“Vikipediya”da Azərbaycanın ilk veb-saytı olan science.az haqqında məlumat yenilənib
Dünyanın ən böyük onlayn ensiklopediyası olan “Vikipediya”da Azərbaycanın ilk veb-saytı science.az-ın yaranma tarixi, məqsəd və vəzifələri, həmçinin fəaliyyətinə dair məlumat yenilənib.
Azərbaycanın ən böyük elmi xəbər mənbəyi olan və ölkə mətbuatında xüsusi yerə malik science.az öz fəaliyyətini hər zaman təkmilləşdirir. Daim müşaiyət olunan portalda ölkəmizlə yanaşı, dünya elmi məkanında baş verən yeniliklər də öz əksini tapır.
Mərkəzi Elmi Kitabxananın “Vikipediya” Metodik Mərkəzinin könüllüləri tərəfindən yaradılan məqalədə bildirilir ki, science.az 1995-ci ildə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda www.ab.az adı ilə fəaliyyətə başlayıb.
Qeyd olunub ki, 2003-cü ildən bəri istismarı AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda həyata keçirilən science.az portalı 2014-cü ildə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin strukturuna daxil edilib. 2019-cu ildə edilən müvafiq struktur dəyişikliklərindən sonra isə idarə İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsi adlandırılıb və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov şöbənin müdiri təyin edilib. Hazırda science.gov.az həmin şöbənin Elektron informasiya sektorunun əməkdaşları tərəfindən idarə olunur.
Materialda bildirilib ki, science.az AMEA-da fəaliyyət göstərən alimlərin dünyanın tanınmış elmi qurumları ilə əlaqə yaratması, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün vasitəçi rolunu oynayır. Azərbaycan elminin təbliği istiqamətində fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində portal bütün ölkə üzrə ən etibarlı məlumat mənbələrindən birinə çevrilib. AMEA-nın fəaliyyətinin işıqlandırılması işini uğurla davam etdirən bu resurs, həm də ölkəmizdə ilk internet-jurnalistika məktəbidir.
Məlumatda ölkədə fəaliyyət göstərən İnternet-media orqanları arasında öz çəkisinə, əhatə genişliyinə görə seçilən və böyük oxucu kütləsinə malik portallardan olan science.az-ın inkişaf mərhələlərinə nəzər salınıb.
Həmçinin science.az-ın işinin təşkili və portalın tədris bazası kimi fəaliyyətindən bəhs olunub. Bildirilib ki, ölkədə onlarla veb-dizayner və veb-proqramçıların yetişdirilməsi, veb-jurnalistika sahəsində kadr hazırlığı, o cümlədən İnternet-medianın praktiki əsaslarının öyrədilməsi sahəsində bu İnternet resursunun əvəzedilməz xidmətləri olub.
Yeni məlumatda science.az-ın ötən il üzrə statistik göstəriciləri ilə də tanış olmaq mümkündür. Belə ki, 2019-cu ildə portala 2203 xəbər yerləşdirilib. İl ərzində sayta edilən müraciətlərin sayı Google Analytics (www.google.com/analytics) sayğacı üzrə 2 milyon 62 min 288 təşkil edib. Müraciət edən ölkələr arasında ilk beşlikdə Azərbaycan, Rusiya, Türkiyə, Almaniya və ABŞ qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, bu il - science.az-ın 25 illik yubileyi ərəfəsində portalın dizayn və proqram təminatının təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.

The world's largest online encyclopedia Wikipedia has updated information on the history, goals, objectives and activities of the first science.az website of Azerbaijan.
Being the largest source of scientific news in Azerbaijan, science.az, which has a special place in the country's press, is constantly improving its activities. The portal also reflects the latest news in the global scientific community.
The article, created by volunteers of the Wikipedia Methodological Center of the Central Scientific Library, notes that science.az began its activities in 1995 at the ANAS Institute of Information Technology under the address www.ab.az.
It was noted that the portal science.az, which has been functioning at the Institute of Information Technology of ANAS since 2003, was included in the structure of the Public Relations and Science Promotion Office of the ANAS Presidium in 2014. After the corresponding structural changes in 2019, the office was renamed the Department of Public Relations, Press and Information, and Aghahuseyn Shukurov, Ph.D. in Philology, was appointed head of the department. Currently, science.gov.az is managed by the Electronic Information Sector of this Department.
The material notes that sience.az acts as an intermediary in establishing links and strengthening international cooperation between scientists engaged in scientific activities at the Azerbaijan National Academy of Sciences and well-known scientific organizations of the world. Over the years of its activity to popularize domestic science, the portal has become one of the most reliable sources of information in the country. This resource, which continues to successfully cover the activities of ANAS, is also the first school of online journalism in our country.
The article discusses the stages of development of science.az, which is one of the most popular online media bodies in the country and has a large audience.
It also talks about the organization of work of science.az and the activities of the portal as a training base. It is reported that this Internet resource has made great contributions to the training of dozens of journalists, web designers and web programmers in the country, including training in the practical basics of Internet media.
The article also provides an overview of the science.az statistics for the past year. Thus, in 2019, 2203 news were published in the portal. According to the Google Analytics counter (www.google.com/analytics), the number of site visits during the year amounted to 2,062,288. Azerbaijan, Russia, Turkey, Germany and the United States are in the top five.
Note that this year, on the eve of the 25th anniversary of science.az, it will improve its design and software.