Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) tərəfindən keçirilən müsabiqədə elmin ən yaxşı populyarizatorları mükafatlandırılıb. Belə ki, “Ən yaxşı elmi-kütləvi kitab”, “Elmin populyarlaşdırılması üzrə ən yaxşı jurnalist işi” və “Ən yaxşı elmi-kütləvi video” nominasiyaları üzrə finalçılar məlum olub.
poisknews.ru saytının məlumatına görə, təqdim edilmiş işlərin sayının çox olması müsabiqəyə maraq səviyyəsinin artdığını göstərib. Müsabiqəyə Rusiyanın bütün regionlarından ayrı-ayrı müəlliflər, elmi və maarifləndirici təşkilatlar, maarifçilik mərkəzləri və KİV-dən 86 iş, 82 kitab və 43 videomaterial təqdim olunub. Qaliblər REA-nın elmin populyarlaşdırılması üzrə komissiyaları tərəfindən seçilib.

Лучших популяризаторов науки наградили в Российской академии наук
Лучших популяризаторов науки наградили в Российской академии наук. Финалистов чествовали в номинациях «Лучшая научно-популярная книга», «Лучшая журналистская работа по популяризации науки», «Лучшее научно-популярное видео».
Об уровне интереса к конкурсу лучше всего говорит конкуренция представленных работ. Комиссии РАН по популяризации науки пришлось делать трудный выбор – 143 автора прислали 82 книги, 86 журналистских работ (включая циклы статей) от 130 авторов, 43 видеоматериала от 114 авторов из всех регионов России, от отдельных авторов, научных и образовательных организаций, просветительских центров и СМИ. Дипломы лауреатам конкурса вручил президент РАН академик Александр Сергеев.