AR Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Bədii və animasiya filmi ssenariləri” mövzusunda müsabiqə keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan kinematoqrafiyasının inkişafı ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 1 mart 2019-cu il tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar baş tutan müsabiqənin əsas məqsədi dövlət sifarişi ilə film istehsalını həyata keçirmək, milli kinematoqrafiya sahəsində fəaliyyət göstərən şəxslərə dəstək vermək, onların yaradıcılığını stimullaşdırmaq və yeni yaradıcı qüvvələri kinodramaturgiya sahəsinə cəlb etmək olub.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəis müavini, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Vüqar Haqverdiyevin “Sehrli planşet” nağılı əsasında hazırladığı eyni adlı ssenari animasiya kateqoriyası üzrə müsabiqənin qalibləri sırasında yer alıb. Sözügedən ssenariyə dövlət sifarişi əsasında animasiya filminin çəkilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, V.Haqverdiyev dəfələrlə respublikada keçirilmiş müxtəlif nağıl, eləcə də analitik yazı müsabiqələrinin qalibi olub.

Подошел к концу конкурс «Сценарии художественных и анимационных фильмов», организованный Министерством культуры АР.
Основная цель конкурса, которая была реализована согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева «О некоторых мерах по развитию азербайджанской кинематографии» от 1 марта 2019 года, состоит в реализации фильмопроизводства по государственному заказу, поддержке национальных кинематографистов, стимулировании их творчества и привлечении новых творческих сил в области кинопроизводства.
Написанный по мотивам сказки «Волшебный планшет» члена Союза писателей Азербайджана, заместителя начальника Главного управления науки и образования аппарата Президиума НАНА Вугара Хагвердиева одноименный сценарий стал победителем конкурса по категории «Анимации». По этому сценарию планируется снять анимационный фильм по государственному заказу.