Fevralın 3-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda UNESKO-nun Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin ilk iclası keçirilib.
Tədbiri komitənin sədri, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli açaraq Azərbaycanla UNESKO arasında əlaqələrin qurulmasında və inkişafında ulu öndər Heydər Əliyevin mühüm xidmətləri olduğunu və məhz ümummilli liderin təşəbbüsü ilə 1973-cü ildə görkəmli şair İmadəddin Nəsiminin 600 illik yubileyinin UNESKO səviyyəsində qeyd edildiyini bildirib.
Akademik T.Kərimli respublika ərazisindəki dünya əhəmiyyətli sənədlərin, əlyazmaların, kitabxana və arxivlərdə saxlanılan materialların gələcək nəsillərə çatdırılmasını, eləcə də qorunmasını təmin etmək məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Azərbaycan Milli Komitəsinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, komitənin başlıca səlahiyyətlərindən biri də Azərbaycanın sənəd irsinin UNESKO-nun Beynəlxalq Dünya Yaddaşı Reyestrinə daxil edilməsi ilə bağlı təkliflər verməkdir. O, hazırda Azərbaycanın 16 maddi və qeyri-maddi mədəni irsinin UNESKO-nun Ümumdünya və Qeyri-maddi mədəni irs siyahısına salındığını xatırladıb.
Daha sonra Xarici İşlər Nazirliyinin Xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri, UNESKO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının baş katibi Elnur Sultanov "Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin gələcək fəaliyyət istiqaməti" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. E.Sultanov Azərbaycan-UNESKO əlaqələrinin gücləndirilməsi siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini bildirib. O, təşkilatla ölkəmiz arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın müstəsna xidmətlərini qeyd edib.
UNESKO-nun Dünya Yaddaşı Proqramı barədə məlumat verən E.Sultanov 2005-ci ildə Azərbaycandan təqdim edilmiş "Orta əsrlərə aid tibb və əczaçılıq" əlyazmalarının, 2017-ci ildə isə Məhəmməd Füzulinin "Divan" əlyazmasının surətinin Beynəlxalq Dünya Yaddaşı Reyestrinə daxil edildiyini vurğulayıb.
O, Azərbaycan Milli Komitəsinin yaradılmasının önəmini qeyd edərək, ölkəmizin zəngin sənədli irsinin bu reyestrə daxil edilməsi, eləcə də Milli Dünya Yaddaşı Reyestrinin yaradılması ilə bağlı Milli Komitənin fəaliyyətinin vacibliyini bildirib.
E.Sultanov daha sonra iştirakçıların çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
İclasda, həmçinin komitənin üzvləri - akademiklər Nərgiz Axundova, Nailə Vəlixanlı, Yaqub Mahmudov, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

On February 3, the first meeting of the Azerbaijan National Committee for UNESCO World Memory Program was held at the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of ANAS.
Opening the event, chairman of the committee, director of the institute academician Teymur Karimli said that great leader Heydar Aliyev had special merits in establishing and developing relations between Azerbaijan and UNESCO and celebration of 600th anniversary of Imadaddin Nasimi in 1973 at the initiative of the national leader by UNESCO level.
Academician T.Karimli brought to mind that, National Committee of Azerbaijan has been established by decision of Presidium of ANAS due to provide protection and preservation of world-wide documents, manuscripts, libraries and archives and delivering for next generations. He noted that one of the main functions of the committee is to submit proposals for the inclusion of Azerbaijan's document legacy in the UNESCO International Memory Register. He reminded that at present 16 Azerbaijan's tangible and intangible cultural heritage is included in the UNESCO World Heritage List.
Then, the Foreign Ministry's Special Envoy, UNESCO Secretary-General Elnur Sultanov made a report on the future direction of the Azerbaijan National Committee on World Memory Program. Sultanov said that the policy of strengthening Azerbaijan-UNESCO relations was successfully implemented by President Ilham Aliyev. He also stressed out the exceptional services of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva in expanding cooperation between the organization and our country.
Informing about the UNESCO World Memory Program, E. Sultanov said that the “Medieval medicine and Pharmaceutical Manuscripts” submitted by from Azerbaijan in 2005 and Mohammad Fuzuli's Divan manuscript in 2017 were included in the International Memory Registry.
E. Sultanov then responded numerous questions of the participants.
Members of the committee - academicians Nargiz Akhundova, Naila Valikhanli, Yagub Mahmudov, Ph.D. in medicine Leyla Imanova, Ph.D. in technical sciences Rashid Alakbarov and others spoke at the meeting.
In the end, it was decided to prepare an action plan for the future activities of the National Committee.