“I Dünya müharibəsi və Azərbaycan” mövzusunda elmi konfrans keçirildi
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında AMEA Tarix İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “I Dünya müharibəsi və Azərbaycan” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Konfransda Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan, Fransa, Mərkəzi Asiya ölkələri və digər ölkələrdən görkəmli tarixçi alimləri iştirak edirdi.
Konfransı giriş sözü ilə açan əməkdar elm xadimi, Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov konfransın əhəmiyyətini vurğuladı. Qeyd etdi ki, konfrans Azərbaycan tarixi həqiqətlərini öyrənmək və dünyaya tanıtmaq baxımından mühüm rola malikdir.
Azərbaycanda ölkə rəhbərliyi tərəfindən bütövlükdə elmə, o cümlədən tarix sahəsinə xüsusi diqqət göstərildiyini söyləyən Y.Mahmudov Azərbaycan xalqına qarşı törədilən vəhşiliklərin tarixinin yenidən işləndiyini diqqətə çatdırdı.
Azərbaycanın müharibə illərində ən böyük zərbə alan xalqlardan olduğunu vurğulayan Y.Mahmudov müharibənin Azərbaycana təsirlərindən danışdı. Qeyd etdi ki, müharibə nəticəsində Azərbaycan 89 illik rus müstəmləkəçiliyindən azad olmuş və Şərqdə ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yaradılmışdır.
Konfrans öz işini plenar iclas və 3 bölmədə davam etdirdi.
Plenar iclasda tarix elmləri doktoru İradə Bağırova, Atatürk Araşdırmalar Mərkəzinin sədri, professor Mehmet Əli Beyhan və digərləri məruzələrlə çıxış etdilər.
Bölmələr üzrə “Birinci Dünya müharibəsi illərində Azərbaycan xalqına qarşı “Böyük Ermənistan” cinayəti”, “1918-ci ilin Mart hadisələri və Bakıda Sovet hakimiyyətinin bərpası”, “Birinci Dünya müharibəsi illərində Bakı quberniyasında azərbaycanlıların soyqırımı”, “Birinci Dünya müharibəsi və ermənilərin türk xalqına qarşı vəhşilikləri” və s. məruzələr dinlənildi.

Состоялась научная конференция «I мировая война и Азербайджан»
20 июня 2014 года в Главном здании НАНА при организацииИнститута истории НАНА была проведена международная научная конференция «I мировая война и Азербайджан».
В конференции наряду с азербайджанскими учеными принимали участие ученые-историки из Турции, России, Грузии, Франции, Центральной Азии и т. д.
Открывший мероприятие вступительным словом заслуженный деятель науки директор Института истории член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудовотметил значение конференции.
Он отметил, что конференция играет важную роль с точки зрения изучения исторических фактов Азербайджана и представления ее миру. Я.Махмудов рассказал о внимании руководства страны к науке, в том числе к области истории. Он также отметил, что заново рассматривается история зверств, совершаемых против азербайджанского народа. Я.Махмудов также отметил, что Азербайджан являлся одним из тех народов, который вынес много страданий в период войны, а также он рассказал о влиянии войны на Азербайджан. Он отметил, что в результате войны Азербайджан освободился от 89 летней колонизации и была создана первая на Востоке Азербайджанская Демократическая Республика.
Конференция продолжила свою работу на пленарном заседании и в 3-х секциях.
На пленарном заседании доктор исторических наук Ирада Багирова и председатель Научно-исследовательского центра Ататюрка профессор Мехмет Али Бейхан и др. выступили с докладами.
По секциям были заслушаны доклады «Преступление «Великой Армении» против азербайджанского народа в годы Первой мировой войны», «Мартовские события 1918 года и восстановление Советской власти в Баку», «Геноцид азербайджанцев в Бакинской губернии в годы Первой мировой войны», «Первая мировая война и зверства армян против тюркского народа» и т.д.