Doktoranturaya və dissertanturaya xarici dillər üzrə qəbul imtahanına hazırlaşan namizədlərin nəzərinə!
10.01.2020 15:16
Məlum olduğu kimi, “Doktoranturaların yaradılması və doktoranturaya qəbul Qaydaları”nda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 13 noyabr 2019-cu il tarixli 443 nömrəli Qərarına əsasən, doktoranturaya qəbul olmaq istəyənlər xarici dildən, fəlsəfədən və ixtisas fənnindən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində qəbul imtahanları verirlər. Xarici dil üzrə imtahanlar Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən keçirilir. Xarici dil üzrə imtahanın məzmunu, vaxtı, imtahan nəticələrinin qiymətləndirilməsi qaydası və keçid balı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Respublikasının Təhsil Naziriyi ilə razılaşdırılmaqla, DİM tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Dissertantlıq yolu ilə “fəlsəfə doktoru” elmi dərəcəsi almaq istəyən şəxslər də xarici dildən bu qaydada qəbul imtahanı verirlər.
Qəbul imtahanında “Xarici dillərə yiyələnmə səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi üzrə ümumavropa tövsiyə çərçivə sənədi”nə (CEFR) və beynəlxalq dil imtahanlarının strukturuna müvafiq olaraq, namizədlərin xarici dillər üzrə oxu, dinləyib-anlama, yazı və danışıq bacarıqlarının, dildən kommunikativ məqsədlə istifadəetmə bacarıqlarının, lüğət ehtiyatına və qrammatik minimuma yiyələnmə səviyyəsinin yoxlanılıb qiymətləndirilməsi nəzərdə tutulur. Danışıq bacarıqlarının yoxlanılması xüsusi hazırlıq işlərinin görülməsini, qiymətləndirməni həyata keçirəcək kadrların hazırlanmasını və təlimlərin keçirilməsini tələb etdiyinə və həmin işlərə xeyli vaxt və resurs tələb olunduğuna görə bu sahədə bacarıqların cari qəbul kampaniyası zamanı deyil, növbəti qəbuldan etibarən yoxlanılması planlaşdırılır.
Doktoranturaya qəbul olunmaq istəyənlər üçün xarici dil üzrə imtahanın məzmununu və məqsədini müəyyən­ləşdirən qəbul imtahanı proqramları bu qurumun rəsmi internet saytında yerləşdirilərək namizədlərə təqdim edilib. Doktoranturaya və dissertanturaya hazırlaşanlar xarici dillər üzrə qəbul proqramlarını verilmiş linklərdən (Azərbaycanrus) yükləyib tanış ola bilərlər.
Doktoranturaya xarici dillər üzrə qəbul imtahanının məqsədi CEFR-in B2 səviyyəsinə uyğun olaraq, bir sıra bacarıqları qiymətləndirməkdir.
Namizədlərin hər bir test tapşırığına düzgün cavabı bir balla qiymətləndirilir, səhv cavablar düzgün cavabların nəticəsinə təsir göstərmir. Esse yazısı maksimum 10 balla qiymətləndirilir. Beləliklə, imtahanda toplanıla biləcək maksimal bal 50-yə bərabərdir. İmtahanda xarici dilə yiyələnmə səviyyəsini qiymətləndirmək üçün təqdim olunan hər bir blok üzrə balların minimum 20 faizini, ümumilikdə imtahandan isə azı 25 bal toplamış namizədlər keçid balını toplamış hesab edilir və fəlsəfə imtahanına buraxılırlar.
Qeyd edək ki, yaxın günlərdə doktoranturaya və dissertanturaya xarici dillər üzrə qəbul imtahanının modeli əsasında onlayn sınaq imtahanının keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Согласно «Правилам создания докторантуры и приема в докторантуру», утвержденным указом №129 Кабинета министров Азербайджанской Республики от 1 июля 2010-го года и указу Кабинета министров № 443 от 13 ноября 2019-го года о внесении изменений в эти Правила, лица, желающие поступить в докторантуру сдают вступительные экзамены по иностранному языку (за исключением русского языка, выбор должен быть свободным или соответствовать специальности), философии и предмету специальности в объеме действующих образовательных программ для уровня магистратуры высшего образования. Экзамен по иностранным языкам осуществляется Государственным экзаменационным центром (далее – ГЭЦ) Азербайджанской Республики. Содержание и время экзамена по иностранным языкам, а также проходные баллы и правила оценивания экзаменационных результатов определяются ГЭЦ, по согласованию с Министерством образования Азербайджанской Республики и Национальной академией наук Азербайджана.
Лица, желающие получить степень доктора философии посредством диссертантуры, также сдают вступительный экзамен по иностранному языку.
В соответствии с общеевропейским референциальным рамочным документом по определению владения иностранным языком (CEFR) и структурой международных языковых экзаменов, во вступительных экзаменах предусматривается проверка и оценивание умений кандидатов по чтению, аудированию, письме и говорению, навыков пользования языком в коммуникативных целях, уровня владения словарным запасом и грамматическим минимумом. По причине того, что организация процесса проверки разговорных навыков по иностранному языку кандидатов требует определенной подготовки, оценивание навыков в этой сфере будет осуществляться с будущего года.
Программа вступительных экзаменов, в которой определяется содержание и цель экзамена по иностранному языку для желающих поступить в докторантуру, размещена на официальном сайте этого учреждения. Лица, желающие поступить в докторантуру и диссертантуру, могут скачать программу поступления по иностранному языку, пройдя по ссылкам (Азербайджанский, Русский).
Правильный ответ кандидата на каждое тестовое задание оценивается одним баллом, а неправильные ответы не влияют на результаты правильных ответов. Эссе оценивается максимум в 10 баллов. Таким образом, максимальный балл за экзамен составляет 50. Кандидаты, набравшие не менее 20% баллов за каждый блок, представленный для оценки уровня владения иностранным языком, и не менее 25 баллов на экзамене, считаются набравшими проходной балл и допускаются на экзамен по философии.
Отметим, что в ближайшее время планируется проведение онлайн-экзамена для докторантуры и диссертации на основе модели вступительных экзаменов по иностранным языкам.