Azərbaycanın görkəmli geofizik alimi - Tofiq İsmayılzadə
XX əsrdə Azərbaycanda geofizikanın inkişafı neft sənayesinin uğurları ilə sıx bağlı olub. Belə ki, geologiya və fizika elmlərinin qovuşmasından yaranan kəşfiyyatın geofiziki üsulları üzrə elmi istiqamət mütəxəssislərin diqqətini cəlb edib. Geofiziki tədqiqatların seysmokəşfiyyat, elektrokəşfiy­yat kimi digər növləri Azərbaycanda neft hasilatının səmərələşdirilməsinə mühüm təkan verib.
XX əsrin 50-ci illərinin sonunda keçmiş SSRİ-də yer fizikası sahəsində gələcək uğurların əsasında dayanan regional geofizika böyük aktuallıq kəsb etməyə başlayıb. Azərbaycanda bu elmi istiqamətin əsasını qoyanlardan biri Moskva Dövlət Universitetinin məzunu, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Tofiq İsmayılzadədir.
1930-cu il mart ayının 1-də anadan olan T.İsmayılzadə qeyri-adi tədqiqatçı qabiliyyəti və təşkilati bacarığı ilə qısa müddət ərzində Azərbaycanın görkəmli geofizik mütəxəssəsləri arasında böyük rəğbət qazanıb. Bu vaxtdan yer fizikasının bir çox istiqamətlərinin sistemli inkişafı başlayıb. Qısa müddətdə Moskvada SSRİ Elmlər Akademiyasının Yer Fizikası İnstitutunda palemaqmatizm, seysmologiya, qravimetrik tədqiqatlar, yüksək termobarik şəraitdə süxurların öyrənilməsi və s. istiqamətlər üzrə namizədlik dissertasiyaları müdafiə olunub.
Professor Tofiq İsmayılzadə Azərbaycanda yerin maqnetizm və paleomaqnetizm istiqamətinin əsasını qoyub, bu sahədə elmi məktəb yaradıb. Onun rəhbərliyi və iştirakı ilə zəlzələlərin proqnozlaşdırılmasının elmi əsası işlənib hazırlanıb, yeni geofiziki aparatların yaradılması sahəsində mühüm işlər görülüb. Alimin əsas elmi nailiyyəti Azərbaycanın mezokaynozoy çöküntülərinin regional paleomaqnit şkalasının qurulması (həmmüəlliflə) olub. T.İsmayılzadənin tədqiqatları nəticəsində əldə olunan paleomaqnit qütbləri Dünya Məlumatlar Mərkəzinin materiallarına daxil edilib. O, ilk dəfə olaraq istənilən geoloji çöküntülərin yaşı  üçün stabil paleomaqnit vektoru almağa imkan verən yeni Hc  (dağıdıcı sahə) parametr işləyib hazırlayıb və tətbiq edib.
Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Geologiya İnstitutunda respublika ərazisində geofiziki tədqiqatlar aparan yer fizikasının xüsusi sektoru yaradılıb. T.İsmayılzadənin birbaşa rəhbərliyi ilə neftqazlılığın perspektivliyinin öyrənilməsi üçün stratiqrafiya, litologiya, tektonika sahəsində, həmçinin faydalı qazıntı yataqlarının axtarışının elmi əsasının işlənməsi üzrə kompleks geoloji-geofiziki ekspedisiyalar yaradılıb. T.İsmayılzadə 40 il  Azərbaycanda yer fizikası sahəsində tədqiqatlara rəhbərlik edib.
Alimin redaktəsi altında “Azərbaycanın petro-sıxlıq xəritəsi”, “Azərbaycanın neftli-qazlı və perspektiv strukturları atlası” nəşr olunub. O, 1979-1992-ci illərdə Ümumittifaq Elmi-Tədqiqat Geofizika İnstitutunun Cənub filialının direktoru vəzifəsində çalışıb.
