Dekabrın 26-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Akademik Məmməd Cəfər Cəfərov və Azərbaycan humanitar elminin müasir problemləri” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Humanitar Elmlər Bölməsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir çərçivəsində görkəmli alimin həyat və yaradıcılığını əks etdirən əsərlərdən ibarət sərgi təşkil olunub.
Sessiyanı AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq 2019-cu ildə Azərbaycanın bir çox görkəmli yazıçılarının, şairlərinin yubileylərinin respublika və dünya səviyyəsində qeyd olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, 2019-cu il ölkə başçısı tərəfindən "Nəsimi ili" elan olunub və bu istiqamətdə AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin təşkilatçılığı ilə silsilə konfranslar təşkil edilib, akademiyada şairə həsr edilən 33 kitab və monoqrafiya çap olunub.
Atılan addımların ölkəmizdə elmə, sözə, ziyalıya verilən dəyərin əməli göstəricisi olduğunu deyən İ.Həbibbəyli, həmçinin Prezident İlham Əliyevin “Akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” müvafiq Sərəncamını xatırladıb.
O, M.C.Cəfərovun XX əsr Azərbaycan estetik fikir və ədəbi tənqidinin görkəmli nümayəndəsi olduğunu, ədibin ədəbiyyatşünaslıqla yanaşı, dilçilik, folklor, estetika, teatrşünaslıq, tarix və digər sahələrdə də peşəkarcasına fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, konseptual baxışlara malik alim ədəbiyyat nəzəriyyəsi və tarixi, ədəbi tənqid, o cümlədən ədəbi romantizmə aid sanballı əsərlərin, məqalələrin müəllifidir.
Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illik yubileyi çərçivəsində Ədəbiyyat İnstitutunda tədqiqatların aparıldığını vurğulayan AMEA-nın vitse-prezidenti onun “Get dolangilən, xainsən hələ” tragikomediyasının çap olunduğunu və Naxçıvanda tamaşaya qoyulduğunu söyləyib. Bundan əlavə, Məmməd Cəfər Cəfərovun Ədəbiyyat İnstitutu, o cümlədən Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Həzi Aslanov haqqında yazdığı məqalələrin üzə çıxarıldığını, alimin ümumilikdə 100 məktubunun əldə edildiyini deyib. O, aşkarlanan materialların 2020-ci ildə çap ediləcəyini bildirib, ədibin əsərlərinin 10 cild halında yenidən nəşrinə ehtiyac olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli “Akademik Məmməd Cəfər Cəfərov və klassik ədəbi irs” və Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu “Akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun dilçilik görüşləri” mövzusunda məruzələrini təqdim ediblər.
Tədbirdə, həmçinin filologiya elmləri doktorları Şirindil Alışanlının “Məmməd Cəfər Cəfərov və Azərbaycan ədəbi-nəzəri fikrinin problemləri”, Tahirə Məmmədin “Məmmməd Cəfər Cəfərovun elmi irsi nəzəri baza kimi”, Vaqif Yusiflinin “Məmməd Cəfər Cəfərov tənqidçi kimi”, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vidadi Qafarovun “Məmməd Cəfər Cəfərovun teatrşünaslıq baxışları” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonda görkəmli alimin ailəsi adından professor Ulduz Həşimova çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

On December 26, Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS has hosted for a scientific session on topic "Academic Mammad Jafar Jafarov and Modern Problems of the Humanities of Azerbaijan".
As part of the event, organized by the Division of Humanities, an exhibition of works by the outstanding scientist was organized.
Opening the session, vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli said that in 2019 the anniversary of many prominent writers and poets of Azerbaijan was celebrated at the national and world levels. He noted that 2019 was declared the "Year of Nasimi" by the head of the state and organized a series of conferences organized by the Division of Humanities and Social Sciences of ANAS, and published 33 books and monographs on poet in the academy.
I. Habibbayli also recalled the relevant decree of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev "On celebrating the 110th anniversary of academician Mammad Jafarov." He noted that the scientist with conceptual views is the author of numerous works and articles on the theory and history of literature, literary criticism and literary romanticism.
Stressing out the studies carried out at the Institute of Literature within the 110th anniversary of Mammad Jafar Jafarov, ANAS vice-president said that, his tragicomedy "Get dolangilen, khainsen hele” had been published and staged in Nakhchivan. In addition, Mammad Jafar Jafarov’s articles about Institute of Literature and Hero of the Soviet Union Hazi Aslanov have been revealed, generally 100 letters of scientist obtained. Revealed materials will be published in 2020, but there is a need for a 10-volume reprint of the writer's works, he added.
Then academician Teymur Karimli, academician-secretary of the Division of Humanities submitted a lecture on "Academician Mammad Jafarov and classical literary heritage”, and academician Mohsun Naghisoylu on "Academician Mammad Jafarov’s linguistic views”.
The event was followed with presentation of lectures by Doctors of Philological sciences Shirindil Alishanli, Tahira Mammad, Vagif Yusifli, and PhD in Study of Art Assoc. Prof. Vidadi Gafarov.
Finally, Prof. Ulduz Hashimova spoke on behalf of scientist’s family and expressed her gratitude to the event organizers and attendees.