Qurbanov əlavə edib ki, layihə Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələri tərəfindən uğurlu istifadəsinin təmin edilməsi, ölkənin ali təhsil müəssisələrinin Avropanın elm və təhsil qurumları ilə əlaqələrinin gücləndirilməsi, habelə ölkəmizdə elm və təhsilin inteqrasiyasının təmin olunması istiqamətində uğurlu addımdır.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev sözügedən layihənin ölkəmizdə tətbiqi istiqamətində işlərə 2015-ci ildən başlanıldığını bildirib. Vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində ölkəmiz “Şərq tərəfdaşlığı” təşəbbüsünə qoşulduqdan sonra Azərbaycan elm və təhsil sisteminin Avropa elm və təhsil sisteminə qoşulması istiqamətində bir sıra addımlar atılıb. Son beş il ərzində Təhsil, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirlikləri, eləcə də AMEA tərəfindən dövlət başçısının qeyd edilən istiqamətdə apardığı siyasətə dəstək olaraq uğurlu işlər həyata keçirilib: "Beş il bundan əvvəl Azərbaycanda LOLA haqqında danışmaq qeyri-mümkün idi. Bizə yüksək keyfiyyətlərə malik texnoloji infrastruktur və texnoloji mühit lazım idi. Bu işin reallaşması üçün texnoloji imkanlarımızı artırdıq, yüksək xidmətlərdən istifadə etdik. Hazırda ölkəmizin 18 universiteti nail olduğumuz yüksək texnoloji xidmətlərdən istifadə edir. Bu gün ölkə universitetləri və institutlar Avropa təhsil ocaqları ilə eyni imkanlara malikdir”.
Layihənin önəmini qeyd edən R.Əliquliyev bildirib ki, bu sistem Azərbaycanın intellektual musiqi və mədəniyyətini virtual məkan vasitəsilə təbliğ etməyə geniş imkan yaradacaq.
Akademik R.Əliquliyev diqqətə çatdırıb ki, böyük şəbəkəyə malik olan LOLA audiovizual yayım sistemi bu gün dünyanın 30 ölkəsində, 80 şəhərində, 107 musiqi mərkəzində qoşulub. Alim Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin aparıcı qüvvələrinin bu sistemin imkanlardan geniş istifadə edəcəklərinə əminliyini bildirib. O, növbəti LOLA sisteminin Naxçıvan Dövlət Universitetinin Konservatoriyasında quraşdırılacağını deyib.

On December 20, a presentation of the LOLA (Low Latency Audiovisual Streaming System) audio-visual broadcasting system was held at the Baku Music Academy named after U. Hajibayli.
The event was organized by the Institute of Information Technology of ANAS, Baku Music Academy and European Association of Scientific and Educational Networks (GEANT).
Speaking at the ceremony, rector of the Baku Academy of Music, People’s Artist, Professor Farhad Badalbeyli informed about the new system. It was noted that aimed at providing real-time musical performances, this system, using advanced network services, brings together artists and musicians who are physically far away from each other. He emphasized that the new technology, designed to replace trips that lead to a big loss of time, with online connections, allows artists and musicians to participate in events in different geographical areas.
It was noted that the LOLA audio-visual broadcasting system was implemented as part of the EaPConnect (Eastern Partnership Connect) project, which brings together EU partners.
Deputy Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Firudin Gurbanov said that such a system was first introduced in the country at the Baku Music Academy. He said that thanks to the synthesis of music and modern technology, viewers will be able to attend various meetings, concerts and master classes regardless of distance. From the first day, the Ministry of Education supported the project, saying that in our country there is sufficient experience in the field of distance education.
Academician Rasim Alguliyev, vice president of ANAS, director of the Institute of Information Technology, who spoke further, said that work on the implementation of the project in our country began in 2015. He noted that, as a result of the farsighted policy of President Ilham Aliyev, our country joined the Eastern Partnership initiative and took a number of steps to integrate the Azerbaijani system of science and education into the European system of science and education. Over the past five years, the ministries of education, transport, communications and high technologies, as well as ANAS, have successfully supported the policy pursued by the head of state in this direction: “Five years ago it was impossible to talk about LOLA in Azerbaijan. We needed a high-quality technological infrastructure and technological environment. To implement this work, we have expanded our technological capabilities and used high-tech services. Today, 18 universities in our country use the high-tech services we have achieved. Today, universities and institutions in the country have the same opportunities as European educational institutions.”
Noting the importance of the project, R. Alguliyev said that the system will provide an excellent opportunity to promote the intellectual music and culture of Azerbaijan through the virtual space.
Academician R. Alguliyev brought to attention that the LOLA audio-visual broadcasting system, which has a large coverage network, is connected to 107 music centers in 80 cities in 30 countries of the world. The scientist expressed confidence that the leading forces of Azerbaijani musical culture will widely use this system. He said that the next LOLA system will be installed at the Conservatory of Nakhchivan State University.