AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin elmi-tədqiqat institutlarının fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamları ilə təltif olunmuş – Gəncə Bölməsinin sədri, akademik Fuad Əliyev və Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədova “Şöhrət” ordenlərini, “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunmuş – akademiklər Akif Əlizadə, Ramiz Məmmədov, Telman ƏliyevNazim MəmmədovVaqif FərzəliyevVaqif Abbasov, AMEA-nın müxbir üzvləri Qurban YetirmişliMisir  MərdanovOktay QasımovOqtay Səmədov və Bəxtiyar Məmmədova yubiley medallarını təqdim edib.
Akademik Ramiz Mehdiyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq iclasın AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunduğunu bildirib.
Sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Yer Elmləri Bölməsinin sədri, akademik İbrahim Quliyev bölmənin hesabatını təqdim edib. Alim ötən il bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin fəaliyyətlərində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamları, dövlət proqramları, AMEA rəhbərinin sərəncamları, eləcə də AMEA-nın Ümumi yığın­cağı və Rəyasət Heyətinin qərarlarının əsas götürüldüyünü bildirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, hesabat ilində bölmənin müəssisələrində 14 problemi əhatə edən 48 mövzu üzrə tədqiqatlar aparılıb, 70 iş tamamlanıb, 13 mühüm elmi nəticə əldə olunub. Bundan başqa, müəssisələr tərəfindən 2 iş tətbiq olunub, 26 təsərrüfat müqaviləsi üzrə görülən işlər yekunlaşıb.
Bölmənin nəşriyyat fəaliyyətindən danışan İbrahim Quliyev bildirib ki, hesabat ilində 144-ü xaricdə olmaqla 291 məqalə və 45-i xaricdə olmaqla 104 tezis işıq üzü görüb. Bunlardan 45 məqalə impakt-faktorlu jurnallarda dərc olunub. Bölmə alimlərinin 10 monoqrafiya, 3 kitab və 19 dərs vəsaiti nəşr edilib, həmçinin 25 qrant və biri xaricdə olmaqla iki patent alınıb.
Kadr hazırlığı məsələsinə toxunan məruzəçi qeyd edib ki, 2019-cu ildə bölmə üzrə magistraturaya 16, doktoranturaya isə 12 nəfər qəbul olub, hazırda bölmənin institutlarında fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə 20 nəfər təhsil alır.
Birinci vitse-prezident beynəlxalq əlaqələrdən də bəhs edərək, hesabat ilində bölmə müəssisələrinin ABŞ, Almaniya, Fransa, İtaliya, Rusiya, Ukrayna, Türkiyə və digər ölkələrin elm və təhsil qurumları ilə əməkdaşlığını davam etdirdiyini, müxtəlif istiqamətlərdə birgə tədqiqatların aparıldığını bildirib. O, bölmə üzrə dörd beynəlxalq tədqiqat laboratoriyasının fəaliyyət göstərdiyini əlavə edib.
Elmi tədqiqatlarda informasiya kommunikasiya texnologiyalarından geniş istifadə edildiyini deyən akademik İ.Quliyev bölmənin NASA, UNAVCO, EMSC, ZOPAC, EMSC məlumat bazaları, Massaçusets Texnologiya İnstitutu, Rusiya Elmlər Akademiyasının Yer Fizikası İnstitutu, Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan Olunması Müqavilə Təşkilatı və digər qurumlarla elmi əlaqələrini genişləndirdiyini qeyd edib.
Alim bölmə müəssisələrində keçirilən konfrans və yubileylər, struktur dəyişiklikləri, təltiflər, xarici ezamiyyətlər, elm və təhsilin inteqrasiyası, gənc alim və mütəxəssislərin fəaliyyəti, ekspedisiyalar və digər məsələlər barədə də məlumat verib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri və bölməyə daxil olan institutların rəhbərləri iştirak ediblər.
Sonda Rəyasət Heyəti bölmənin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı təsdiq edib və mühüm nəticələrin AMEA Rəyasət Heyətinin hesabatına daxil edilməsi qərara alıb. Bölməyə dağılma mexanikasının qeyri-klassik problemləri, Binəqədi dördüncü dövr flora və fauna tapıntı yerinin öyrənilməsi, intellektual coğrafi məlumat sistemi, böyük dərinlik nefti, geodinamika və seysmologiya kimi prioritet istiqamətlər üzrə elmi işlərin həyata keçirilməsi tapşırılıb.
