Alimlər Avropa Komissiyasının COST proqramı üzrə maarifləndirilib
Fevralın 6-da Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə Avropa Komissiyasının COST (Elm və Texnologiyada Avropa Əməkdaşlığı) fəaliyyəti üzrə məlumatlandırma seminarı keçirilib.
Tədbirdə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları, respublikanın ali təhsil, eləcə də elmi-tədqiqat mərkəzlərinin, həmçinin AR Əqli Mülkiyyət Agentliyi, İcbari Tibbi sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və digər qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Seminarı Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva açaraq "Elmdə beynəlxalq əməkdaşlığın vəziyyəti: nailiyyətlər və çağırışlar" mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Bu gün Azərbaycan elminin bir çox meqalayihələrdə təmsil olunduğunu deyən E.Əlirzayeva qeyd edib ki, hazırda AMEA ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyası, Çin Sosial Elmlər Akademiyası, İtaliya Milli Tədqiqat Şurası (CNR), Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK), Belarus Dövlət Elm və Texnika Komitəsi, Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondu və digər qurumlar arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur.
O, COST, "Horizon 2020" və digər bu kimi proqramların alimlərimizin dünya elminə inteqrasiyasına geniş imkanlar yaratdığını bildirib. Azərbaycan alimlərinin 2014-2018-ci illər üzrə "Web of Science" elmimetrik bazasında nəşr dinamikasını nümayiş etdirən idarə rəisi bu istiqamətdə artım tempinin müşahidə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Mövcud problemlərə də toxunan E.Əlirzayeva dil, təcrübəsizlik və s. amillərin gənc alimlərin beynəlxalq layihələrdə aktiv iştirakına əngəl olduğunu deyib.
O, daha sonra Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında, eləcə də respublikanın ali təhsil ocaqlarında keçirilən seminarlar barədə iştirakçılara məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin COST Assosiasiyasının nümayəndəsi Judith Litjens təşkilatın maliyyə imkanları barədə təqdimatla çıxış edib. O, 1971-ci ildən fəaliyyət göstərən qurumun alimlərə öz innovativ tədqiqatlarını həyata keçirmələri üçün geniş imkanlar açdığını söyləyib. COST-un tədqiqat istiqamətlərinə dair alimlərin təkliflərini qəbul etdiyini deyən J.Litjens layihələrə ayrılan maliyyənin 4 illik qrant əsasında verildiyini vurğulayıb. O, layihələrə qoşulma, müraciətlərin hazırlanması barədə də məlumat verib.
Seminarda Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin əməkdaşı, milli koordinator İlham Hümbətov "Azərbaycanlı tədqiqatçılar üçün şəbəkə əməkdaşlığının əhəmiyyəti və COST-un rolu", Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndəsi, milli koordinator Nabil Seyidov "COST-un fəaliyyəti: Azərbaycanlı iştirakçının perspektivi" və COST-un Elm Komitəsinin üzvü Krzysztof Gulda "Elm və texnologiyada Avropa əməkdaşlığı beynəlxalq əlaqələr üçün addım kimi" mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər.

On February 6, an information seminar on the activities of the COST (European Cooperation in Science and Technology) program of the European Commission was held at the Central Scientific Library with the organization of the Office of International Relations of the Presidium of ANAS.
The event was attended by representatives of scientific institutions and organizations of the academy, representatives of higher educational institutions and research centers of the republic, as well as the State Agency for Intellectual Property, State Agency for Compulsory Medical Insurance and other organizations.
Opening the seminar, head of the Office of International Relations, Ph.D. in Biology Esmira Alirzayeva, delivered a lecture on topic “The State of International Cooperation in Science: Achievements and Challenges”. Speaking about the representation of Azerbaijan in many mega-projects, E. Alirzayeva noted that there is currently close cooperation between ANAS and Bulgarian Academy of Sciences, Chinese Academy of Social Sciences, Italian National Research Council (CNR), Council for Scientific and Technical Research of Turkey (TÜBİTAK), Belarusian State Committee for Science and Technology, Russian Foundation for Basic Research and other organizations.
She added that COST, Horizon 2020, and other similar programs provide excellent opportunities for domestic scientists to integrate into world science. Having demonstrated the publication activity of Azerbaijani scientists in the scientometric database “Web of Science” for 2014-2018, office head noted that there is growth in this direction. Touching upon existing problems, such as language, inexperience, and so on, E. Alirzayeva said that such factors impede the participation of young scientists in international projects.
Then she informed the participants about the seminars organized by the Office of International Relations in scientific institutions and organizations of ANAS, as well as in universities of the republic.
Later on, representative of the COST association, Judith Litens made a presentation on the financial capabilities of the organization. He said the organization, which has been operating since 1971, has opened up opportunities for scientists to conduct innovative research. Announcing the acceptance of proposals by scientists in the areas of COST research, J. Litens noted that the financing of projects is based on a four-year grant. He also announced the rules for participation in projects and preparation of applications.
Then the reports “The Importance of Network Cooperation for Azerbaijani Researchers and the Role of COST”, “COST Activities: Prospects of Azerbaijani Participants”, “European Cooperation in Science and Technology as a Step to International Relations” were listened.