AR Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Bədii və animasiya filmi ssenariləri” mövzusunda müsabiqə keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan kinematoqrafiyasının inkişafı ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 1 mart 2019-cu il tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar baş tutan müsabiqənin əsas məqsədi dövlət sifarişi ilə film istehsalını həyata keçirmək, milli kinematoqrafiya sahəsində fəaliyyət göstərən şəxslərə dəstək vermək, onların yaradıcılığını stimullaşdırmaq və yeni yaradıcı qüvvələri kinodramaturgiya sahəsinə cəlb etmək olub.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəis müavini, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Vüqar Haqverdiyevin “Sehrli planşet” nağılı əsasında hazırladığı eyni adlı ssenari animasiya kateqoriyası üzrə müsabiqənin qalibləri sırasında yer alıb. Sözügedən ssenariyə dövlət sifarişi əsasında animasiya filminin çəkilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, V.Haqverdiyev dəfələrlə respublikada keçirilmiş müxtəlif nağıl, eləcə də analitik yazı müsabiqələrinin qalibi olub.

"Feature and Animated Film Scenarios” competition was organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
The main purpose of the competition, which was implemented by President Ilham Aliyev's decree "On Some Measures on the Development of Azerbaijani Cinema" dated March 1, 2019, is to produce film based on state order, underpin national filmmakers, boost their creativity and involve new creative forces in the field of filmmaking.
The winners of the competition for the animation category of the same scenario, prepared by Vugar Hagverdiyev, Deputy Head of the Main Office of Science and Education of the Presidium of ANAS, a member of the Writers' Union of Azerbaijan, based on the fairy tale. Scenario is going to be animated on state order.
Note that V. Hagverdiyev has repeatedly been a winner of competitions of fairy tales, as well as analytical writings.