Azərbaycanın görkəmli geofizik alimi - Tofiq İsmayılzadə
XX əsrdə Azərbaycanda geofizikanın inkişafı neft sənayesinin uğurları ilə sıx bağlı olub. Belə ki, geologiya və fizika elmlərinin qovuşmasından yaranan kəşfiyyatın geofiziki üsulları üzrə elmi istiqamət mütəxəssislərin diqqətini cəlb edib. Geofiziki tədqiqatların seysmokəşfiyyat, elektrokəşfiy­yat kimi digər növləri Azərbaycanda neft hasilatının səmərələşdirilməsinə mühüm təkan verib.
XX əsrin 50-ci illərinin sonunda keçmiş SSRİ-də yer fizikası sahəsində gələcək uğurların əsasında dayanan regional geofizika böyük aktuallıq kəsb etməyə başlayıb. Azərbaycanda bu elmi istiqamətin əsasını qoyanlardan biri Moskva Dövlət Universitetinin məzunu, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Tofiq İsmayılzadədir.
1930-cu il mart ayının 1-də anadan olan T.İsmayılzadə qeyri-adi tədqiqatçı qabiliyyəti və təşkilati bacarığı ilə qısa müddət ərzində Azərbaycanın görkəmli geofizik mütəxəssəsləri arasında böyük rəğbət qazanıb. Bu vaxtdan yer fizikasının bir çox istiqamətlərinin sistemli inkişafı başlayıb. Qısa müddətdə Moskvada SSRİ Elmlər Akademiyasının Yer Fizikası İnstitutunda palemaqmatizm, seysmologiya, qravimetrik tədqiqatlar, yüksək termobarik şəraitdə süxurların öyrənilməsi və s. istiqamətlər üzrə namizədlik dissertasiyaları müdafiə olunub.
Professor Tofiq İsmayılzadə Azərbaycanda yerin maqnetizm və paleomaqnetizm istiqamətinin əsasını qoyub, bu sahədə elmi məktəb yaradıb. Onun rəhbərliyi və iştirakı ilə zəlzələlərin proqnozlaşdırılmasının elmi əsası işlənib hazırlanıb, yeni geofiziki aparatların yaradılması sahəsində mühüm işlər görülüb. Alimin əsas elmi nailiyyəti Azərbaycanın mezokaynozoy çöküntülərinin regional paleomaqnit şkalasının qurulması (həmmüəlliflə) olub. T.İsmayılzadənin tədqiqatları nəticəsində əldə olunan paleomaqnit qütbləri Dünya Məlumatlar Mərkəzinin materiallarına daxil edilib. O, ilk dəfə olaraq istənilən geoloji çöküntülərin yaşı  üçün stabil paleomaqnit vektoru almağa imkan verən yeni Hc  (dağıdıcı sahə) parametr işləyib hazırlayıb və tətbiq edib.
Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Geologiya İnstitutunda respublika ərazisində geofiziki tədqiqatlar aparan yer fizikasının xüsusi sektoru yaradılıb. T.İsmayılzadənin birbaşa rəhbərliyi ilə neftqazlılığın perspektivliyinin öyrənilməsi üçün stratiqrafiya, litologiya, tektonika sahəsində, həmçinin faydalı qazıntı yataqlarının axtarışının elmi əsasının işlənməsi üzrə kompleks geoloji-geofiziki ekspedisiyalar yaradılıb. T.İsmayılzadə 40 il  Azərbaycanda yer fizikası sahəsində tədqiqatlara rəhbərlik edib.
Alimin redaktəsi altında “Azərbaycanın petro-sıxlıq xəritəsi”, “Azərbaycanın neftli-qazlı və perspektiv strukturları atlası” nəşr olunub. O, 1979-1992-ci illərdə Ümumittifaq Elmi-Tədqiqat Geofizika İnstitutunun Cənub filialının direktoru vəzifəsində çalışıb.
Gənc elmi kadrların hazırlanmasına böyük diqqət yetirən alim 17 elmlər namizədi və doktoru hazırlayıb. T.İsmayılzadə 200-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən bir sıra monoqrafiyaların, 24 ixtiranın müəllifidir.