Tədbirdə, həmçinin Rəyasət Heyətinin digər qərarı ilə AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilib.

7 февраля состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Вначале президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев вручил председателю Гянджинского отделения НАНА, академику Фуаду Алиеву и директору Института географии имени академика Гасана Алиева НАНА, академику Рамизу Мамедову ордена «Шохрат», которых ученые были удостоены по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики. Затем руководитель НАНА вручил юбилейные медали Азербайджанской Республики «100-летие Бакинского государственного университета (1919-2019)» академикам – Акифу Ализаде, Рамизу Мамедову, Тельману Алиеву, Назиму Мамедову, Вагифу Фарзалиеву, Вагифу Аббасову, членам-корреспондентам – Гурбану Етирмишли, Мисиру Марданову, Октаю Гасымову, Огтаю Самедову и Бахтияру Мамедову.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Рамиз Мехтиев отметил, что заседание посвящено итогам научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле НАНА в 2019 году.
Далее отчетный доклад отделения представил первый вице-президент НАНА, председатель Отделения наук о Земле, академик Ибрагим Гулиев. Академик сообщил, что в отчетном году в деятельности научных учреждений отделения за основу были взяты указы и распоряжения Президента Азербайджанской Республики, государственные программы, распоряжения руководителя НАНА, постановления Общего собрания и Президиума НАНА.
Оратор отметил, что в 2019 году в учреждениях отделения велись исследования, охватывающие 14 проблем и 48 тем, были завершены 70 работ, получены 13 важных результатов. Сказав, что свое применение нашли две работы, ученый добавил, что в прошлом году были завершены работы, которые велись по 26-ти хозяйственным договорам.
Говоря об издательской деятельности отделения, академик сообщил, что была издана 291 статья, 144 из которых были опубликованы за рубежом, и 104 тезиса, 45 из которых увидели свет за рубежом, 45 из этих статей были опубликованы в журналах с импакт-фактором. Он подчеркнул, что в прошлом году были изданы 10 монографий, 3 книги и 19 учебных пособий, подготовленных учеными отделения, а также были получены 25 грантов и два патента, один из которых получен за рубежом.
Рассказав о подготовке кадров, академик Ибрагим Гулиев отметил, что в 2019 году в магистратуру поступили 16, а в докторантуру – 12 человек, в настоящее время в институтах отделения по программе подготовки докторов философии обучаются 20 докторантов.
Говоря о международных связях, первый вице-президент сообщил, что в отчетном году было продолжено сотрудничество и велись совместные научно-исследовательские работы с научными и образовательными учреждениями США, Германии, Франции, Италии, России, Украины, Турции и прочих стран. Академик Ибрагим Гулиев также добавил, что в прошлом году в отделении функционировали четыре международные исследовательские лаборатории.
Говоря об использовании информационно-коммуникационных технологий в научных исследованиях, академик отметил, что отделение сотрудничает с информационными базами NASA, UNAVCO, EMSC, ZOPAC, EMSC, Массачусетским технологическим институтом, Институтом физики Земли РАН, Организацией по Договору о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний (CTBTO) и прочими научными учреждениями.
В своем докладе оратор также рассказал об организованных в научных учреждениях отделения конференциях и юбилеях, структурных изменениях, награждениях, зарубежных командировках, интеграции науки и образования, деятельности молодых ученых и специалистов, экспедициях и т.д.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы. В дискуссиях приняли участие члены Президиума НАНА и руководители научных учреждений, входящих в состав отделения.
После дискуссий Президиум утвердил отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле НАНА в 2019 году, было постановлено включить полученные важные результаты в годовой отчет Президиума НАНА. Отделению были даны поручения по осуществлению мероприятий, связанных с такими приоритетными сферами науки, как неклассические проблемы механики разрушения, изучение Бинагадинского захоронения остатков флоры и фауны четвертичного периода, интеллектуальная географическая информационная система, нефть на большой глубине, геодинамика и сейсмология.
Следующим постановлением Президиума были внесены частичные изменения в структуру Института геологии и геофизики НАНА.