Fevralın 3-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda UNESKO-nun Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin ilk iclası keçirilib.
Tədbiri komitənin sədri, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli açaraq Azərbaycanla UNESKO arasında əlaqələrin qurulmasında və inkişafında ulu öndər Heydər Əliyevin mühüm xidmətləri olduğunu və məhz ümummilli liderin təşəbbüsü ilə 1973-cü ildə görkəmli şair İmadəddin Nəsiminin 600 illik yubileyinin UNESKO səviyyəsində qeyd edildiyini bildirib.
Akademik T.Kərimli respublika ərazisindəki dünya əhəmiyyətli sənədlərin, əlyazmaların, kitabxana və arxivlərdə saxlanılan materialların gələcək nəsillərə çatdırılmasını, eləcə də qorunmasını təmin etmək məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Azərbaycan Milli Komitəsinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, komitənin başlıca səlahiyyətlərindən biri də Azərbaycanın sənəd irsinin UNESKO-nun Beynəlxalq Dünya Yaddaşı Reyestrinə daxil edilməsi ilə bağlı təkliflər verməkdir. O, hazırda Azərbaycanın 16 maddi və qeyri-maddi mədəni irsinin UNESKO-nun Ümumdünya və Qeyri-maddi mədəni irs siyahısına salındığını xatırladıb.
Daha sonra Xarici İşlər Nazirliyinin Xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri, UNESKO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının baş katibi Elnur Sultanov "Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin gələcək fəaliyyət istiqaməti" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. E.Sultanov Azərbaycan-UNESKO əlaqələrinin gücləndirilməsi siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini bildirib. O, təşkilatla ölkəmiz arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın müstəsna xidmətlərini qeyd edib.
UNESKO-nun Dünya Yaddaşı Proqramı barədə məlumat verən E.Sultanov 2005-ci ildə Azərbaycandan təqdim edilmiş "Orta əsrlərə aid tibb və əczaçılıq" əlyazmalarının, 2017-ci ildə isə Məhəmməd Füzulinin "Divan" əlyazmasının surətinin Beynəlxalq Dünya Yaddaşı Reyestrinə daxil edildiyini vurğulayıb.
O, Azərbaycan Milli Komitəsinin yaradılmasının önəmini qeyd edərək, ölkəmizin zəngin sənədli irsinin bu reyestrə daxil edilməsi, eləcə də Milli Dünya Yaddaşı Reyestrinin yaradılması ilə bağlı Milli Komitənin fəaliyyətinin vacibliyini bildirib.
E.Sultanov daha sonra iştirakçıların çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
İclasda, həmçinin komitənin üzvləri - akademiklər Nərgiz Axundova, Nailə Vəlixanlı, Yaqub Mahmudov, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

Состоялось первое заседание Национального комитета Азербайджана по программе Всемирной памяти ЮНЕСКО
3 февраля в Институте рукописей им. Мухаммеда Физули НАНА состоялось первое заседание Национального комитета Азербайджана по программе Всемирной памяти ЮНЕСКО.
Открывая мероприятие, председатель комитета, директор института академик Теймур Керимли сказал, что великий лидер Гейдар Алиев сыграл важную роль в установлении и развитии отношений между Азербайджаном и ЮНЕСКО и отметил, что именно по инициативе общенационального лидера 600-летиея Имадеддина Насими в 1973 году было отмечено на уровне ЮНЕСКО.
Академик Т.Керимли отметил, что с целью обеспечения защиты и сохранения всемирных документов, рукописей, библиотек и архивов решением Президиума НАНА был учрежден Национальный комитет Азербайджана. Он отметил, что одной из основных функций комитета является внесение предложений о включении наследия Азербайджана в международный реестр памяти ЮНЕСКО. Он напомнил, что в настоящее время 16 объектов материального и нематериального культурного наследия Азербайджана включены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.
Затем посол Министерства иностранных дел по особым поручениям, генеральный секретарь Национальный комитет Азербайджана по ЮНЕСКО Эльнур Султанов выступил с докладом «Дальнейшее направление деятельности Национального комитета Азербайджана по программе "Всемирная память". Информируя о программе Всемирной памяти ЮНЕСКО, Э. Султанов сказал, что в 2015 году рукописи по «средневековой медицине и фармацевтике» из Азербайджана и в 2017 году копия рукописи «Дивана» Мухаммеда Физули были включены в Международный реестр всемирной памяти.
Затем Э.Султанов ответил на многочисленные вопросы участников.
На встрече выступили члены комитета - академики Наргиз Ахундова, Наиля Валиханлы, Ягуб Махмудов, доктор философии по медицине Лейла Иманова, доктор философии по технике Рашид Алекперов и другие.
В заключение было решено подготовить план мероприятий в связи с дальнейшей деятельностью Национального комитета.