Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq səhifəsi olan 20 Yanvar faciəsindən 30 il ötür. 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə keçmiş sovet ordusunun hərbi hissələri Bakı şəhərində müstəqil dövlət yaratmaq və öz suverenliyini əldə etmək üçün ayağa qalxan dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş qətliam törədib. Bu faciədə 147 Azərbaycan vətəndaşı şəhid olub, 638 nəfər yaralanıb və xəsarət alıb, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edilib və nəticədə insan hüquqlarına dair bir çox beynəlxalq sənədlərin, o cümlədən Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin tələbləri kobudcasına pozulub.
Hər il faciənin ildönümü ərəfəsində şəhidlərin əziz xatirəsi ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda dərin ehtiramla yad edilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, adlarının uca tutulması, o cümlədən onların ailələrinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsini daim diqqət mərkəzində saxlayır, bu istiqamətdə mühüm tədbirlər həyata keçirir. Qanlı faciənin ildönümü ilə əlaqədar olaraq Prezident İlham Əliyev 13 dekabr 2019-cu il tarixində “20 Yanvar faciəsinin otuzuncu ildönümü haqqında” Sərəncam imzalayıb. Bundan əlavə, “20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümünün keçirilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı” təsdiqlənib. Sözügedən sənədlərdən irəli gələrək, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsində, akademiyanın Aşqarlar Kimyası, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Tarix, Elm Tarixi, Arxeologiya və Etnoqrafiya, Fizika, İqtisadiyyat, Ədəbiyyat, Dilçilik, Şərqşünaslıq, Əlyazmalar, Fiziologiya, Zoologiya, Biofizika, Mikrobiologiya, Botanika institutlarında, o cümlədən Şəki Regional Elmi Mərkəzində, eləcə də Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində anım tədbirləri keçirilib.
Bir dəqiqəlik sükutla başlayan tədbirlərdə 20 Yanvar faciəsinin başvermə səbəbləri barədə məlumat verilib, yaddaşlara Qara Yanvar gecəsi kimi həkk olunan bu tarixin həm şəhidlərin anım günü, həm də Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparan xalqımızın birlik, fəxr və şərəf günü olduğu vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, Bakıdakı 20 Yanvar hadisələrindən sonra Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələn ümummilli lider Heydər Əliyev keçirdiyi mətbuat konfransında bu vəhşiliyi kəskin şəkildə pisləyib, əliyalın xalqımıza qarşı törədilən terroru hüquqa, demokratiyaya, insanlığa zidd aksiya adlandırıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, faciəyə dövlət səviyyəsində siyasi-hüquqi qiymət məhz ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra verilib. Milli Məclisin 1994-cü ilin fevralında keçirilən xüsusi sessiyasında 1990-cı il yanvarın 20-də günahsız insanların qəddarcasına qətlə yetirilməsi hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirilib, müzakirələrin yekunu olaraq həmin ilin martında “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul edilib.
Tədbirlərdə bildirilib ki, 20 Yanvar faciəsi xalqımızın öz suverenliyi uğrunda apardığı mübarizənin şərəfli tarixidir və bu qanlı hadisələr millətimizin müstəqilliyinin bərpası naminə mübarizə aparmaq əzmində olmasını bir daha nümayiş etdirir.

Scientific institutions and organizations of ANAS commemorated January 20 tragedy
30 years have passed since 20 January tragedy – a heroic page of Azerbaijan people. In 1990, at night January 19 to 20, 1990, military units of the Soviet army committed an unprecedented massacre against civilian population in Baku city, who stood up to establish an independent state and gain its sovereignty. However, this bloody crime, people could not extinguish their love of freedom, even at the expense of the blood of our people, they gained its independence.
30 years ago, the fact that the crime committed against the Azerbaijani people is a terrorist act against of humanism. 147 Azerbaijani citizens were killed in the tragedy, 638 wounded and injured, 841 people were illegally arrested, resulting in a number of international documents on human rights, including the requirements of the Universal Declaration of Human Rights were violated roughly.
After returning to the political power national leader Heydar Aliyev tragedy has gained political and legal assessment at the state level. The special session of the Milli Majlis in February 1994, the brutal killing of innocent people on January 20, 1990 was estimated as a crime of military aggression and as a result of discussions in March of that year was made a decision "On the tragic events in Baku on January 20, 1990”.
“Martyrs do not die, they live forever in our hearts” - these words belongs to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, who constantly focuses on perpetuating the memory of martyrs on January 20, including the social protection of their families.
President Ilham Aliyev has signed an Order “On the 30th anniversary of January 20 tragedy”. In addition, “Action Plan on the 30th anniversary of January 20 tragedy” was approved. Following the mentioned documents, commomerative event was held at the Second Special Department of the Presidium of ANAS, Institute of Chemistry, Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Republican Seismological Survey Center, National Museum of Azerbaijan Literature, as well as Huseyn Javid’s House – Museum.
The 20 January tragedy is a glorious history of the struggle of our people for their independence which is a symbol of patriotism and national unity. Every year, on the anniversary of the tragedy, millions of people visit the Alley of Martyrs.