Fevralın 5-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunmuş – Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva, Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq elmləri doktoru Aytən Mustafazadə, Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru İlham Məmmədzadə, İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad elmləri doktoru Nazim İmanov, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova və Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Məryəm Seyidbəyliyə yubiley medallarını təqdim edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Ramiz Mehdiyev iclasda AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin və Naxçıvan Bölməsinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətlərini əks etdirən hesabatlarının dinləniləcəyini bildirib.
Sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, İctimai Elmlər Bölməsinin sədri, akademik İsa Həbibbəyli bölmənin hesabatını təqdim edib. Alim bildirib ki, hesabat ilində bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin fəaliyyətlərində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamları, dövlət proqramları və strategiyaları, AMEA rəhbərinin sərəncamları, akademiyanın ümumi yığıncağının və Rəyasət Heyətinin qərarları əsas götürülüb. Ölkə başçısının imzaladığı “2019-cu ilin Azərbaycan Respublikasında “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında”, “Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında”, “Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” və bir çox digər sərəncamlara əsasən, AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin institutlarında çoxsaylı tədbirlər keçirilib.
Akademik İ.Həbibbəyli 2019-cu ildə bölmənin elmi müəssisələrində 8 elmi istiqaməti əhatə edən 33 problem, 132 mövzu üzrə 305 işin aparıldığını, 45 mövzu, 127 iş, 212 mərhələnin isə tamamlandığını bildirib.
Bölmənin nəşriyyat fəaliyyətindən danışan alim qeyd edib ki, bölmə əməkdaşlarının 2185 əsəri işıq üzü görüb. Onlardan 9-u xaricdə olmaqla 148-i kitab və monoqrafiya, 391-i xaricdə olmaqla 1296-sı məqalə, 58-i xaricdə olmaqla 302-si tezisdir. 54 məqalə impakt faktorlu jurnalda nəşr edilib, elmi işçilərin əsərlərinə 876 dəfə istinad olunub. Hazırda bölmədə 76 doktorant və 259 dissertant, magistratura üzrə 11 nəfər təhsil alır.
Məruzəçi hesabat ilində bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrinin alimlərinin Türkiyə, Rusiya, ABŞ, Almaniya, Fransa, Böyük Britaniya, İtaliya, İran, Özbəkistan, Gürcüstan, Ukrayna, Belarus, Qazaxıstan, Çin, Misir, Polşa, Bolqarıstan, Küveyt, Yaponiya, Vyetnam, Koreya, Səudiyyə Ərəbistanı və s. ölkələrin elmi mərkəzləri və beynəlxalq təşkilatları ilə əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb.
İ.Həbibbəyli əlavə edib ki, ötən il İctimai Elmlər Bölməsinin elmi tədqiqat müəssisələri tərəfindən 20 beynəlxalq konfrans, 2 beynəlxalq forum, 2 beynəlxalq simpozium, 3 beynəlxalq seminar, 22 respublika konfransı, 32 elmi seminar, 8 sessiya, 12 yubiley tədbiri keçirilib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdə Rəyasət Heyətinin üzvləri və bölmənin elmi müəssisələrinin direktorları iştirak ediblər.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə İctimai Elmlər Bölməsinin 2019-cu ildəki fəaliyyəti barədə hesabat təsdiq edilib, alınan elmi nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb. Qərarda elmi tədqiqatların azərbaycançılıq məfkürəsinə əsaslanaraq aparılması, araşdırmaların müstəqil Azərbaycan dövlətinin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafına istiqamətləndirilməsinin təmin edilməsi, bölmə alimlərinin beynəlxalq elmi proqramlara daha fəal inteqrasiyası, yerli və xarici elmi təşkilatlarla əlaqələrin genişləndirilməsi və digər bu kimi məsələlər öz əksini tapıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında olub. Hesabat məruzəsini təqdim edən bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev ötən il rəhbəri olduğu qurumda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamları, dövlət proqramları və strategiyaları, eləcə də Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi, Naxçıvan Muxtar Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarları, AMEA rəhbərinin sərəncamları, akademiyanın Ümumi yığıncağının və Rəyasət Heyətinin qərarlarından irəli gələn məsələlərin həllinə yönəlmiş bir sıra mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini nəzərə çatdırıb.
Natiq qeyd edib ki, hesabat ilində bölmədə 6 elmi istiqamətdə 6 problemi əhatə edən 7 mövzuya daxil olan 37 iş 99 mərhələdə yerinə yetirilib, 96 mərhələ üzrə tədqiqatlar tamamlanıb və 8 mühüm elmi nəticə əldə olunub.
