Radiasiya Problemləri İnstitutunda ukraynalı alimin məruzəsi dinlənilib
AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunda (RPİ) “Ukrayna-Azərbaycan Beynəlxalq Elm-Təhsil Mərkəzinin” Ukrayna tərəfdən rəhbəri, doktor Taras Kavetski ilə görüş keçirilib.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədovla görüşdə ukraynalı qonağa elmi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verilib.
Görüşdə birgə qrant layihələrinin və nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda elmi nəşrlərin hazırlanması istiqamətində “Ukrayna-Azərbaycan Beynəlxalq Elm-Təhsil Mərkəzi” ilə RPİ arasında əməkdaşlığın perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Daha sonra doktor Taras Kavetski institutun elmi seminarında "Polimerlərdə və mürəkkəb birləşmələrdə ion – induksiyaedici proseslər" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, az enerjili ionlarla şüalanan polimerlərdə qüsur meydana gəlməsi mexanizmlərinin vacib xüsusiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsi problemlərindən bəhs edib. Alim, həmçinin bu prosesləri öyrənmək üçün pozitron anihilyasiya spektroskopiyası metodlarından istifadənin yollarını göstərib.
Məruzə iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb, professorlar Rövşən Xəlilov və Rauf Sərdarlının iştirakı ilə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

В Институте радиационных проблем (ИРП) НАНА состоялась встреча с руководителем Международного украинско-азербайджанского научно-образовательного центра доктором Тарасом Кавецким.
На встрече с директором института, членом-корреспондентом НАНА Октаем Самедовым, украинский гость был проинформирован о деятельности научного учреждения.
На встрече обсуждались перспективы сотрудничества между Международным украинско-азербайджанским научно-образовательным центром и ИРП в разработке совместных грантовых проектов и научных публикаций в авторитетных международных журналах.
Далее доктор Тарас Кавецкий выступил с докладом «Ионоиндуцированные процессы в полимерах и комплексных соединениях» на научном семинаре института. Он рассказал о проблеме определения особенностей механизма образования дефектов в полимерах, облучаемых низкоэнергетическими ионами. Ученый также показал, как использовать позитронно-ангидратационную спектроскопию для изучения этих процессов.
Доклад вызвал большой интерес участников семинара, состоялся широкий обмен мнениями с участием профессоров Ровшана Халилова и Рауфа Сардарли.