AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında mühüm məsələlər müzakirə olunub
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdəki məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli gündəlikdə yer alan ilk məsələ, beş cilddə nəşr edilməsi nəzərdə tutulan “İstiqlal salnaməsi: Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixi” kitabı barədə məlumat verib. Kitabın ideyası, məzmunu, redaksiya və müəlliflər heyəti ilə bağlı geniş müzakirələr aparıldıqdan sonra, Rəyasət Heyətinin qərarı ilə nəzərdə tutulan çoxcildliyin baş redaktoru akademik Ramiz Mehdiyev olmaqla, 10 nəfərdən ibarət müəlliflər heyəti təsdiqlənib.
İclasda müzakirə olunan növbəti məsələ AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər planı haqqında olub. Məsələ ilə əlaqədar çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov 2020-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 75 illik yubileyinin yüksək səviyyədə qeyd edilməsini təmin etmək məqsədilə Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərarın qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, AMEA-nın elmi bölmələri, müəssisə və təşkilatları, o cümlədən Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbələri tərəfindən təqdim edilən təkliflər əsasında Tədbirlər planı hazırlanıb. Tədbirlər planı və onun icrasından irəli gələn məsələlər müzakirə olunduqdan sonra müvafiq qərar qəbul edilib.
Akademiyanın akademik-katibi Əminağa Sadıqov “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nın icrası ilə bağlı Tədbirlər planı barədə də danışaraq, proqramın əsas məqsədlərindən söz açıb. Bildirib ki, proqram mövcud elmi-texniki potensialın qorunması, inkişaf etdirilməsi, elmin təşkili və idarə edilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi tədqiqatların prioritetlərinin ölkənin sosial-iqtisadi, mədəni-ictimai problemlərinin həllinə yönəldilməsi məqsədlərini daşıyır. Elmlə təhsilin inteqrasiyası, elmin normativ-hüquqi bazasının və informasiya təminatının gücləndirilməsi, elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi də proqram çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlər sırasındadır.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin 28 dekabr 2019-cu il tarixli qərarı ilə təsdiqlənmiş inkişaf proqramının icrasına dair Tədbirlər planı müzakirələrdən sonra təsdiqlənib.
İclasın gündəliyində duran növbəti məsələlər yubileylərlə əlaqədar olub. Belə ki, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80, Nəriman Nərimanov və Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150, akademik Adil Qəribov və AMEA-nın  müxbir  üzvü  Əbülfəz Quliyevin 70, həmçinin SSRİ EA-nın müxbir üzvü Əli Əmiraslanovun 120 illik yubileylərinin keçirilməsi qərara alınıb.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Ə.Sadıqov “Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrində qoyulmuş vəzifələrin həyata keçirilməsi üzrə AMEA-nın 2019-2020-ci illərə dair Tədbirlər Planı”nın icrasından bəhs edib, Tədbirlər planının 2019-cu ildə icra vəziyyəti barədə məlumat verib. Məlumatlar Rəyasət Heyəti tərəfindən nəzərə alınaraq, AMEA-nın elmi müəssisələrinin bu istiqamətdəki fəaliyyəti dəyərləndirilib, müvafiq qərar qəbul edilib.
Digər məsələ, AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Elmi şurasının tərkibi ilə bağlı olub. AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Elmi şurasının sədri, akademik Rasim Əliquliyev bölmənin Ümumi yığıncağında seçilmiş 13 nəfərdən ibarət yeni tərkib haqqında məlumat verib. Məsələ müzakirə olunduqdan sonra tərkib təsdiq edilib.
Gündəlikdə yer alan növbəti elmi-təşkilati məsələ, Dendrologiya İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi ilə bağlı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova danışıb, məsələ ilə bağlı müvafiq qərar qəbul edilib.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi Əminağa Sadıqov AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə “Fundamental və tətbiqi elmlərin müasir problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmalar” mövzusunda keçirilmiş II beynəlxalq elmi konfrans barədə məlumat verib. O, son illərdə ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətindən, cəmiyyətin bütün sahələrində gənclərin aktiv fəaliyyətindən, AMEA-da intellektual gəncliyin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Akademik-katib bildirib ki, sözügedən konfrans intellektual gəncliyin öz elmi nəticələrini ictimaiyyətə təqdim etməsi, onların beynəlxalq elmi əməkdaşlıq proseslərində yaxından iştirakı baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Digər qərar doktorant və dissertantların AMEA-nın elmi müəssisələrinə köçürülməsi haqqında olub. AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin ləğv olunmuş Bioloji müxtəlifliyin qorunması və xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin inkişafı departamentinin, Hidrometeorologiya Elmi Tədqiqat İnstitutunun, Elmi Tədqiqat Balıqçılıq Təsərrüfatı İnstitutunun, o cümlədən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində olan Əmək və Sosial Problemlər üzrə Elmi-Tədqiqat və Tədris Mərkəzinin bir qrup doktorant və dissertantının fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə təhsillərini davam etdirmələri üçün AMEA-nın müvafiq institutlarının doktorantura və dissertanturasına köçürülməsi ilə bağlı qərar qəbul olunub.
