Martın 3-də AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Elmi şurasının ilk iclası keçirilib.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda baş tutan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in sədri, akademik Rasim Əliquliyev, Elmi şuranın üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri və aidiyyatı şəxslər iştirak ediblər.
Öncə akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə yer alan məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra bir sıra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. Akademik R.Əliquliyev AMEA Rəyasət Heyətinin “Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2019-cu il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında” qərarından irəli gələn vəzifələri diqqətə çatdırıb. O, bölmənin elmi müəssisələrinin 2020-ci il üçün Fəaliyyət planının hazırlanıb 1 ay müddətində AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasının vacibliyini qeyd edib.
FRTEB-in sədri sözügedən qərardan irəli gələn bir sıra mühüm elmi və elmi-təşkilati məsələlərdən də söz açıb. Alimin sözlərinə görə, bölmə müəssisələrində əldə olunmuş innovativ potensiallı elmi nəticə və nailiyyətlərin tətbiqinə xüsusi diqqət yetirilməsi, intellektual məhsulların kommersiyalaşdırılması, digər qurumlarla münasibətlərin müəllif hüquqları, intellektual mülkiyyət hüquqları və digər normativ-hüquqi sənədlərin tələbləri çərçivəsində təşkil edilməsi, beynəlxalq və respublika səviyyəli qrantlarla fəaliyyətin gücləndirilməsi, eləcə də beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, meqalayihələrdə iştirakın təmin edilməsi cari ildə qarşıda duran prioritetlərdəndir.
İclasda, həmçinin AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə bağlı təkliflər müzakirə olunub, akademik Fəraməz Maqsudovun 90, akademik Adil Qəribovun 70 illik yubileylərinin keçirilməsi barədə müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra Elmi şura akademik Telman Əliyevin, texnika elmləri doktorları Abbas Rzayev və Sakit Rəsulovun həmmüəllifi olduqları “Zəlzələlərin yaranma mexanizmi, monitorinqi və proqnozu” kitabı, həmçinin texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nərmin Rzayevanın “Ürək-damar sistemində baş verən dəyişikliklərin robast monitorinq sistemi”, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Elşən Mustafayevin “Çap əlyazma mətnlərin tanıma üsulları”, texnika üzrə fəlsəfə doktoru İcabikə Sərdarovanın “Qazlift neftçıxarmasında eksperimental tədqiqatların idarə edilməsi” və texnika üzrə fəlsəfə doktoru Oqtay Mirzəyevin “Dozator-konveyerlərdə rəqəmsal idarəetmə” monoqrafiyalarının nəşrə tövsiyə olunmasını qərara alıb.
Elmi şuranın digər qərarına əsasən, AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında ikili doktorantura proqamı üzrə imzalanmış saziş çərçivəsində 2019-cu ildə elan edilən müsabiqənin qalibi, Fizika İnstitutunun kiçik elmi işçisi Səid Paşayev Monpelye Universitetinə ezam olunub.
İclasda bir sıra kadr məsələlərinə də baxılıb.
Sonda Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının FRTEB-in elmi müəssisələrində mövcud olan Elmi şuralarının yenidən formalaşdırılması və tərkibinin müəyyənləşdirilməsi və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.

Academic Council of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences held the first meeting
On March 3, the first meeting of the Scientific Council of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences (DPMS) of ANAS was held.
The event was attended by the vice-president of ANAS, the chairman of the Division academician Rasim Alguliyev, members of the Scientific Council, heads of scientific institutions.
In advance, academician Rasim Alguliyev informed the participants about the issues on the agenda.
Then a number of scientific and organizational issues were considered. Academician R. Alguliyev spoke about the tasks that arise from the decision of the Presidium of ANAS "On the scientific and organizational activities of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences for 2019". He emphasized the importance of preparing and submitting the Dıvısıon’s Action Plan to the Presidium of ANAS within 1 month.
The chairman of DPMS also spoke about a number of important scientific and organizational issues that arise from the decision. According to the scientist, special attention should be paid to the implementation of innovative scientific results and achievements obtained at departmental institutions, the commercialization of intellectual products, the organization of relations with other structures within the framework of copyright requirements, intellectual property rights and other regulatory legal acts. It was noted that the expansion of international scientific relations and ensuring participation in megaprojects are also one of the priorities for the current year.
The meeting also discussed proposals regarding the 75th anniversary of ANAS, relevant decisions on the 90th anniversary of academician Faramaz Magsudov and the 70th anniversary of academician Adil Garibov.
Next, a decision was made regarding the recommendation for publication of the book “The Mechanism of Formation, Monitoring and Prediction of Earthquakes” in collaboration with academician Telman Aliyev, Doctors of Technical sciences Abbas Rzayev and Sakit Rasulov, including the monographs “Reliable System for Monitoring Changes in the Cardiovascular System”by PhD in Tehnical Sciences Narmin Rzayeva, “Methods for the recognition of printed handwritten texts” by PhD in Technical sciences  Elshan Mustafayev, “Management of experimental research in gas production " by PhD in Technical sciences Ijabike Sardarova and" Digital control on a metering conveyor " by PhD in Technical sciences Ogtay Mirzeyev.
According to another decision of the Scientific Council, the winner of the competition announced in 2019 in accordance with the agreement between the ANAS and the French University of Montpellier on the doctoral program, the junior researcher at the Institute of Physics, Said Pashayev, was seconded to the University of Montpellier.