AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda Avropa Komissiyasının tədqiqat və innovasiya üzrə “Horizon 2020” proqramına dair seminar keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov alimlərimizin dünya elminə inteqrasiyasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib, bu istiqamətdə "Horizon 2020" proqramının önəmini vurğulayıb.
Sonra proqramın Hüquqi və maliyyə aspektləri üzrə milli əlaqələndiricisi, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Tofiq Babayev, Mari Skladovskaya Küri Təqaüd Proqramı üzrə milli əlaqələndiricisi, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Həsənov, İqlim fəaliyyəti, resurs səmərəliliyi və xammal üzrə milli əlaqələndiricisi, Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Kərimov çıxış edərək riyaziyyatçı alimlərin "Horizon 2020"-də fəal iştirakı ilə bağlı tövsiyələrini səsləndirib, iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.

В Институте математики и механики НАНА состоялся семинар по исследовательской и инновационной программе Европейской комиссии «Горизонт 2020».
На мероприятии директор института, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов подчеркнул важность интеграции отечественных ученых в мировую науку и значение программы Horizon 2020 в этом направлении.
Далее выступили национальный координатор программы по правовым и финансовым аспектам, завотделом Института систем управления доктор философии по технике Тофик Бабаев, национальный координатор по стипендиальной программе Марии Складовской Кюри, завотделом Института археологии и этнографии доктор философии по истории Заур Гасанов, национальный координатор по климатической деятельности, ресурсоэффективности и сырью ведущий научный сотрудник Института географии доктор философии по географии Ровшан Каримов дали свои рекомендации относительно активного участия ученых-математиков в Горизонт- 2020 и ответил на вопросы участников.