Alim elmi tədqiqatlarına görə Azərbaycanın Əməkdar elm və texnika xadimi adına layiq görülüb.
Bu gün yer fizikası sahəsində T.İsmayılzadənin işlərini davam etdirən azərbaycan mütəxəssislərinin uğurları bütün dünyada tanınır. Azərbaycanın neft strategiyası, güclü Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri, dənizdə və quruda nəhəng neft və qaz yataqlarının açılması geofizika elmimizin yeni uğurlarının göstəricisidir.
Alicənab bir şəxsiyyət olan Tofik İsmayılzadə daim həmkarlarının, tələbələrinin və onu tanıyanların xatirəsində yaşayır.

Выдающийся ученый-геофизик Азербайджана Тофик Исмаилзаде
В 20 веке развитие геофизики в Азербайджане было тесно связано с успехами нефтяной промышленности. Таким образом, методы геофизической разведки, возникающие в результате сочетания геологических и физических наук, привлекло внимание специалистов научных направлений. Другие виды геофизических исследований, такие как сейсморазведка и электроразведка, дали важный импульс эффективности добычи нефти в Азербайджане.
Региональная геофизика в конце 50-х годов XX века, опираясь на будущие достижения в области физики Земли, стала приобретать все большую актуальность. Одним из основоположников этого научного направления в Азербайджане является выпускник МГУ, доктор физико-математических наук, профессор Тофик Исмаилзаде.
Т. Исмаилзаде, родившийся 1 марта 1930 года, за короткое время приобрел отличную репутацию среди выдающихся геофизических специалистов Азербайджана благодаря своим исключительным исследовательским способностям и организаторским навыкам. С этого времени началось планомерное развитие многих направлений физики Земли. В короткие сроки в Московском институте физики Земли Академии наук СССР защищены кандидатские диссертации по направлениям паллагматизм, сейсмология, гравиметрические исследования, изучение горных пород в условиях высоких термоуглеродов и т.д.
Профессор Тофик Исмаилзаде заложил основы магнетизма и палеомагнетизма Земли в Азербайджане и создал научную школу в этой области. Под его руководством была разработана научная база для прогнозирования землетрясений и проделана важная работа по созданию новых геофизических устройств. Главным научным достижением ученого было установление региональной палеомагнитной шкалы мезокайнозойских отложений Азербайджана (в соавторстве). Палеомагнитные полюса, полученные в результате исследований Т. Исмаилзаде, включены в Мировой центр данных. Впервые он разработал и ввел новый параметр Hc (деструктивный участок), который позволяет получить стабильный палеомагнитный вектор для возраста любого геологического осадка.
В Институте геологии Академии наук Азербайджана для проведения геофизических исследований в стране создан специальный сектор физики Земли. Под непосредственным руководством Т. Исмаилзаде были созданы комплексные геолого-геофизические экспедиции для изучения перспектив нефтедобывающей промышленности в области стратиграфии, литологии, тектоники, а также развития научных основ разведки месторождений полезных ископаемых. Исмаилзаде более 40 лет руководил исследованиями в области физики Земли в Азербайджане.
Он опубликовал «Карту плотности нефти Азербайджана» и «Атлас нефти и газа и перспективные структуры Азербайджана». В 1979-1992 годах работал директором Южного филиала Всесоюзного научно-исследовательского института геофизики.
Ученый, уделявшй большое внимание подготовке молодых ученых, подготовил 17 докторов философии и докторов наук. Исмаилзаде является автором более 200 научных работ, в том числе нескольких монографий и 24 изобретений.
Ему присвоено звание Заслуженного деятеля науки Азербайджана.
Успех азербайджанских специалистов, продолжающих работу Т. Исмаилзаде в области физики Земли, признан во всем мире. Нефтяная стратегия Азербайджана, мощный нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан, открытие гигантских морских нефтегазовых месторождений свидетельствуют о новых достижениях в геофизической науке.