Martın 3-də AMEA-nın Əsas binasında Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə “Fundamental və tətbiqi elmlərin müasir problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmalar” mövzusunda II beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başlayıb.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) Elm Fondunun maliyyə dəstəyi ilə baş tutan tədbir AMEA-nın 75 illiyinə həsr olunub.
Beynəlxalq konfransda AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, həmçinin 12 ölkədən 300-dən çox gənc alim iştirak edib.
Konfransı Ə.Sadıqov açaraq tədbir iştirakçılarını akademiyanın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin adından salamlayıb. O, son illərdə ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətindən, onların inkişafı, cəmiyyətin bütün sahələrində fəal iştirakı istiqamətində qəbul edilən qərarlardan danışıb. Qeyd edib ki, ölkə başçısının müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilən “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası”, həmçinin “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı mühüm əhəmiyyət daşıyır və bu gün keçirilən konfrans respublikada gənclər siyasətinə dair aparılan tədbirlərin tərkib hissəsindən biridir. 2011-ci ildə AMEA ilə ARDNŞ arasında memorandumun imzalandığını xatırladan Ə.Sadıqov sözügedən sənəddən irəli gələrək Elm Fondunun yaradıldığını, ötən müddət ərzində təşkilat tərəfindən 5 müsabiqənin həyata keçirildiyini və 160-a yaxın layihənin maliyyələşdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Konfransın mövzusuna da toxunan Ə.Sadıqov müasir dövrdə multidissiplinar yanaşmaların ciddi elmi nəticələr əldə edilməsində mühüm rol oynadığını deyib, məhz buna görə də bir neçə sahəni birləşdirən alimlər qrupu tərəfindən tədqiqatlar aparmağın zəruriliyini vurğulayıb. O, tədbirin gənc alimlərin öz elmi nəticələrini ictimaiyyətə təqdim etmələrinə, həmçinin gələcək fəaliyyətləri üçün önəm kəsb edən beynəlxalq əlaqələr qurmalarına töhfə verəcəyini söyləyib.
Sonra ARDNŞ-in Elm və texnika şöbəsinin müdiri, professor Nazim Vəliyev çıxış edərək təmsil etdiyi qurum barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Bildirib ki, ARDNŞ respublikanın bütün ərazisində, o cümlədən quru və dəniz ərazilərində neft və qaz yataqlarının axtarışı, kəşfiyyatı və işlənməsi, neftin, qazın, qaz kondensatının hazırlanması, emalı və nəqli, həmçinin onlardan alınan məhsulların daxili və xarici bazarlarda satışı ilə məşğul olur. O, həmçinin şirkət tərəfindən böyük həcmdə elmi-tədqiqat və layihə işlərinin yerinə yetirildiyini, kadr hazırlığına xüsusi önəm verildiyini, beynəlxalq standartlara uyğun ən müasir tədris proqramları və tədris texnologiyaları ilə təchiz olunmuş Bakı Ali Neft Məktəbinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
2014-cü ildə bu mövzuda keçirilmiş ilk tədbirin Neftçilər Gününə həsr olunduğunu xatırladan N.Vəliyev gənclərin elmə cəlb edilməsi və onların stimullaşdırılması istiqamətində birgə fəaliyyətin bundan sonra da davam etdiriləciyini deyib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən AMEA GAMŞ-ın sədri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov Azərbaycanda elmin koordinasiyası, inkişafı və gələcək perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi baxımından AMEA-nın müqayisəedilməz rola malik olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, 75 il öncə əsası qoyulan akademiya Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası ilə əlaqədar bir sıra ümdə hədəflər müəyyənləşdirib və onların gerçəkləşməsi istiqamətində böyük irəliləyişlər əldə edib. Bu gün AMEA-nın gənc alimlərinin beynəlxalq həmkarları ilə birgə tədqiqatlar apardığını deyən F.Salmanov qlobal miqyaslı tədbirlərin təşkilinin yeni yanaşma və metodologiyaların mənimsənilməsi baxımından əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Şura sədri II beynəlxalq elmi konfransın çoxşaxəli tədqiqatların fundamental və tətbiqi aspektlərini əhatə edən mühüm elmi yığıncaq olduğunu vurğulayıb, tədbirin təşkilinə görə AMEA rəhbərliyinə və ARDNŞ-in Elm Fonduna öz minnətdarlığını bildirib.
Konfransda, həmçinin Rusiya Elmlər Akademiyasının Gənc Alimlər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Andrey Kotelnikov, Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Gənc Alimlər Şurasının sədr müavini Stanislav Yuretski, İstanbul Texniki Universitetinin tədqiqatçısı, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Nedim Gökhan, qazaxıstanlı gənc alim Suxrab Japarov və digərləri çıxış edərək tədbirin birgə araşdırmalar üçün zəmin yaradacağını söyləyiblər.