Akademik İ.Hacıyev bildirib ki, 2019-cu ildə bölmə əməkdaşlarının 4-ü xaricdə olmaqla 18 monoqrafiyası, 9 kitabı, 1 kitabçası, 3 metodik vəsaiti, 75-i xaricdə olmaqla 551 elmi məqaləsi, 58-i xaricdə olmaqla 223 konfrans materialı, biri xaricdə olmaqla 7 tezisi nəşr edilib, alimlər tərəfindən dörd buklet tərtib edilib. O, məqalələrin 93-ü xaricdə olmaqla 445-nin beynəlxalq səviyyəli nüfuzlu elmi jurnallarda, 37 elmi məqalənin “Web of Science”, “Scopus” və digər elmi bazalara daxil olan impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb. Bölmə sədri bunlardan 10-nun Clarivate Analytics (Thomson Reuters) siyahısına daxil olduğunu vurğulayaraq, alimlərin əsərlərinə 340 dəfə istinad edildiyini bildirib.
Bölmənin beynəlxalq əlaqələrindən söhbət açan məruzəçi alimlərin Türkiyə, Şimali Makedoniya, Qazaxıstan, İran, Rusiya, ABŞ, Avstraliya, Fransa, Gürcüstan və digər ölkələrin elmi mərkəzləri ilə əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, 2019-ci ildə Naxçıvan Bölməsi üzrə 2 respublika səviyyəli qrant layihəsinin icrası başa çatıb, 2-si beynəlxalq və 1-i respublika səviyyəli olmaqla 3 qrant layihəsinin icrası isə hazırda davam etdirilir.
İsmayıl Hacıyev bölmənin elmi müəssisələrində keçirilən konfrans və sessiyalar, bölmənin elektron portalına yerləşdirilən materiallar, əldə olunan büdcədənkənar vəsaitlər, kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində görülən işlər barədə də məlumat verib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdən sonra Naxçıvan Bölməsinin 2019-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat təsdiq edilib, qurumun gələcək fəaliyyəti ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.
Sonda Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-da xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan Əsilli Alimlərin Assosiasiyasının yaradılması haqqında qərar qəbul edilib.

On February 5, a regular meeting of the Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences, was held.
In advance, President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev handed the jubilee medals of the Republic of Azerbaijan “100th anniversary of Baku State University (1919-2019)” to the director of the Institute of History named after A.A. Bakikhanov of ANAS academician Yagub Mahmudov, director of the National Museum of Azerbaijan History of ANAS academician Naila Velikhanli , Director of the Institute of Oriental Studies named after academician Z.M.Bunyadov of ANAS academician Govkhar Bakhshaliyeva, director of the Institute of Caucasus Studies of ANAS corresponding member of ANAS Musa Gasimli, director of the Institute of Law, Doctor of juridical sciences Ayten Mustafazadeh, director of the Institute of Philosophy of ANAS Doctor of Philosophical sciences Ilham Mammadzadeh, director of the Institute of Economics of ANAS Doctor of Economic Sciences Nazim Imanov, director of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS Doctor of Historical sciences Maisa Rahimova and director of the Institute of History of Science of ANAS Doctor of Historical Sciences Maryam Seyidbeyli.
Opening the event, academician Ramiz Mehdiyev noted that today reports will be listened on the results of scientific-organizational activities of the ANAS Division of Social Sciences and ANAS Nakhchivan Division in 2019.
Then, the report of the Division of Social Sciences was presented by the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli. The academician informed that in the reporting year, decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, state programs and strategies, orders of the head of ANAS, resolutions of the General Meeting and the Presidium of ANAS were taken as the basis for the activities of the scientific institutions of the Division, and numerous activities were carried out in the Division of Social Sciences of ANAS with the orders of the head of state “On declaring 2019 the Year of Nasimi in the Republic of Azerbaijan,” “On the 150th anniversary of Ahmad bey Aghaoglu,” “On the 150th anniversary of Jalil Mammadguluzadeh”, etc.
Noting that in 2019, scientific institutions of the Division conducted research at 272 stages in 8 scientific areas, covering 33 problems, 305 works on 132 topics and, 45 topics, 127 works in 212 stages were completed, academician Isa Habibbayli said.
Speaking about the publishing activities of the Division, speaker said that 2185 works of employees were published, including 148 books and monographs, 9 of which were published abroad, 1296 articles, 391 of which were published abroad, 302 theses, 58 of which were seen light abroad. He added that 54 articles were published in journals with impact factor, the works of scientists were cited 876 times.
