Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü qeyd olunub
AMEA-nın akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə yığıncaq təşkil edilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Vaqif Abbasov bayram münasibətilə əməkdaşları təbrik edib. O, ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə təsis edilən bu əlamətdar günün respublikamızda və xarici ölkələrdə yaşayan milyonlarla soydaşımız tərəfindən hər il ruh yüksəkliyi ilə qeyd edildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, cari ildə də ölkəmiz ulu öndərin müəyyənləşdirdiyi siyasi kursu uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bütün istiqamətlər üzrə dinamik və sürətlə inkişaf edib. Azərbaycan güclü ölkə kimi dünya miqyasında özünü təsdiqləyib və beynəlxalq aləmdə mövqelərini daha da möhkəmləndirib.
2019-cu ilin rəhbərlik etdiyi elmi müəssisə üçün uğurlu olduğunu deyən akademik V.Abbasov cari ildə ölkə başçısı tərəfindən Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun 90 illik yubileyinin qeyd olunması ilə bağlı müvafiq sərəncamın imzalandığını xatırladıb. O, həmçinin Prezident İlham Əliyevin digər sərəncamlarına əsasən institutun bir qrup əməkdaşının fəxri adlara layiq görüldüyünü, orden və medallarla təltif edildiyini diqqətə çatdırıb.
V.Abbasov AMEA-nın 28 dekabr tarixli Ümumi iclasından irəli gələn məsələlər, gələcək sosial və elmi layihələr haqqında da məlumat verib. O, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin akademiyanın Ümumi iclasındakı nitqindən irəli gələn vəzifələrlə bağlı fikirlərini bölüşüb.

В Институте нефтехимических процессов был отмечен День солидарности азербайджанцев мира
В Институте нефтехимических процессов им. академика Ю.Мамедалиева состоялось собрание по случаю Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года.
На мероприятии директор института академик Вагиф Аббасов поздравил коллектив с праздником. Он отметил, что этот замечательный день, инициированный общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, ежегодно отмечают миллионы наших соотечественников, живущих в нашей стране и за рубежом. Он отметил, что наша страна динамично и стремительно развивается во всех направлениях под руководством Президента Ильхама Алиева, который успешно продолжает политический курс, определенный национальным лидером. Как сильная страна, Азербайджан утвердил себя на глобальном уровне и укрепил свои позиции на международной арене.
Говоря о том, что 2019 год был успешным для возглавляемого им научного учреждения, академик В.Аббасов напомнил, что в этом году президентом страны подписано соответствующее распоряжение по случаю 90-летия Института нефтехимических процессов. Он также отметил, что, согласно другим распоряжениям президента Ильхама Алиева, группа сотрудников института была удостоена почетных званий и награждена орденами и медалями.
В.Аббасов также дал информацию о вопросах, выдвинутых в рамках Общего собрания НАНА 28 декабря, о будущих социальных и научных проектах.