Böyük Azərbaycan alimi Nəsirəddin Tusiyə həsr olunan elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Batabat Astrofizika Rəsədxanasının təşkilatçılığı ilə böyük Azərbaycan alimi və mütəfəkkiri Məhəmməd Nəsirəddin Tusiyə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev ensiklopedik biliyə malik alimin müxtəlif elm sahələrinin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, Nəsirəddin Tusi elmin müxtəlif sahələri ilə dərindən maraqlanıb, astronomiya, riyaziyyat, fizika, tibb, fəlsəfə, etika, məntiq və digər sahələrə həsr olunmuş əsərlər yazıb. Onun yaradıcılığında astronomiya və riyaziyyat üzrə tədqiqatlar xüsusi yer tutur.
Vurğulanıb ki, Nəsirəddin Tusi Şərq dünyasında etikaya dair “Əxlaqi-Nasiri” adlı əsəri ilə xüsusi rəğbət qazanıb. Sözügedən əsər Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun imzaladığı Sərəncamla “Oxunması zəruri olan kitablar siyahısı”na daxil edilib.
İsmayıl Hacıyev ölkəmizdə dünya şöhrətli alimin yubileylərinin qeyd olunduğunu, əsərlərinin kütləvi şəkildə çap edildiyini, onun haqqında çoxsaylı kitab və məqalələrin yazıldığını bildirib.
Konfransda bölmənin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, kimya üzrə elmlər doktoru Bayram Rzayevin “Şərqin böyük dühası Nəsirəddin Tusinin həyat və fəaliyyəti”, Batabat Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Qulu Həziyevin “Marağa rəsədxanasının elmi cihazları”, Əlyazmalar Fondunun şöbə müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbuhi İbrahimovun “Nəsirəddin Tusinin “Əxlaqi-Nasiri” əsəri”, Batabat Astrofizika Rəsədxanasının kiçik elmi işçiləri Vəfa Qafarovanın “Nəsirəddin Tusinin elmi irsi” və Türkan Məmmədovanın “Nəsirəddin Tusi və riyaziyyat” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

В Нахчыванском отделении НАНА прошла научная конференция, посвященная великому азербайджанскому ученому и мыслителю Мухаммеду Насираддину Туси.
Открывая мероприятие, председатель отделения академик Исмаил Гаджиев рассказал о вкладе ученого с энциклопедическими знаниями в развитие различных областей науки. Он сказал, что Насираддин Туси интересовался различными областями науки и писал работы по астрономии, математике, физике, медицине, философии, этике, логике и другим областям. Основное место в его творчестве занимают исследования в области астрономии и математики.
Было отмечено, что Насираддин Туси снисак славу во всем восточном мире благодаря своему труду «Ахлаги-Насири». Это произведение было включено в список книг, рекомендованных к прочтению по Распоряжению, подписанному председателем Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифом Талибовым.
Исмаил Гаджиев добавил, что юбилей всемирно известного ученого был отмечен в стране, его произведения были массово изданы, и о нем было написано множество книг и статей.
Далее были заслушаны доклады «Жизнь и деятельность Насираддина Туси - гения Востока», «Научные приборы Марагинской обсерватории», «Произведение «Ахлаги-Насири», «Научное наследие Насираддина Туси» и «Насираддин Туси и математика».