Kəpəz dağının cənub ətəklərində, dəniz səviyyəsindən təxminən 2500 metr yüksəklikdə qəbiristanlıq aşkar edilib. Yerüstü əlamətləri olan və bir-birindən 2-3 metr aralıda yerləşən qəbirlərin əksəriyyətinin üzərində ərəb əlifbası ilə yazılmış yazılara rast gəlinib. Bundan əlavə, ərazidə bir neçə kurqan-sərdabə tipli dəfn qaydası da müşahidə edilib.
Arxeoloq-alim Elnur İmanov bildirib ki, epitafiyalara əsasən qəbirlərin bir çoxu XVIII əsrin sonlarına aiddir və qiblə istiqamətində olması onların müsəlmanlara mənsubluğunu göstərir.
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Anar Ağalarzadə isə qəbir daşlarında ərəb dilinin süls elementli nəstəliq xətti ilə sözlər yazıldığını vurğulayıb.
Kəpəz qəbiristanlığında ölkəmizin digər ərazilərində oxşar həmdövr abidələrdəki sərdabə, baş və sinədaşları kimi daşların qoyulduğunu görmək mümkündür. Bir çox daşların bədii tərtibatına xüsusi önəm verilib. Daşların üzərində müxtəlif ornamentlər müşahidə olunur. Epiqrafik yazılar və təsvirlər qabartma, həmçinin oyma üsulu ilə işlənilib.

Cemetery dated back XVIII century was discovered on the southern slopes of Mount Kapaz
The cemetery was discovered on the southern slopes of Mount Kapaz, at an altitude of about 2500 meters above sea level. Most graves, which have surface signs and are located at a distance of 2-3 meters from each other, have inscriptions in the Arabic alphabet. In addition, several burial mounds were identified in the study area.
Archaeologist Elnur Imanov said that according to the epitaphs, most of the graves date to the end of the eighteenth century, and their orientation towards Qibla indicates that they belong to Muslims.
Anar Agalarzadeh, PhD in History, a leading researcher at the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, noted that the words on the tombstones were written in Arabic in the style of nastalig with elements of suls.
Special attention was paid to the decoration of tombstones in the Kapaz cemetery, various ornaments are observed on the stones. Epigraphic inscriptions and drawings were developed using the relief method, as well as using carving.