Bu gün AMEA-nın Əsas binasının ərazisində yaz mövsümü ilə əlaqədar aparılan təmizlik, abadlaşdırma və yaşıllaşdırma işləri çərçivəsində növbəti dəfə respublikamızın bölgələrindən gətirilmiş müxtəlif növ gül kolları və ağac tingləri əkilib.
Ağacəkmə prosesində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova iştirak ediblər.
Akademik İsa Həbibbəyli Akademiya ərazisində təmizlik, abadlaşdırma və yaşıllaşdırma günləri çərçivəsində aparılan ağacəkmə prosesinin ölkəmizdə həyata keçirilən yaşıllaşdırma və ətraf mühitin mühafizəsinə dəstək məqsədi daşıdığını, ekoloji balansın qorunmasına, biomüxtəlifliyin zənginləşdirilməsinə xidmət etdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, bu günlərdə mütəmadi olaraq keçirilən aksiya həm də ekoloji maarifləndirmə məqsədi daşıyır və elmi ictimaiyyətin ekoloji məsuliyyətini əks etdirir.
Akademik İsa Həbibbəyli nadir flora nümunələrinin toplanıldığı AMEA-nın şəhərciyində yerləşən Nadir ağaclar parkında yaşıllıq zonasının nadir ağac və gül növləri ilə daha da zəngindiriləcəyini söyləyib, bu məqsədlə müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini çatdırıb.
Daha sonra ölkəmizin iqlim şəraitinə uyğun olaraq əkilmiş gül kolları və ağaclara texniki qulluq göstərilib.
AMEA-nın Əsas binasının ərazisində yaz mövsümü ilə əlaqədar aparılan təmizlik, abadlaşdırma və yaşıllaşdırma işləri davam etdirilir.

New tree saplings and flower bushes planted on the territory of ANAS
Various types of flower bushes and tree saplings brought from different regions of Azerbaijan were planted in the area of the Main Building of ANAS, on May 14, during the improvement and greening works carried out in connection with the spring season.
The tree-planting process was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli and the Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova.
Academician Isa Habibbeyli said that the tree-planting process, carried out during the improvement and greening days on the territory of the Academy, aims to support the greening efforts and environmental protection measures implemented in our country. This contributes to the preservation of ecological balance and the enrichment of biodiversity and also aims to raise environmental awareness and reflects the ecological responsibility of the scientific community.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that the green area in the Rare Trees Park, with unique flora, located in the ANAS campus will further be enriched with rare tree and flower species. For this purpose, he gave relevant instructions and recommendations.
Afterwards, agrotechnical care was carried out for the flower bushes and trees planted in accordance with the climatic conditions of our country.
The improvement and greening work carried out in connection with the spring season continues in the territory of the Main Building of ANAS.