İclasda digər bir qərarla AMEA-da ödənişli əsaslarla fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramları üzrə, habelə, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün doktorantura və dissertanturada müvafiq ixtisaslar üzrə təhsil haqqının illik məbləği təsdiqlənib.
Sonda kadr məsələlərinə baxılıb. AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova vəzifəsindən azad olunub. Kitabxananın direktoru vəzifəsinin icrası müvəqqəti olaraq MEK-in direktor müavini Elnur Hüseynova həvalə edilib.

4 марта состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Вначале первый вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о готовящемся к изданию пятитомнике «Летопись свободы: история независимости Азербайджанской Республики». После обсуждения вопросов, связанных с идеей, содержанием, структурой, редакционной коллегией и авторским коллективом труда, было принято постановление Президиума, согласно которому был утвержден главный редактор готовящегося многотомника – президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев, а также авторский коллектив, в состав которого вошли 10 человек.
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос о Плане мероприятий, связанных с 75-летним юбилеем НАНА. В своем выступлении по данному вопросу академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов сообщил, что для обеспечения проведения 75-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана в 2020 году на высоком уровне Президиумом НАНА было принято соответствующее постановление. Он отметил, что, основываясь на предложения, выдвинутые научными отделениями, научными учреждениями и организациями НАНА, управлениями и отделами аппарата Президиума НАНА, был разработан План мероприятий. После обсуждения вопросов, связанных с Планом мероприятий и его реализацией, было принято соответствующее постановление.
Говоря о Плане мероприятий по выполнению «Программы развития НАНА на 2020-2025 годы», академик-секретарь НАНА Аминага Садыгов рассказал об основных целях этой программы. Он сообщил, что Программа развития включает в себя реализацию комплексных мероприятий, направленных на решение таких вопросов, как сохранение и развитие научно-технического потенциала, усовершенствование систем по организации, управлению и финансированию науки, подготовка высокоспециализированных кадров, направление приоритетов научных исследований на решение социально-экономических и общественно-культурных проблем государства, интеграция науки и образования, усиление нормативно-правовой базы и информационного обеспечения науки, улучшение социального обеспечения научных сотрудников и т.д. После обсуждения План мероприятий по выполнению Программы развития, утвержденной постановлением Президиума НАНА от 28 декабря 2019 года, был утвержден.
Следующие вопросы, стоящие на повестке дня, были связаны с юбилеями. Так, были приняты постановления о проведении 80-летнего юбилея Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, 150-летних юбилеев Наримана Нариманова и Абдуррагим бека Ахвердиева, 70-летних юбилеев академика Адиля Гарибова и члена-корреспондента НАНА Абульфаза Гулиева, а также 120-летнего юбилея члена-корреспондента АН СССР Али Амирасланова.
Затем член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов рассказал о реализации в 2019 году «Плана мероприятий НАНА по выполнению задач, поставленных в стратегических дорожных картах по основным секторам экономики Азербайджанской Республики на 2019-2020 годы». Президиум оценил деятельность учреждений НАНА по реализации Плана мероприятий и принял соответствующее постановление.
Следующим был рассмотрен вопрос о составе Ученого совета Отделения физико-математических и технических наук НАНА. Вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения физико-математических и технических наук НАНА, академик Расим Алигулиев рассказал о новом составе совета из 13-ти человек, выбранных на общем собрании отделения. После обсуждения состав был утвержден.
О внесении частичных изменений в структуру Института дендрологии НАНА говорила вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова. В связи с данным вопросом было принято соответствующее постановление.
Далее академик-секретарь НАНА Аминага Садыгов рассказал о Второй международной научной конференции «Мультидисциплинарные подходы в решении современных проблем фундаментальных и прикладных наук», которая проходит при организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов НАНА. Он рассказал о проводимой в стране молодежной политике, активном участии молодежи во всех сферах общественной жизни, мероприятиях, которые проводятся в НАНА в связи с развитием интеллектуальной молодежи. Академик-секретарь отметил, что упомянутая конференция позволит интеллектуальной молодежи, которая является авангардной частью отечественной молодежи, представить общественности полученные ею научные результаты и расширит возможности для международного научного сотрудничества.
Следующее постановление было связано с переводом докторантов и диссертантов в научные учреждения НАНА. Согласно принятому постановлению, для продолжения своего обучения по программе подготовки докторов философии группа докторантов и диссертантов упраздненного Департамента по сохранению биологического разнообразия и развитию особо охраняемых природных участков Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, Научно-исследовательского института гидрометеорологии, Научно-исследовательского института рыбного хозяйства и Научно-исследовательского и учебного центра труда и социальных проблем, находящегося под ведомством Министерства труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики, была переведена в докторантуру и диссертантуру соответствующих институтов НАНА.
Прочим постановлением была утверждена годовая сумма оплаты за обучение в докторантуре и диссертантуре НАНА по программам подготовки докторов философии и докторов наук по соответствующим специальностям как для граждан республики, так и для иностранцев и не имеющих гражданства лиц.
В заключение были рассмотрены кадровые вопросы. Директор Центральной научной библиотеки НАНА, доктор философии по медицине Лейла Иманова была освобождена от занимаемой должности. Временно исполняющим обязанности директора Центральной научной библиотеки был назначен заместитель директора ЦНБ Эльнур Гусейнов.