Gənc elmi kadrların hazırlanmasına böyük diqqət yetirən alim 17 elmlər namizədi və doktoru hazırlayıb. T.İsmayılzadə 200-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən bir sıra monoqrafiyaların, 24 ixtiranın müəllifidir.
Alim elmi tədqiqatlarına görə Azərbaycanın Əməkdar elm və texnika xadimi adına layiq görülüb.
Bu gün yer fizikası sahəsində T.İsmayılzadənin işlərini davam etdirən azərbaycan mütəxəssislərinin uğurları bütün dünyada tanınır. Azərbaycanın neft strategiyası, güclü Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri, dənizdə və quruda nəhəng neft və qaz yataqlarının açılması geofizika elmimizin yeni uğurlarının göstəricisidir.
Alicənab bir şəxsiyyət olan Tofik İsmayılzadə daim həmkarlarının, tələbələrinin və onu tanıyanların xatirəsində yaşayır.

In the XX century, the development of geophysics in Azerbaijan was closely linked to the success of the oil industry. Thus, the methods of geophysical exploration resulting from a combination of geological and physical sciences attracted the attention of specialists in scientific fields. Other types of geophysical surveys, such as seismic and electrical exploration, have given an important impetus to the efficiency of oil production in Azerbaijan.
Regional geophysics at the end of the 50s of the XX century, relying on future achievements in the field of physics of the Earth, began to become increasingly relevant. One of the founders of this scientific field in Azerbaijan is a graduate of Moscow State University, doctor of physical and mathematical sciences, professor Tofig Ismayilzadeh.
T. Ismayilzadeh, born on March 1, 1930, in a short time gained an excellent reputation among the outstanding geophysical specialists of Azerbaijan due to his exceptional research abilities and organizational skills. Since that time, the systematic development of many areas of Earth physics began. In a short time, the Moscow Institute of Physics of the Earth of the USSR Academy of Sciences defended his thesis on pallagmatism, seismology, gravimetric studies, the study of rocks in conditions of high thermocarbons, etc.
Professor Tofig Ismayilzadeh laid the foundations of magnetism and paleomagnetism of the Earth in Azerbaijan and created a scientific school in this area. Under his leadership, a scientific base was developed for earthquake prediction and important work was done to create new geophysical devices. The main scientific achievement of the scientist was the establishment of a regional paleomagnetic scale of the Meso-Cenozoic deposits of Azerbaijan (co-authored). The paleomagnetic poles obtained as a result of T. Ismailzade's research are included in the World Data Center. For the first time, he developed and introduced a new parameter Hc (destructive site), which allows one to obtain a stable paleomagnetic vector for the age of any geological sediment.
A special sector of the Earth’s physics has been created at the Institute of Geology of the Azerbaijan Academy of Sciences to conduct geophysical research in the country. Under the direct supervision of T. Ismailzade, complex geological and geophysical expeditions were created to study the prospects of the oil industry in the fields of stratigraphy, lithology, tectonics, as well as the development of the scientific foundations of mineral exploration. Ismailzadeh has been leading research in the field of Earth physics in Azerbaijan for over 40 years.
He published the Azerbaijan Oil Density Map and the Atlas of Oil and Gas and Perspective Structures of Azerbaijan. In 1979-1992 he worked as the director of the Southern branch of the All-Union Research Institute of Geophysics.
The scientist, who paid great attention to the training of young scientists, prepared 17 doctors of philosophy and doctors of sciences. Ismailzade is the author of more than 200 scientific works, including several monographs and 24 inventions.
He was awarded the title of Honored Worker of Science of Azerbaijan.
The success of Azerbaijani specialists, continuing the work of T. Ismayilzadeh in the field of Earth physics, is recognized throughout the world. The oil strategy of Azerbaijan, the powerful Baku-Tbilisi-Jeyhan oil pipeline, the discovery of giant offshore oil and gas fields testify to new achievements in geophysical science.
The memory of Tofig Ismayilzadeh always lives in the memory of his colleagues, students and those who know him.