Martın 3-də AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Elmi şurasının ilk iclası keçirilib.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda baş tutan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in sədri, akademik Rasim Əliquliyev, Elmi şuranın üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri və aidiyyatı şəxslər iştirak ediblər.
Öncə akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə yer alan məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra bir sıra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. Akademik R.Əliquliyev AMEA Rəyasət Heyətinin “Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2019-cu il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında” qərarından irəli gələn vəzifələri diqqətə çatdırıb. O, bölmənin elmi müəssisələrinin 2020-ci il üçün Fəaliyyət planının hazırlanıb 1 ay müddətində AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasının vacibliyini qeyd edib.
FRTEB-in sədri sözügedən qərardan irəli gələn bir sıra mühüm elmi və elmi-təşkilati məsələlərdən də söz açıb. Alimin sözlərinə görə, bölmə müəssisələrində əldə olunmuş innovativ potensiallı elmi nəticə və nailiyyətlərin tətbiqinə xüsusi diqqət yetirilməsi, intellektual məhsulların kommersiyalaşdırılması, digər qurumlarla münasibətlərin müəllif hüquqları, intellektual mülkiyyət hüquqları və digər normativ-hüquqi sənədlərin tələbləri çərçivəsində təşkil edilməsi, beynəlxalq və respublika səviyyəli qrantlarla fəaliyyətin gücləndirilməsi, eləcə də beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, meqalayihələrdə iştirakın təmin edilməsi cari ildə qarşıda duran prioritetlərdəndir.
İclasda, həmçinin AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə bağlı təkliflər müzakirə olunub, akademik Fəraməz Maqsudovun 90, akademik Adil Qəribovun 70 illik yubileylərinin keçirilməsi barədə müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra Elmi şura akademik Telman Əliyevin, texnika elmləri doktorları Abbas Rzayev və Sakit Rəsulovun həmmüəllifi olduqları “Zəlzələlərin yaranma mexanizmi, monitorinqi və proqnozu” kitabı, həmçinin texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nərmin Rzayevanın “Ürək-damar sistemində baş verən dəyişikliklərin robast monitorinq sistemi”, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Elşən Mustafayevin “Çap əlyazma mətnlərin tanıma üsulları”, texnika üzrə fəlsəfə doktoru İcabikə Sərdarovanın “Qazlift neftçıxarmasında eksperimental tədqiqatların idarə edilməsi” və texnika üzrə fəlsəfə doktoru Oqtay Mirzəyevin “Dozator-konveyerlərdə rəqəmsal idarəetmə” monoqrafiyalarının nəşrə tövsiyə olunmasını qərara alıb.
Elmi şuranın digər qərarına əsasən, AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında ikili doktorantura proqamı üzrə imzalanmış saziş çərçivəsində 2019-cu ildə elan edilən müsabiqənin qalibi, Fizika İnstitutunun kiçik elmi işçisi Səid Paşayev Monpelye Universitetinə ezam olunub.
İclasda bir sıra kadr məsələlərinə də baxılıb.
Sonda Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının FRTEB-in elmi müəssisələrində mövcud olan Elmi şuralarının yenidən formalaşdırılması və tərkibinin müəyyənləşdirilməsi və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.

3 марта состоялось первое заседание Ученого совета Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН) НАНА.
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, председатель ОФМТН академик Расим Алгулиев, члены Ученого совета, руководители научных учреждений.
Вначале академик Расим Алгулиев проинформировал участников о вопросах повестки дня.
Затем был рассмотрен ряд научных и организационных вопросов. Академик Р.Алгулиев рассказал о задачах, которые вытекают из решения Президиума НАНА «О научной и организационной деятельности Отделения физико-математических и технических наук на 2019 год». Он подчеркнул важность подготовки и представления Плана деятельности отделения в Президиум НАНА в течение 1 месяца.
Председатель ОФМТН также рассказал о ряде важных научных и организационных вопросов, которые вытекают из решения. По словам ученого, особое внимание следует уделить на внедрение инновационных научных результатов и достижений, полученных на ведомственных учреждениях, коммерциализации интеллектуальных продуктов, организации отношений с другими структурами в рамках требований авторского права, прав интеллектуальной собственности и других нормативных правовых актов. Отмечено, что расширение международных научных связей и обеспечение участия в мегапроектах также являются одним из приоритетов на текущий год.
На встрече также обсуждались предложения, касающиеся 75-летия НАНА, соответствующие решения о 90-летии академика Фарамаза Максудова и 70-летии академика Адиля Гарибова.
Далее было принято решение касательно рекомендации к печати книги «Механизм формирования, мониторинга и прогнозирования землетрясений» в соавторстве с академиком Тельманом Алиевым, докторами технических наук Аббасом Рзаевым и Сакитом Расуловым, в том числе монографий «Надежная система мониторинга изменений сердечно-сосудистой системы» доктора философии по технике Нармин Рзаевой, «Методы распознавания печатных рукописных текстов» доктора философии по технике Эльшана Мустафаева, «Управление экспериментальными исследованиями в нефтедобыче Газлифт», доктора философии по технике Иджабике Сардаровой и «Цифровое управление на дозаторном конвейере» доктора философии по технике Огтая Мирзаева.
Согласно другому решению Ученого совета, победитель конкурса, объявленного в 2019 году в соответствии с соглашением между НАНА и Французским университетом Монпелье о докторской программе, младший научный сотрудник Института физики Саид Пашаев откамандирован в Университет Монпелье.