Alimlər Avropa Komissiyasının COST proqramı üzrə maarifləndirilib
Fevralın 6-da Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə Avropa Komissiyasının COST (Elm və Texnologiyada Avropa Əməkdaşlığı) fəaliyyəti üzrə məlumatlandırma seminarı keçirilib.
Tədbirdə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları, respublikanın ali təhsil, eləcə də elmi-tədqiqat mərkəzlərinin, həmçinin AR Əqli Mülkiyyət Agentliyi, İcbari Tibbi sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və digər qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Seminarı Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva açaraq "Elmdə beynəlxalq əməkdaşlığın vəziyyəti: nailiyyətlər və çağırışlar" mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Bu gün Azərbaycan elminin bir çox meqalayihələrdə təmsil olunduğunu deyən E.Əlirzayeva qeyd edib ki, hazırda AMEA ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyası, Çin Sosial Elmlər Akademiyası, İtaliya Milli Tədqiqat Şurası (CNR), Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK), Belarus Dövlət Elm və Texnika Komitəsi, Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondu və digər qurumlar arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur.
O, COST, "Horizon 2020" və digər bu kimi proqramların alimlərimizin dünya elminə inteqrasiyasına geniş imkanlar yaratdığını bildirib. Azərbaycan alimlərinin 2014-2018-ci illər üzrə "Web of Science" elmimetrik bazasında nəşr dinamikasını nümayiş etdirən idarə rəisi bu istiqamətdə artım tempinin müşahidə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Mövcud problemlərə də toxunan E.Əlirzayeva dil, təcrübəsizlik və s. amillərin gənc alimlərin beynəlxalq layihələrdə aktiv iştirakına əngəl olduğunu deyib.
O, daha sonra Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında, eləcə də respublikanın ali təhsil ocaqlarında keçirilən seminarlar barədə iştirakçılara məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin COST Assosiasiyasının nümayəndəsi Judith Litjens təşkilatın maliyyə imkanları barədə təqdimatla çıxış edib. O, 1971-ci ildən fəaliyyət göstərən qurumun alimlərə öz innovativ tədqiqatlarını həyata keçirmələri üçün geniş imkanlar açdığını söyləyib. COST-un tədqiqat istiqamətlərinə dair alimlərin təkliflərini qəbul etdiyini deyən J.Litjens layihələrə ayrılan maliyyənin 4 illik qrant əsasında verildiyini vurğulayıb. O, layihələrə qoşulma, müraciətlərin hazırlanması barədə də məlumat verib.
Seminarda Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin əməkdaşı, milli koordinator İlham Hümbətov "Azərbaycanlı tədqiqatçılar üçün şəbəkə əməkdaşlığının əhəmiyyəti və COST-un rolu", Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndəsi, milli koordinator Nabil Seyidov "COST-un fəaliyyəti: Azərbaycanlı iştirakçının perspektivi" və COST-un Elm Komitəsinin üzvü Krzysztof Gulda "Elm və texnologiyada Avropa əməkdaşlığı beynəlxalq əlaqələr üçün addım kimi" mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər.

Ученые проинформированы о программе COST Европейской комиссии
6 февраля в Центральной научной библиотеке при организации Управления международных связей аппарата Президиума НАНА состоялся информационный семинар по деятельности программы COST (Европейское сотрудничество в области науки и технологий) Европейской комиссии.
В мероприятии приняли участие представители научных учреждений и организаций академии, представители высших учебных заведений и научно-исследовательских центров республики, а также Государственного агентства по интеллектуальной собственности, Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию и других организаций.
Открывая семинар, начальник Управления международных связей доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева представила доклад на тему «Состояние международного сотрудничества в науке: достижения и вызовы». Рассказав о представлении Азербайджана во многих мегапроектах, Э.Алирзаева отметила, что в настоящее время существует тесное сотрудничество между НАНА и Болгарской академией наук, Китайской академией общественных наук, Итальянским национальным исследовательским советом (CNR), Советом по научно-техническим исследованиям Турции (TÜBİTAK), Белорусским государственным комитетом по науке и технологиям, Российским фондом фундаментальных исследований и другими организациями.
Она добавила, что COST, «Horizon 2020» и другие подобные программы создают для отечественных ученых прекрасные возможности для интеграции в мировую науку. Продемонстрировав публикационную активность азербайджанских ученых в наукометрической базе «Web of Science» за 2014-2018 годы, начальник управления отметила, что в этом направлении наблюдается рост. Коснувшись существующих проблем, таких как язык, неопытность и так далее, Э.Алирзаева сказала, что подобные факторы препятствуют участию молодых ученых в международных проектах.
Затем она проинформировала участников о семинарах, организованных Управлением международных связей в научных учреждениях и организациях НАНА, а также в вузах республики.
Далее на мероприятии с презентацией о финансовых возможностях организации выступил представитель ассоциации COST Джудит Литженс. Он сказал, что организация, которая функционирует с 1971 года, открыла для ученых возможности проведения инновационных исследований. Сообщив о принятии предложений ученых по направлениям исследований COST, Дж.Литженс отметил, что финансирование проектов осуществляется на основе четырехлетнего гранта. Он также сообщил о правилах участия в проектах и подготовки заявок.
Далее были заслушаны доклады «Значение сетевого сотрудничества для азербайджанских исследователей и роль COST», «Деятельность COST: перспективы азербайджанских участников», «Европейское сотрудничество в области науки и технологий как шаг к международным связям».