Azərbaycan-Fransız Universitetində “İdeyalar gecəsi” çərçivəsində tədbir keçirilib
Yanvarın 30-da Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) “Planet canlı varlıqdırmı?” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbir Fransanın ölkəmizdəki səfirliyi, Fransız İnstitutu, AMEA və UFAZ tərəfindən təşkil olunub.
Mərasimdə Fransa səfirliyinin birinci müşaviri Dominik Jantiy, AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə, Azərbaycan-Fransız Universitetinin direktoru Vazeh Əsgərov mövzu ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Daha sonra Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun “Xəzər dənizi - planetimizin unikal və relikt coğrafi obyekti” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Tədbirdə yerli və xarici tədqiqatçılar tərəfindən “Canlı planetdə baş verən iqlim dəyişikliyini anlamaq üçün müasir kosmik metodlar”, “Təsəvvüfdə kainat nizamının ezoterik təsviri” və digər mövzularda interaktiv müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, tədbir “İdeyalar gecəsi” çərçivəsində keçirilib. “İdeyalar gecəsi” hər il sərbəst şəkildə aktual məsələləri müzakirə etmək, dövrümüzün əsas problemləri üzərində fikir mübadiləsi aparmaq məqsədi daşıyır.

The event within the frame of "Night of Ideas" at the Azerbaijan-French University
On January 30, Azerbaijan-French University (AFU), operating under the Azerbaijan State University of Oil and Industry, hosted an event entitled "Is Planet a Living Creature?"
The event was co-organized by the French Embassy in Azerbaijan, French Institute, ANAS and AFU.
During the ceremony, first adviser of the French embassy Dominique Janty, director of the Institute of Philosophy of ANAS Professor Ilham Mammadzadeh, director of the Azerbaijan-French University Vazeh Asgarov expressed their views on the topic.
Later, director of the Institute of Geography academician Ramiz Mammadov delivered a lecture on "Caspian Sea - the unique and relict geographical object of our planet".
The event featured interactive discussions by domestic and foreign researchers on "Contemporary Cosmic Methods for Understanding Climate Change on a Living Planet", "Esoteric Description of the Universe's Order" and other topics.
Note that, the event was held within the framework of "Night of Ideas", which aims to freely discuss topical issues each year and to exchange ideas on key issues of our time.