“Vikipediya”da Azərbaycanın ilk veb-saytı olan science.az haqqında məlumat yenilənib
Dünyanın ən böyük onlayn ensiklopediyası olan “Vikipediya”da Azərbaycanın ilk veb-saytı science.az-ın yaranma tarixi, məqsəd və vəzifələri, həmçinin fəaliyyətinə dair məlumat yenilənib.
Azərbaycanın ən böyük elmi xəbər mənbəyi olan və ölkə mətbuatında xüsusi yerə malik science.az öz fəaliyyətini hər zaman təkmilləşdirir. Daim müşaiyət olunan portalda ölkəmizlə yanaşı, dünya elmi məkanında baş verən yeniliklər də öz əksini tapır.
Mərkəzi Elmi Kitabxananın “Vikipediya” Metodik Mərkəzinin könüllüləri tərəfindən yaradılan məqalədə bildirilir ki, science.az 1995-ci ildə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda www.ab.az adı ilə fəaliyyətə başlayıb.
Qeyd olunub ki, 2003-cü ildən bəri istismarı AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda həyata keçirilən science.az portalı 2014-cü ildə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin strukturuna daxil edilib. 2019-cu ildə edilən müvafiq struktur dəyişikliklərindən sonra isə idarə İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsi adlandırılıb və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov şöbənin müdiri təyin edilib. Hazırda science.gov.az həmin şöbənin Elektron informasiya sektorunun əməkdaşları tərəfindən idarə olunur.
Materialda bildirilib ki, science.az AMEA-da fəaliyyət göstərən alimlərin dünyanın tanınmış elmi qurumları ilə əlaqə yaratması, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün vasitəçi rolunu oynayır. Azərbaycan elminin təbliği istiqamətində fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində portal bütün ölkə üzrə ən etibarlı məlumat mənbələrindən birinə çevrilib. AMEA-nın fəaliyyətinin işıqlandırılması işini uğurla davam etdirən bu resurs, həm də ölkəmizdə ilk internet-jurnalistika məktəbidir.
Məlumatda ölkədə fəaliyyət göstərən İnternet-media orqanları arasında öz çəkisinə, əhatə genişliyinə görə seçilən və böyük oxucu kütləsinə malik portallardan olan science.az-ın inkişaf mərhələlərinə nəzər salınıb.
Həmçinin science.az-ın işinin təşkili və portalın tədris bazası kimi fəaliyyətindən bəhs olunub. Bildirilib ki, ölkədə onlarla veb-dizayner və veb-proqramçıların yetişdirilməsi, veb-jurnalistika sahəsində kadr hazırlığı, o cümlədən İnternet-medianın praktiki əsaslarının öyrədilməsi sahəsində bu İnternet resursunun əvəzedilməz xidmətləri olub.
Yeni məlumatda science.az-ın ötən il üzrə statistik göstəriciləri ilə də tanış olmaq mümkündür. Belə ki, 2019-cu ildə portala 2203 xəbər yerləşdirilib. İl ərzində sayta edilən müraciətlərin sayı Google Analytics (www.google.com/analytics) sayğacı üzrə 2 milyon 62 min 288 təşkil edib. Müraciət edən ölkələr arasında ilk beşlikdə Azərbaycan, Rusiya, Türkiyə, Almaniya və ABŞ qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, bu il - science.az-ın 25 illik yubileyi ərəfəsində portalın dizayn və proqram təminatının təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.

В крупнейшей в мире онлайн-энциклопедии «Википедия» обновлена информация об истории, целях, задачах и деятельности первого веб-сайта Азербайджана science.az.
Являющийся крупнейшим источником научных новостей Азербайджана science.az, которому принадлежит особое место в прессе страны, постоянно совершенствует свою деятельность. Портал также отражает в себе последние новости в мировом научном сообществе.
В статье, созданной волонтерами Методического центра «Википедия» Центральной научной библиотеки, отмечается, что science.az начал свою деятельность в 1995 году в Институте информационных технологий НАНА под адресом www.ab.az.
Было отмечено, что портал science.az, который функционировал в Институте информационных технологий НАНА с 2003 года, был включен в структуру Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА в 2014 году. После соответствующих структурных изменений в 2019 году управление было переименовано в Отдел по связям с общественностью, печати и информации и доктор философии по филологии Агагусейн Шукуров был назначен заведующим отделом. В настоящее время управление сайтом science.gov.az осуществляется сотрудниками Сектора электронной информации этого отдела.
В материале отмечается, что «Science.az» выступает в качестве посредника в деле налаживания связей и укрепления международного сотрудничества между учеными, занимающимися научной деятельностью в Национальной академии наук Азербайджана, и известными научными организациями мира. За годы своей деятельности по популяризации отечественной науки портал стал одним из самых надежных источников информации в стране. Данный ресурс, который продолжает успешно освещать деятельность НАНА, также является первой школой интернет-журналистики в нашей стране.
В статье рассматриваются этапы развития science.az, который является одним из самых популярных органов интернет-медиа в стране и имеет большую аудиторию.
Также рассказывается об организации работы science.az и деятельности портала в качестве учебной базы. Сообщается, что данному Интернет-ресурсу принадлежат большие заслуги в подготовке десятки журналистов, веб-дизайнеров и веб-программистов в стране, в том числе обучении практическим основам Интернет-медиа.
В статье также можно ознакомиться со статистическими показателями science.az за прошедший год. Так, в 2019 году в портале было опубликовано 2203 новости. По данным счетчика Google Analytics (www.google.com/analytics), количество посещений сайта в течение года составило 2 062 288. Азербайджан, Россия, Турция, Германия и США входят в первую пятерку.
Отметим, что в этом году, в канун 25-летия science.az улучшит свой дизайн и программное обеспечение.