Dekabrın 24-də AMEA-nın Əsas binasında Yer Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, büro üzvləri, bölməyə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların direktorları və digər şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Fəxrəddin Qədirov iclasın gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Daha sonra Coğrafiya İnstitutunun 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair illik hesabatı dinlənilib. Hesabatı təqdim edən müəssisənin direktoru, akademik Ramiz Məmmədov bildirib ki, cari ildə Coğrafiya İnstitutunda "Azərbaycan Respublikasında sənayenin inkişafına dair 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı", "Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı", "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış" İnkişaf Konsepsiyası, "Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri" və AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq elmi-tədqiqat proqramları çərçivəsində araşdırmalar aparılıb.
O, tədqiqat işlərinin ekosistemlərdə təbii-antropogen təsirlər nəticəsində baş verən dinamik dəyişikliklər və onların proqnozlaşdırılması problemlərinə, geomorfosistemlər və onların təbii ehtiyat potensialının tədqiqinə, su ehtiyatlarının müasir vəziyyətinə və dağ çaylarının sülb axımının araşdırılmasına həsr olunduğunu bildirib. Bundan əlavə, müəssisədə Xəzər dənizinin ekosisteminin kompleks tədqiqi, iqlim dəyişmələri və səhralaşmada iqlim amilinin rolu, düzən torpaq-bitki örtüyünün antropogen deqradasiyası və bərpası, regionların iqtisadi-coğrafi və demoqrafik problemləri istiqamətində tədqiqatların aparıldığını söyləyib. İnstitut direktoru tədqiqatlar nəticəsində ölkə ərazisində arid və semiarid zonaların iqlim sərhədlərinin müəyyənləşdirildiyini və müvafiq cədvəl və xəritənin tərtib edildiyini diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, Böyük Qafqazın ən çox sel təhlükəli çaylarının hövzələrində sel ocaqları ərazilərinin kəmiyyət göstəricilərinin müəyyənləşdirildiyini vurğulayıb.
Akademik R.Məmmədov aparılmış tədqiqatların 1 jurnal, 1 kitab, 9 monoqrafiya, 3 dərs vəsaiti, 2 dərslik, 4 metodiki vəsait, 3 fənn proqramı və 2 atlasda əksini tapdığını, müəssisə əməkdaşlarının 152 məqaləsindən 7-sinin "Web of Science" elmi bazasında indeksləşən jurnallarda dərc olunduğunu bildirib.
Məruzəçi, həmçinin cari ildə Coğrafiya İnstitutunda İKT sahəsində keçirilən treninqlər, müəssisənin beynəlxalq əlaqələri və qrant layihələri, elmi kadrların hazırlanması istiqamətində görülən işlər və s. barədə iştirakçılara məlumat verib.
Daha sonra məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb, səsvermə nəticəsində hesabat yekdilliklə qəbul edilib.

Представлен годовой отчет Института географии
В заседании принимали участие академик-секретарь отделения академик Фахраддин Гадиров, члены бюро, директора научных учреждений и организаций, входящих в отделенияе, и другие.
Сначала академик Фахраддин Гадиров проинформировал участников о повестке дня заседания.
Затем был заслушан отчетный доклад по итогам научной и научно-организационной деятельности Института географии в 2019 году. Директор научного учреждения академик Рамиз Мамедов, сообщил, что в текущем году в Институте географии исследования были проведены в соответствии с «Государственной программой по развитию промышленности в Азербайджанской Республике на 2015-2020 годы», «Государственной программой по развитию служб спутникового дистанционного наблюдения в Азербайджанской Республике на 2019-2022 годы», Стратегией развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», «Стратегической дорожной картой по национальной экономике и основным секторам экономики», а также в рамках  соответствующих исследовательских программ Президиума НАНА.
Он сообщил, что исследования были посвящены динамическим изменениям, вызванным природными и антропогенными воздействиями на экосистемы, и проблемам прогнозирования, изучению геоморфосистем и их природно-ресурсного потенциала, текущему состоянию водных ресурсов и изучению горных потоков. Было также отмечено, что в научном учреждении было проведено комплексное изучение экосистемы Каспия, роли климатических факторов в изменении климата и опустынивании, антропогенной деградации и восстановлении растительности равнинных земель, экономических, географических и демографических проблем регионов. Директор института сказал, что в результате исследования были определены климатические границы засушливых и полузасушливых зон страны, и составлены соответствующие таблица и карта. В то же время он отметил, что были определены количественные показатели площадей зоны селевых очагов в бассейнах наиболее подверженных наводнениям рек Большого Кавказа.
Академик Р.Мамедов сказал, что результаты проведенных исследований нашли свое отражение в 1 журнале, 1 книге, 9 монографиях, 3 учебных пособиях, 2 учебниках, 4 методических пособиях, 3 предметных программах и 2 атласе. 7 из 152 статей сотрудников учреждения опубликованы в журналах, индексируемых в базе данных «Web of Science».
Докладчик также проинформировал участников о тренингах по ИКТ в Институте географии в этом году, международных связях и грантовых проектах института, работе по подготовке научных кадров и так далее.