Muzeydə görkəmli tarixçi alim Sara Aşurbəylinin xatirəsi anılıb
Yanvarın 27-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi, Dövlət mükafatı laureatı, tarix elmləri doktoru Sara Aşurbəylinin xatirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı tarixçi alimin zəngin elmi yaradıcılığından danışıb. Bildirib ki, Sara xanım ömrünü Azərbaycan elminə, tarixinə, mədəniyyətinə xidmətə həsr etmiş ziyalılarımızdan biridir. O, Yaxın və Orta Şərq xalqları tarixinin bilicisi, Bakı tarixinin ilk tədqiqatçısı olub. Alim həyatını Bakının (İçərişəhər) və Şirvanşahlar dövlətinin tarixinin tədqiqinə həsr edib.
Muzey direktoru qeyd edib ki, Sara Aşurbəyli həm də bacarıqlı rəssam və musiqiçi olub. Bu istedadına görə o, 1946-cı ildə Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü seçilib.
Nailə Vəlixanlı görkəmli alimin Azərbaycan Tarixi Muzeyində Orta əsrlər tarixi şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışdığını xatırladaraq, onun Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunda baş elmi işçi, Tarix İnstitutunda elmi katib, baş elmi işçi və aparıcı elmi işçi kimi də fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Qeyd edib ki, S.Aşurbəyli 1993-cü ildən ömrünün sonunadək akademiyanın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda aparıcı elmi işçisi vəzifəsində çalışıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, Sara Aşurbəyli 1996-cı ildə 90 illik yubileyi ərəfəsində Azərbaycanın ali mükafatına - “Şöhrət” ordeninə layiq görülüb. O, orta əsrlər Abşeronunun fundamental araşdırmacısı olaraq dünyada tanınır. “Bakının tarixinə dair oçerklər”, “Orta əsrlərdə Azərbaycan və Hindistanın iqtisadi və mədəni əlaqələri”, “Şirvanşahlar dövlətinin tarixi” kitablarının müəllifidir.
Daha sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika və Epiqrafika şöbəsinin müdiri, t.ü.e.d. Əli RəcəbliTarix İnstitutunun direktor müavini, t.ü.f.d. Cəbi Bəhramov, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, t.ü.e.d. Maisə Rəhimova, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini, akademik Şahin Mustafayev və digərləri çıxış edərək tarixçi alimin elmə verdiyi töhfələrdən söz açıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.

The Museum honored the memory of the famous historian Sara Ashurbeyli
On January 27, an event dedicated to the memory of the outstanding scientist, Honored Scientist, State Prize Doctor of Historical Sciences Sara Ashurbeyli was held at the National Museum of Azerbaijan History of ANAS.
During the event, director of the museum academician Naila Valikhanly spoke about the rich scientific activities of the historian and noted that Sara khanum is one of the domestic representatives of the intelligentsia who devoted her live to serving Azerbaijani science, history and culture. She was a connoisseur of the history of the peoples of the Near and Middle East and the first researcher of the history of Baku. The scientist devoted her whole life to the study of the history of Baku (Icheri Sheher) and the State of the Shirvanshahs.
The director of the museum brought to the attention that Sara Ashurbeyli was also a talented artist and musician. For her talent, she was elected a member of the Union of Azerbaijan Artists in 1946.
Naila Valikhanli recalled that the outstanding scientist worked in the National Museum of Azerbaijan History as the head of the Department of Medieval History. She worked as a senior research fellow at the Institute of Oriental Studies, a scientific secretary, a senior fellow and a leading fellow at the Institute of History, from 1993 until the end of her life, the scientist worked as a leading researcher at the Institute of Archeology and Ethnography of the Academy.
It was noted that Sara Ashurbeyli was awarded the highest award of Azerbaijan - the Order of "Shohrat" in 1996 on the eve of the 90th anniversary. She is known worldwide as a fundamental researcher of medieval Absheron. He is the author of the books “Essays on the History of Baku”, “Economic and Cultural Relations of Azerbaijan and India in the Middle Ages”, and “History of the Shirvanshahs State”.
The speakers further spoke about the contribution of the scientist to Azerbaijan science and shared their memories of it.
Finally, participants of the event were acquainted with the exhibition of objects belonging to Sara Ashurbeyli.