Birləşmiş Veteranlar Şurasının iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub
İclası BVŞ-nin sədri Eldar Quliyev açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə iştirakçılara məlumat verib. O, 28 iyun 1994-cü ildə "Veteranlar haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu"nun qəbul edildiyini xatırladıb. Bildirib ki, sözügedən sənəd veteranların sosial və hüquqi müdafiəsinin təmin edilməsinə, yaşayış sahəsi ilə təminatına, əmək hüququnun heç bir məhdudiyyət qoyulmadan həyata keçirilməsinə, ictimai faydalı fəaliyyətdə iştirakına imkan verir.
BVŞ-nin son illərdə gördüyü işlər barədə məlumat verən E.Quliyev hazırda AMEA-da 2447 veteranın çalışdığını, 2013-2019-cu illər ərzində 802 veterana "Əmək veteranı" adı və vəsiqəsinin verildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, sözügedən veteranlardan 23-ü akademik, 23-ü AMEA-nın müxbir üzvü, 262-si elmlər, 517 nəfəri isə fəlsəfə doktorudur. O, həmçinin 1 nəfərin Böyük Vətən Müharibəsi, 16 nəfərin Əfqanıstan, 91 nəfərin isə Qarabağ müharibəsi veteranı olduğunu söyləyib. Bundan əlavə, elmi müəssisə və təşkilatlarda işləyən veteranların sosial təminatının yaxşılaşdırılması istiqamətində əməli işlərin görüldüyünü, veteranlara birdəfəlik müavinətlərin, yeməkxanada güzəştli nahardan istifadə kartlarının, müalicə və istirahət üçün isə sanatoriyalara göndərişlərin verildiyini diqqətə çatdırıb.
Cari ilin may ayında Böyük Vətən Müharibəsində qələbənin 75 illiyinin qeyd olunacağını deyən şura sədri bununla əlaqədar AMEA-da Tədbirlər Planının hazırlandığını bildirib. O, əlamətdar günün akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının veteranlar şuralarında qeyd edilməsinin önəmini qeyd edib.
Daha sonra BVŞ sədrinin çıxışı ətrafında fikirlər dinlənilib.
Yığıncaqda, o cümlədən Birləşmiş Veteranlar Şurasının sədrinin səlahiyyətləri BVŞ sədrinin müavini, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktor müavini Zülfüqar Fərzəliyevə həvalə olunub.

25 февраля состоялось очередное заседание Объединенного совета ветеранов НАНА.
Открыв заседание вступительным словом, председатель ОСВ Эльдар Гулиев проинформировал участников о повестке дня. Он напомнил, что 28 июня 1994 года был принят «Закон Азербайджанской Республики о ветеранах». По его словам, документ предусматривает обеспечение социальной и правовой защиты ветеранов, предоставление жилья, осуществление трудовых прав без ограничений и участие в общественно-полезных мероприятиях.
Говоря о работе, проделанной ОСВ в последние годы, Э.Гулиев сказал, что в настоящее время в НАНА насчитывается 2447 ветеранов, а 802 ветеранам было присвоено звание и сертификат «Ветеран труда» в 2013-2019 годах. Он отметил, что 23 из этих ветеранов - академики, 23 - члены-корреспонденты НАНА, 262 - доктора наук и 517 - доктора философии. Он также сказал, что один из них является ветераном Великой Отечественной войны, 16 - ветеранами Афганской войны и 91 - ветеран Карабахской войны. Кроме того, он отметил, что была проведена практическая работа по повышению социальной защищенности ветеранов, работающих в научных учреждениях и организациях.
Отметив, что в мае этого года будет празднована 75-я годовщина Победы в Великой Отечественной войне, председатель совета сообщил, что в этой связи подготовлен план мероприятий. Он подчеркнул важность празднования этого знаменательного дня в Советах ветеранов научных учреждений и организаций академии.
На собрании полномочия председателя Объединенного совета ветеранов были переданы заместителю председателя ОСВ, заместителю директора Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» Зульфугару Фарзалиеву.