Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq səhifəsi olan 20 Yanvar faciəsindən 30 il ötür. 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə keçmiş sovet ordusunun hərbi hissələri Bakı şəhərində müstəqil dövlət yaratmaq və öz suverenliyini əldə etmək üçün ayağa qalxan dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş qətliam törədib. Bu faciədə 147 Azərbaycan vətəndaşı şəhid olub, 638 nəfər yaralanıb və xəsarət alıb, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edilib və nəticədə insan hüquqlarına dair bir çox beynəlxalq sənədlərin, o cümlədən Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin tələbləri kobudcasına pozulub.
Hər il faciənin ildönümü ərəfəsində şəhidlərin əziz xatirəsi ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda dərin ehtiramla yad edilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, adlarının uca tutulması, o cümlədən onların ailələrinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsini daim diqqət mərkəzində saxlayır, bu istiqamətdə mühüm tədbirlər həyata keçirir. Qanlı faciənin ildönümü ilə əlaqədar olaraq Prezident İlham Əliyev 13 dekabr 2019-cu il tarixində “20 Yanvar faciəsinin otuzuncu ildönümü haqqında” Sərəncam imzalayıb. Bundan əlavə, “20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümünün keçirilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı” təsdiqlənib. Sözügedən sənədlərdən irəli gələrək, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsində, akademiyanın Aşqarlar Kimyası, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Tarix, Elm Tarixi, Arxeologiya və Etnoqrafiya, Fizika, İqtisadiyyat, Ədəbiyyat, Dilçilik, Şərqşünaslıq, Əlyazmalar, Fiziologiya, Zoologiya, Biofizika, Mikrobiologiya, Botanika institutlarında, o cümlədən Şəki Regional Elmi Mərkəzində, eləcə də Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində anım tədbirləri keçirilib.
Bir dəqiqəlik sükutla başlayan tədbirlərdə 20 Yanvar faciəsinin başvermə səbəbləri barədə məlumat verilib, yaddaşlara Qara Yanvar gecəsi kimi həkk olunan bu tarixin həm şəhidlərin anım günü, həm də Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparan xalqımızın birlik, fəxr və şərəf günü olduğu vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, Bakıdakı 20 Yanvar hadisələrindən sonra Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələn ümummilli lider Heydər Əliyev keçirdiyi mətbuat konfransında bu vəhşiliyi kəskin şəkildə pisləyib, əliyalın xalqımıza qarşı törədilən terroru hüquqa, demokratiyaya, insanlığa zidd aksiya adlandırıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, faciəyə dövlət səviyyəsində siyasi-hüquqi qiymət məhz ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra verilib. Milli Məclisin 1994-cü ilin fevralında keçirilən xüsusi sessiyasında 1990-cı il yanvarın 20-də günahsız insanların qəddarcasına qətlə yetirilməsi hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirilib, müzakirələrin yekunu olaraq həmin ilin martında “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul edilib.
Tədbirlərdə bildirilib ki, 20 Yanvar faciəsi xalqımızın öz suverenliyi uğrunda apardığı mübarizənin şərəfli tarixidir və bu qanlı hadisələr millətimizin müstəqilliyinin bərpası naminə mübarizə aparmaq əzmində olmasını bir daha nümayiş etdirir.

В ряде научных учреждений и организаций НАНА состоялись памятные мероприятия в связи с трагедией 20 Января
Проходит 30 лет со дня трагедии 20 Января - героической страницы истории азербайджанского народа. В ночь с 19 на 20 января 1990 года воинские части бывшей советской армии в городе Баку совершили невиданный геноцид против мирного населения, поднявшегося на борьбу во имя создания независимого государства и приобретения своего суверенитета. Это кровавое преступление не смогло погасить любовь людей к свободе, наш народ ценой собственной крови добился своей государственной независимости.
Преступление, совершенное против азербайджанского народа тридцать лет тому назад, на самом деле является ужасным террористическим актом, направленным против всего человечества. В этой трагедии 147 азербайджанских граждан стали шехидами, 638 человек получили ранения и травмы, 841 человек незаконно арестованы, в результате требования ряда международных документов по правам человека, в том числе Всеобщей декларации прав человека были грубо нарушены.
После событий 20 Января в Баку общенациональный лидер Гейдар Алиев на пресс-конференции в постоянном представительстве Азербайджана в Москве резко осудил эти злодеяния, назвал эти противоречащие праву, демократии, человечности события актом террора против безоружного народа. Выступление общенационального лидера с таким заявлением еще в период существование советской империи, еще раз доказало, что большие шаги в политике предпринимаются гениальными личностями.
После возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к политической власти в нашей стране на государственном уровне этой трагедии была дана политическая и правовая оценка. Милли Меджлис на прошедшей в феврале 1994 года специальной сессии оценил зверское убийство невинных людей в эту кровавую ночь как акт преступления и военной агрессии. По итогам обсуждений было принято решение «О трагических событиях, совершенных 20 января 1990 года в Баку».
«Шехиды не умирают, они живут в наших сердцах вечно» - эти слова принадлежат Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву, который постоянно держит в центре внимания увековечение памяти шехидов 20 Января, в том числе, социальную защиту их семей, а также осуществляются важные меры в этом направлении.
Трагедия 20 Января - славная история борьбы нашего народа за свою независимость стала символом патриотизма и национального единства. Каждый год в день годовщины трагедии миллионы людей посещают Аллею Шехидов, чтят память героев.
13 декабря 2019 года Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О тридцатой годовщине трагедии 20 января». Кроме того, был утвержден «План мероприятий по проведению 30-й годовщины трагедии 20 января». В соответствии с планом мероприятий в ряде научных учреждений и организаций НАНА продолжается цикл мероприятий - во Втором особом отделе аппарата Президиума НАНА, Институте химии присадок, Институте катализа и неорганической химии, Институте молекулярной биологии и биотехнологий, Республиканском центре сейсмологической службы, в Доме-музее Гусейна Джавида и Национальном музее азербайджанской литературы прошли памятные мероприятия.