Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) tərəfindən keçirilən müsabiqədə elmin ən yaxşı populyarizatorları mükafatlandırılıb. Belə ki, “Ən yaxşı elmi-kütləvi kitab”, “Elmin populyarlaşdırılması üzrə ən yaxşı jurnalist işi” və “Ən yaxşı elmi-kütləvi video” nominasiyaları üzrə finalçılar məlum olub.
poisknews.ru saytının məlumatına görə, təqdim edilmiş işlərin sayının çox olması müsabiqəyə maraq səviyyəsinin artdığını göstərib. Müsabiqəyə Rusiyanın bütün regionlarından ayrı-ayrı müəlliflər, elmi və maarifləndirici təşkilatlar, maarifçilik mərkəzləri və KİV-dən 86 iş, 82 kitab və 43 videomaterial təqdim olunub. Qaliblər REA-nın elmin populyarlaşdırılması üzrə komissiyaları tərəfindən seçilib.

Russian Academy of Sciences awarded the best science promoters
The best science promoters were awarded by the Russian Academy of Sciences. The finalists were honored in the nominations “The best popular science book”, “The best journalistic work to promote science”, and “The best popular science video”.
The level of interest in the competition is best indicated by the competition of the submitted works. The RAS Commission on the Popularization of Science had to make difficult choices - 143 authors sent 82 books, 86 journalistic works (including series of articles) from 130 authors, 43 videos from 114 authors from all regions of Russia, from individual authors, scientific and educational organizations, educational centers and MEDIA. Diplomas were awarded to the laureates of the competition by the President of the Russian Academy of Sciences, academician Alexander Sergeyev.