Özbəkistanlı alim Ədəbiyyat İnstitutunun fəxri doktoru seçilib
Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şuxrat Sirojiddinov AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun fəxri doktoru seçilib.
Böyük özbək şairi Əlişir Nəvainin 579 illiyi ilə bağlı keçirilən “Əlişir Nəvai ədəbi və elmi irsinin öyrənilməsi” beynəlxalq elmi konfransında AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli fəxri doktor diplomunu özbək aliminə təqdim edib.
Mükafata görə Ədəbiyyat İnstitutunun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən professor Şuxrat Sirojiddinov fəxri doktor seçilməsinin ümumilikdə Özbəkistan alimlərinə verilən dəyərin rəmzi ifadəsi olduğunu deyib.

Узбекский ученый был избран почетным доктором Института литературы
Ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы им. Алишера Навои профессор Шухрат Сироджиддинов был избран почетным доктором Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА.
На международной научной конференции «Изучение литературного и научного наследия Алишера Навои», посвященной 579-летию великого узбекского поэта Алишера Навои, первый вице-президент НАНА, директор института академик Иса Габиббейли вручил узбекскому ученому почетный диплом.
Профессор Шухрат Сирожиддинов, поблагодарив руководство Института литературы за награду, сказал, что избирание его почетным доктором является символическим выражением высокой оценки узбекских ученых в целом.