Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müavini Firdovsi Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda olub.
Məqsəd institutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov və coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mirnuh İsmayılov tərəfindən tərtib edilmiş Azərbaycanın ekoloji risklər xəritəsinə baxış keçirmək və bu istiqamətdə fikir mübadiləsi aparmaq olub.
Qonaqlarla görüş zamanı akademik Ramiz Məmmədov vəsaitin tərtibində şəxsi müşahidələrlə yanaşı, müəssisənin bugünədək hazırladığı mövcud xəritələrdən də geniş istifadə olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, insan fəaliyyətinin inkişafı, yeni texnologiyaların yaranması və texnogen hadisələrin artması risklərin də sayını çoxaldır və xəritədə mütəmadi dəyişikliklərin edilməsi zərurətini meydana çıxarır.
Sonra M.İsmayılov təqdimatla çıxış edərək problemin aktuallığını təyin edən səbəblər, insan həyatı üçün təhlükə törədən texnogen amillər, təbii fəlakətlərin yayılmasının qanunauyğunluqları, Azərbaycanda ekoloji risklərin qiymətləndirilməsi və xəritələşdirilməsi barədə danışıb.
Nazir müavini Firdovsi Əliyev Coğrafiya İnstitutunun alimlərinin əməyini yüksək qiymətləndirib və iki müəssisənin əməkdaşlarının ölkə üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən iri miqyaslı xəritələrin hazırlanmasında birgə əməkdaşlığının böyük səmərə verəcəyini qeyd edib.

Делегация во главе с заместителем министра экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики Фирдовси Алиевым посетила Институт географии имени акад. Г.Алиева НАНА.
Цель - проанализировать и обменяться мнениями по карте экологических рисков, подготовленной директором института академиком Рамизом Мамедовым и доктором философии по географии Мирнухом Исмайловым.
Во время встречи с гостями академик Рамиз Мамедов отметил, что помимо личных наблюдений при составлении материала широко использовались существующие карты, подготовленные в научном учреждении. Он отметил, что развитие человеческой деятельности, появление новых технологий и рост антропогенных явлений также увеличивают риск и необходимость регулярных изменений на карте.
Затем М.Исмайлов рассказал о причинах, обуславливающих актуальность проблемы, техногенных факторах, представляющих угрозу жизни людей, закономерности распространения стихийных бедствий, оценке и картографировании экологических рисков в Азербайджане.
Заместитель министра Фирдовси Алиев высоко оценил работу ученых Института географии и отметил, что совместная работа двух учреждений будет очень полезна при подготовке масштабных карт, обладающих стратегическим значением для страны.