Qeyd edək ki, martın 6-dək davam edəcək konfrans çərçivəsində “İntellektual sistemlər və texnologiyalar, “Molekulyar biotexnologiya və gen mühəndisliyi”, “Yer elmlərinin nəzəri və tətbiqi problemləri”, “Nanotexnologiya və materialşünaslıq”, “Tətbiqi kimyanın müasir problemləri”, “Xəzər dənizinin çoxşaxəli elmi və nəzəri problemləri”, “Bugünkü sosial və humanitar problemlər” və “Elmdə ilk addımlar (istedadlı şagirdlər üçün xüsusi bölmə)” istiqamətləri üzrə çıxış və təqdimatlar təşkil olunacaq.

Начала свою работу II Международная научная конференция молодых ученых и специалистов
3 марта в Главном здании НАНА при организации Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) начала свою работу II Международная научная конференция молодых ученых и специалистов «Мультидисциплинарные подходы к решению современных проблем фундаментальных и прикладных наук».
Мероприятие, финансируемое Научным фондом ГНКАР, посвящено 75-летию НАНА.
На международной конференции приняли участие первый вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнов, академик-секретарь, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, директора научных учреждений и организаций Академии, а также более 300 молодых ученых из 12 стран мира.
Открывая конференцию, А.Садыгов приветствовал участников от имени Президента Академии академика Рамиза Мехтиева. Он рассказал о молодежной политике, проводимой в нашей стране в последние годы, о принятых решениях по их развитию и активному участию во всех сферах жизни общества. Он отметил, что "Стратегия развития азербайджанской молодежи на 2015-2025 годы", а также Государственная программа "Молодежь Азербайджана на 2017-2021 годы", утвержденная соответствующим Распоряжением главы государства, имеют важное значение, и подчеркнул, что сегодняшняя конференция является составной частью мероприятий, проводимых в стране в области молодежной политики. Напомнив, что в 2011 году между НАНА и ГНКАР был подписан меморандум, А.Садыгов сообщил, что согласно соответствующему документу был создан Научный фонд, за прошедший период организацией было проведено 5 конкурсов и профинансировано около 160 проектов.
Говоря о теме конференции, А.Садыгов сказал, что мультидисциплинарные подходы играют важную роль в достижении серьезных научных результатов, и подчеркнул необходимость проведения исследований группой ученых, объединяющих несколько областей. Он сказал, что данное мероприятие будет способствовать представлению научных результатов молодых ученых общественности, а также установлению международных связей, важных для их будущей деятельности.
Далее руководитель научно-технического отдела SOCAR профессор Назим Велиев проинформировал участников о представляемой им организации. По его словам, ГНКАР занимается поиском, разведкой и разработкой нефтяных и газовых месторождений по всей стране, включая береговые и морские районы, добычей, переработкой и транспортировкой нефти, газа и газового конденсата, а также продажей полученной продукции на внутреннем и внешнем рынках. Он также отметил, что компанией осуществлены крупные научно-исследовательские и проектные работы, уделено особое внимание кадровой подготовке и функционированию Бакинской высшей школы нефти, которая оснащена самыми современными образовательными программами и технологиями обучения, соответствующими международным стандартам.
Выступивший далее председатель СМУС НАНА доктор философии по физико-математическим наукам Фамин Салманов сказал, что Национальной академии наук Азербайджана принадлежит незаменимая роль в координации, развитии и будущих перспективах науки в Азербайджане. Он отметил, что академия, которая была основана 75 лет назад, определила ряд общих целей в связи с интеграцией азербайджанской науки в мировую науку и добилась большого прогресса в их реализации. Сказав, что молодые ученые НАНА проводят совместные исследования со своими зарубежными коллегами, Ф.Салманов отметил, что организация мероприятий глобального масштаба важна с точки зрения освоения новых подходов и методологий.
Председатель совета подчеркнул, что II Международная научная конференция является важной научной встречей, охватывающей фундаментальные и прикладные аспекты междисциплинарных исследований, и поблагодарил руководство НАНА и Научный фонд ГНКАР за организацию мероприятия.
Отметим, что в конференции, которая продлится до 6 марта, будут заслушаны выступления по следующим направлениям «Интеллектуальные системы и технологии», «Молекулярная биотехнология и генная инженерия», «Теоретические и прикладные проблемы наук о Земле», «Нанотехнологии и материаловедение», «Современные проблемы прикладной химии», «Многогранные научные и теоретические проблемы Каспийского моря», «Современные социальные и гуманитарные проблемы» и «Первые шаги в науке (специальный раздел для одаренных школьников)».