Akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) AMEA-nın Qadınlar Şurasının (QŞ) təşkilatçılığı ilə 11 Fevral - Beynəlxalq Qadın və Qızların Elmdə İştirakı Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, NKPİ-nin direktoru, akademik Vaqif Abbasov, AMEA Qadınlar Şurasının sədri, professor Rəna Mirzəzadə, həmçinin akademiyanın bir sıra elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları və Qadınlar şuralarının sədrləri iştirak ediblər.
İclası akademik Vaqif Abbasov açaraq BMT-nin 22 dekabr 2015-ci ildə qəbul etdiyi qətnamə ilə sözügedən əlamətdar günün təsis olunduğunu diqqətə çatdırıb. Akademik həmin günün qeyd edilməsində əsas məqsədin qadın və qızların cəmiyyətdə rolunun, həmçinin onların elmi və texnoloji sahələrdə fəal iştirakının təmin edilməsi olduğunu bildirib.
Sonra NKPİ-nin Qadınlar Şurasının sədri, professor Leylufər Əliyeva müəssisədə çalışan qadınların elmi fəaliyyəti və qazandıqları nailiyyətlər haqqında məlumat verib. Bundan əlavə, AMEA QŞ-nin üzvü, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mahrux Nəcəfli “Azərbaycanda elmin gender mənzərəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirdə, həmçinin akademiklər İradə Hüseynova, Nailə Vəlixanlı və professor Elmira Süleymanova çıxış edərək qadınların elmdə, eləcə də AMEA-nın ictimai həyatındakı rolundan danışıblar.

An event dedicated to the International Day of Women and Girls in Science
On February 11, Institute of Petrochemical Processes named after acad. Y.H. Mammadaliyev organized an event dedicated to February 11 - International Day of Women and Girls in Science.
The event brought together ANAS vice presiden academician Irada Huseynova, director of IPP academician Vagif Abbasov, chairman of Women's Council of ANAS Professor Rena Mirzazadeh, as well as directors of several scientific institutions and organizations of the Academy and chairmen of Women's Councils.
Opening the meeting, academician Vagif Abbasov drew attention to the date marked by the UN resolution on 22 December 2015 as a remarkable day.
Later, the chairwoman of the Women's Council of the IPP, Professor Leylufar Aliyeva spoke about the scientific activities and achievements of women working at the enterprise. In addition, Mahruh Najafli, a member of ANAS Women’s Council, Ph.D. in Philosophy delivered a lecture on topic “Gender Scenery of Science in Azerbaijan".
Academicians Irada Huseynova, Naila Valikhanli and Professor Elmira Suleymanova also told about the role of women in science and in the public life of ANAS.