Özbəkistanlı alim Ədəbiyyat İnstitutunun fəxri doktoru seçilib
Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şuxrat Sirojiddinov AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun fəxri doktoru seçilib.
Böyük özbək şairi Əlişir Nəvainin 579 illiyi ilə bağlı keçirilən “Əlişir Nəvai ədəbi və elmi irsinin öyrənilməsi” beynəlxalq elmi konfransında AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli fəxri doktor diplomunu özbək aliminə təqdim edib.
Mükafata görə Ədəbiyyat İnstitutunun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən professor Şuxrat Sirojiddinov fəxri doktor seçilməsinin ümumilikdə Özbəkistan alimlərinə verilən dəyərin rəmzi ifadəsi olduğunu deyib.

Uzbek scientist was elected honorary doctor of the Institute of Literature
Rector of Tashkent State University of the Uzbek language and literature anmed after Alisher Navoi, professor Shukhrat Sirojiddinov was elected an honorary doctor of the Institute of Literature after Nizami Ganjavi of ANAS.
During the international scientific conference on "Study of the literary and scientific heritage of Alisher Navoi", dedicated to the 579th anniversary of the great Uzbek poet Alisher Navoi, the first vice-president of ANAS, director of the institute, academician Isa Habibbayli awarded an honorary diploma to the Uzbek scientist.
Professor Shukhrat Sirozhiddinov, thanking the leadership of the Institute of Literature for the award, said that his election as an honorary doctor is a symbolic expression of the high appreciation of Uzbek scientists as a whole.