Dekabrın 24-də AMEA-nın Əsas binasında Yer Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, büro üzvləri, bölməyə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların direktorları və digər şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Fəxrəddin Qədirov iclasın gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Daha sonra Coğrafiya İnstitutunun 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair illik hesabatı dinlənilib. Hesabatı təqdim edən müəssisənin direktoru, akademik Ramiz Məmmədov bildirib ki, cari ildə Coğrafiya İnstitutunda "Azərbaycan Respublikasında sənayenin inkişafına dair 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı", "Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı", "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış" İnkişaf Konsepsiyası, "Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri" və AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq elmi-tədqiqat proqramları çərçivəsində araşdırmalar aparılıb.
O, tədqiqat işlərinin ekosistemlərdə təbii-antropogen təsirlər nəticəsində baş verən dinamik dəyişikliklər və onların proqnozlaşdırılması problemlərinə, geomorfosistemlər və onların təbii ehtiyat potensialının tədqiqinə, su ehtiyatlarının müasir vəziyyətinə və dağ çaylarının sülb axımının araşdırılmasına həsr olunduğunu bildirib. Bundan əlavə, müəssisədə Xəzər dənizinin ekosisteminin kompleks tədqiqi, iqlim dəyişmələri və səhralaşmada iqlim amilinin rolu, düzən torpaq-bitki örtüyünün antropogen deqradasiyası və bərpası, regionların iqtisadi-coğrafi və demoqrafik problemləri istiqamətində tədqiqatların aparıldığını söyləyib. İnstitut direktoru tədqiqatlar nəticəsində ölkə ərazisində arid və semiarid zonaların iqlim sərhədlərinin müəyyənləşdirildiyini və müvafiq cədvəl və xəritənin tərtib edildiyini diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, Böyük Qafqazın ən çox sel təhlükəli çaylarının hövzələrində sel ocaqları ərazilərinin kəmiyyət göstəricilərinin müəyyənləşdirildiyini vurğulayıb.
Akademik R.Məmmədov aparılmış tədqiqatların 1 jurnal, 1 kitab, 9 monoqrafiya, 3 dərs vəsaiti, 2 dərslik, 4 metodiki vəsait, 3 fənn proqramı və 2 atlasda əksini tapdığını, müəssisə əməkdaşlarının 152 məqaləsindən 7-sinin "Web of Science" elmi bazasında indeksləşən jurnallarda dərc olunduğunu bildirib.
Məruzəçi, həmçinin cari ildə Coğrafiya İnstitutunda İKT sahəsində keçirilən treninqlər, müəssisənin beynəlxalq əlaqələri və qrant layihələri, elmi kadrların hazırlanması istiqamətində görülən işlər və s. barədə iştirakçılara məlumat verib.
Daha sonra məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb, səsvermə nəticəsində hesabat yekdilliklə qəbul edilib.

On December 24, next meeting of the Division of Earth Sciences was held at the Main building of ANAS.
Opening the event, academician Fakhraddin Gadirov informed the participants of the meeting's agenda.
Then the annual report of the Institute of Geography on the results of scientific and scientific-organizational activity in 2019 was listened. The director of the enterprise, academician Ramiz Mammadov, said that studies were carried out within the “State Program on Industry Development in the Republic of Azerbaijan for 2015-2020”, "State Program on Development of Satellite Remote Sensing Services in the Republic of Azerbaijan for 2019-2022", “Development Concept Azerbaijan 2020: Vision to the Future", "Strategic Roadmap for National Economy and Key Sectors of Economy" and research programs recommended by the Presidium of ANAS, at the Institute of Geography.
Researches have been carried out in the direction of a comprehensive study of the Caspian ecosystem, the role of climatic factors in climate change and desertification, anthropogenic degradation and restoration of flat soil vegetation, economic, geographical, and demographic problems of the regions, as well as the current status of the population of the republic, Ramiz Mammadov said.
He also noted that, as a result of the study, the climate boundaries of arid and semiarid zones in the country were identified and the appropriate timetable and map were prepared.
Researches were reflected in 1 journal, 1 book, 9 monographs, 3 tutorials, 2 textbooks, 4 methodical aids, 3 subject programs and 2 atlas, as well as 7 out of 152 articles of employees were published on the “Web of Science" indexed scientific database, stressed out academician.
The reporter also provided information on ICT trainings at the Institute of Geography this year, international ties and grant projects of the institution, activities for training scientific staff, and others.