Talking in detail about the training of scientific personnel, the speaker noted that currently 76 doctoral students and 259 dissertators, as well as 11 graduates, are studying in the Division.
Speaking about the international relations of the research institutions of the Division in the reporting year, academician Isa Habibbeyli said that the scientists of the Division cooperated with scientific centers and international organizations of Turkey, Russia, the USA, Germany, France, Great Britain, Italy, Iran, Uzbekistan, Georgia, Ukraine, Belarus, Kazakhstan, China, Egypt, Poland, Bulgaria, Kuwait, Japan, Vietnam, Korea, Saudi Arabia and other countries.
The report stated that last year the research institutions of the Division of Social Sciences organized 20 international conferences, 2 international forums, 2 international symposiums, 3 international seminars, 22 republican conferences, 32 scientific seminars, 8 sessions, 12 anniversary events.
After listening to the report, discussions were held, questions were responded. The discussions were attended by members of the Presidium of ANAS and heads of scientific institutions under Division.
By a resolution of the Presidium, a report on the scientific and scientific-organizational activities of the ANAS Division of Social Sciences was approved in 2019, it was decided to include the obtained scientific results in ANAS annual report. The resolution reflected such issues as conducting scientific research based on the ideology of Azerbaijanism, ensuring that research is focused on the socio-economic and cultural development of an independent Azerbaijani state, even more actively integrating the department’s scientists in international scientific programs, further expanding ties with local and foreign scientific organizations, etc.
The next item on the agenda was the scientific, scientific and organizational activities of the Nakhchivan Division of ANAS in 2019. Delivering a report, chairman of the Division academician Ismayil Hajiyev, said that last year the activities of the organization he led were based on the orders, decisions, instructions and recommendations of the President of the Republic of Azerbaijan, the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic, the President, the General Meeting and the Presidium of ANAS, as well as implemented important measures aimed at resolving issues related to the implementation of state programs and strategies.
The speaker noted that in the reporting year, , 37 works were carried out, covering 6 scientific areas, 6 problems and 7 topics, at 99 stages, studies were completed 96 stages, 8 important scientific results were obtained.
Speaking about the publishing activities of the Division, academician said that in 2019 18 monographs of Division employees, were published, (4 abroad), 9 books, 1 brochure, 3 teaching aids, 551 scientific articles, (75 abroad), 223 conference materials, (58 abroad), 7 theses, one of which was published abroad, and four booklets were compiled by scientists. Having said that 445 articles, 93 of which were published abroad, were published in authoritative scientific journals with an international code, and 37 articles were published in impact journals, which are included in Web of Science, Scopus and other scientific bases, the chairman of the Division emphasized that 10 of them are included in the list of Clarivate Analytics (Thomson Reuters), and added that the works of scientists were referenced 340 times.
Speaking about the Division’s international relations academician Ismayil Hajiyev noted that scientists cooperate with research centers in Turkey, Northern Macedonia, Kazakhstan, Iran, Russia, the USA, Australia, France, Georgia and other countries of the world. He said that in 2019, work on 2 grants of the republican level was completed in the Nakhchivan Division of ANAS, and work on 3 grants (2 international and 1 republican level) was ongoing.
In the report, academician Ismail Hajiyev also spoke in detail about conferences and sessions organized in scientific institutions of the Division, materials posted on the electronic portal of the Division, extrabudgetary funds received, activities carried out in the field of training, integration of science and education, etc.
After listening to the report, discussions were held, questions were responded. After discussions, the report on the scientific and scientific-organizational activities of the Nakhchivan Division of ANAS in 2019 was approved, Division was given relevant instructions in connection with its further activities.
Another issue brought up for consideration was the issue of the Association Azerbaijan Native Scientists who work abroad. In his speech on this issue, ANAS academician-secretary, ANAS corresponding member Aminagha Sadigov said that the accelerated development of relations between countries, the presence of global problems in the world and the increasing expansion of the integration of sciences determine the joint activities of scientists. Noting that at present many scientists of Azerbaijani origin work in many leading scientific and educational centers of the world, who represent various scientific branches, the academician-secretary emphasized that it is necessary to take comprehensive measures aimed at establishing scientific relations with these scientists and purposefully applying their scientific potential and rich experience.
Considering all of the above, the Presidium adopted a resolution on the creation in the ANAS of the Association of Azerbaijan Native Scientists who work abroad.