Azərbaycan-Fransız Universitetində “İdeyalar gecəsi” çərçivəsində tədbir keçirilib
Yanvarın 30-da Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) “Planet canlı varlıqdırmı?” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbir Fransanın ölkəmizdəki səfirliyi, Fransız İnstitutu, AMEA və UFAZ tərəfindən təşkil olunub.
Mərasimdə Fransa səfirliyinin birinci müşaviri Dominik Jantiy, AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə, Azərbaycan-Fransız Universitetinin direktoru Vazeh Əsgərov mövzu ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Daha sonra Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun “Xəzər dənizi - planetimizin unikal və relikt coğrafi obyekti” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Tədbirdə yerli və xarici tədqiqatçılar tərəfindən “Canlı planetdə baş verən iqlim dəyişikliyini anlamaq üçün müasir kosmik metodlar”, “Təsəvvüfdə kainat nizamının ezoterik təsviri” və digər mövzularda interaktiv müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, tədbir “İdeyalar gecəsi” çərçivəsində keçirilib. “İdeyalar gecəsi” hər il sərbəst şəkildə aktual məsələləri müzakirə etmək, dövrümüzün əsas problemləri üzərində fikir mübadiləsi aparmaq məqsədi daşıyır.

30 января в Азербайджано-французском университете (UFAZ), действующем при Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности, состоялось мероприятие под названием «Является ли планета живым организмом»?
Мероприятие было организовано посольством Франции в Азербайджане, Французским институтом, НАНА и UFAZ.
На церемонии первый советник посольства Франции Доминик Жанти, директор Института философии НАНА профессор Ильхам Мамедзаде, директор Азербайджано-французского университета Вазех Аскеров выразили свои взгляды на данную тему.
Далее был заслушан доклад директора Института географии академика Рамиза Мамедова «Каспийское море - уникальный и реликтовый географический объект нашей планеты».
Отметим, что мероприятие прошло в рамках программы «Вечера идей», которая направлена на то, чтобы каждый год свободно обсуждать актуальные проблемы и обмениваться идеями по ключевым вопросам нашего времени.