Radiasiya Problemləri İnstitutunda ukraynalı alimin məruzəsi dinlənilib
AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunda (RPİ) “Ukrayna-Azərbaycan Beynəlxalq Elm-Təhsil Mərkəzinin” Ukrayna tərəfdən rəhbəri, doktor Taras Kavetski ilə görüş keçirilib.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədovla görüşdə ukraynalı qonağa elmi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verilib.
Görüşdə birgə qrant layihələrinin və nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda elmi nəşrlərin hazırlanması istiqamətində “Ukrayna-Azərbaycan Beynəlxalq Elm-Təhsil Mərkəzi” ilə RPİ arasında əməkdaşlığın perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Daha sonra doktor Taras Kavetski institutun elmi seminarında "Polimerlərdə və mürəkkəb birləşmələrdə ion – induksiyaedici proseslər" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, az enerjili ionlarla şüalanan polimerlərdə qüsur meydana gəlməsi mexanizmlərinin vacib xüsusiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsi problemlərindən bəhs edib. Alim, həmçinin bu prosesləri öyrənmək üçün pozitron anihilyasiya spektroskopiyası metodlarından istifadənin yollarını göstərib.
Məruzə iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb, professorlar Rövşən Xəlilov və Rauf Sərdarlının iştirakı ilə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Ukrainian scientist delivered a lecture at the Institute of Radiation Problems
Institute of Radiation Problems of ANAS hosted for a meeting with the head of the Ukrainian-Azerbaijan International Scientific Education Center Dr. Taras Kavetski.
In a meeting with the director of the institute corresponding member of ANAS Oktay Samadov, Ukrainian guest was informed about the activities of the scientific institution.
The meeting discussed the prospects for cooperation between the International Ukrainian-Azerbaijani Scientific and Educational Center and the IRP in the development of joint grant projects and scientific publications in authoritative international journals.
Further, Dr. Taras Kavetski delivered a lecture on “Ion-Induced Processes in Polymers and Complex Compounds” at the Institute’s scientific seminar. He spoke about the problem of determining the features of the mechanism of defect formation in polymers irradiated with low-energy ions. The scientist also showed how to use positron anhydration spectroscopy to study these processes.
The report aroused great interest of the seminar participants, a wide exchange of views took place with the participation of professors Rovshan Khalilov and Rauf Sardarli.