Yanvarın 16-da AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində "Vətənin 20 Yanvar yaddaşı" mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
20 Yanvar faciəsinin otuzuncu ildönümünə həsr olunan tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “Şənbə gecəsindən istiqlal səhərinə açılan yol” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Akademik Rafael Hüseynov 20 Yanvar faciəsinin təməlində Azərbaycan xalqının 70 illik həsrətində olduğu müstəqillik uğrunda mübarizənin dayandığını söyləyib. Qeyd edib ki, bunu anlayan SSRİ rəhbərliyi qığılcımın ittifaq respublikalarına yayılmasının qarşısını almaq və xalqımızın istiqlal eşqini boğmaq məqsədilə 1990-cı il yanvar ayının 19-dan 20-nə keçən gecə Sovet ordusunu və ağır texnikanı şəhərə yeridib, dinc əhaliyə qarşı qanlı cinayət törədiblər.
Alim faciə nəticəsində 146 nəfər insanın öldürüldüyünü, 744 nəfərin yaralandığını, 841 nəfərin isə qanunsuz həbs edildiyini, həmçinin bir çox insanın itkin düşdüyünü, ailələlərin məhv edildiyini diqqətə çatdırıb. İnsanların dolğun informasiya əldə etməsinin qarşısını almaq məqsədilə Azərbaycan televiziyasının enerji blokunun partladıldığını xatırladan R.Hüseynov xalqımızın səsinin dünyaya məhz ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən çatdırıldığını deyib. Bildirib ki, qətliamdan bir gün sonra Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələn dahi lider Bakıda kütləvi qırğın törətmiş SSRİ hakimiyyətini kəskin tənqid edib, faciəni törədənlərin dərhal cəzalandırılmasını istəyib. 1994-cü ildə ulu öndərin təşəbbüsü ilə dövlət səviyyəsində hadisələrə siyasi-hüquqi qiymət verilib və Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi xüsusi Qərar qəbul edib.
R.Hüseynov Vətən, torpaq, azadlıq yolunda həyatını qurban verən şəhidlərin xatirəsinin daim müqəddəs tutulduğunu söyləyib.
Məruzəçi qeyd edib ki, Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin, yazıçı-publisist Rafiq Səməndərin və başqalarının 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsinə həsr olunan əsərləri xüsusi məna daşıyır.
Sessiyada, həmçinin Xalq artisti Vasif Babayev, Əməkdar jurnalist Rafiq Səməndər, Əməkdar artist Məsmə Aslanqızı, "20 Yanvar" Cəmiyyətinin sədri Soltan Əzimov, şəhid ailəsi Elxan Allahverdiyev və digərləri çıxış edərək faciə barədə xatirələrini bölüşüb, gənclərin vətənpərvər ruhda böyüdülməsinin önəmindən danışıblar.

Состоялась научная сессия «Память Родины о трагедии 20 января»
16 января в Национальном музее азербайджанской литературы состоялась научная сессия на тему «Память Родины о трагедии 20 января».
На мероприятии, посвященном тридцатой годовщине трагедии 20 января, директор музея академик Рафаэль Гусейнов выступил с докладом «Путь, ведущий с ночи субботы до утра независимости».
Академик Рафаэль Гусейнов сказал, что на основе трагедии 20 января лежала борьба за 70-летнюю жажду за независимость азербайджанского народа. Понимая это, руководство СССР разместило советские войска и тяжелую технику в городе 19-20 января 1990 года, чтобы предотвратить распространение вспышки за независимость в советские республики и подорвать независимость нашего народа и совершить кровавые преступления против мирных жителей.
Ученый сказал, что 146 человек были убиты и 744 получили ранения в результате трагедии, 841 были незаконно арестованы и многие пропали без вести, а семьи были уничтожены. Напомнив, что энергетический блок азербайджанского телевидения взорвался, чтобы помешать людям получать полную информацию, Р.Гусейнов сказал, что голос нашего народа передал миру великий лидер Гейдар Алиев. Было отмечено, что на следующий день после кровавой расправы гениальный лидер, прибывший в постоянное представительство Азербайджана в Москве, резко раскритиковал правительство СССР за резню в Баку и призвал к немедленному наказанию виновных в трагедии. По инициативе великого лидера в 1994 году политические события были оценены на государственном уровне, и Милли Меджлис Азербайджанской Республики принял специальную резолюцию.
Р.Гусейнов сказал, что память о шехидах, которые отдали свои жизни на пути к независимости, всегда высоко чтится со стороны нашего народа. Докладчик отметил, что посвященные памяти шехидов 20 января произведения народного поэта Бахтияра Вахабзаде, писателя-публициста Рафика Самандера и других имеют особое значение.
Выступая на заседании, Народный артист Васиф Бабаев, Заслуженный журналист Рафик Самандар, Заслуженная артистка Масма Аслангызы, председатель общества «20 января» Солтан Азимов, представитель семьи шехида Эльхан Аллахвердиев и другие, поделились своими мыслями о кровавой трагедии и рассказали о значении воспитания молодежи в патриотическом духе.