Kəpəz dağının cənub ətəklərində, dəniz səviyyəsindən təxminən 2500 metr yüksəklikdə qəbiristanlıq aşkar edilib. Yerüstü əlamətləri olan və bir-birindən 2-3 metr aralıda yerləşən qəbirlərin əksəriyyətinin üzərində ərəb əlifbası ilə yazılmış yazılara rast gəlinib. Bundan əlavə, ərazidə bir neçə kurqan-sərdabə tipli dəfn qaydası da müşahidə edilib.
Arxeoloq-alim Elnur İmanov bildirib ki, epitafiyalara əsasən qəbirlərin bir çoxu XVIII əsrin sonlarına aiddir və qiblə istiqamətində olması onların müsəlmanlara mənsubluğunu göstərir.
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Anar Ağalarzadə isə qəbir daşlarında ərəb dilinin süls elementli nəstəliq xətti ilə sözlər yazıldığını vurğulayıb.
Kəpəz qəbiristanlığında ölkəmizin digər ərazilərində oxşar həmdövr abidələrdəki sərdabə, baş və sinədaşları kimi daşların qoyulduğunu görmək mümkündür. Bir çox daşların bədii tərtibatına xüsusi önəm verilib. Daşların üzərində müxtəlif ornamentlər müşahidə olunur. Epiqrafik yazılar və təsvirlər qabartma, həmçinin oyma üsulu ilə işlənilib.

Кладбище было обнаружено на южных склонах горы Кяпаз, на высоте около 2500 метров над уровнем моря. На большинстве могил, которые имеют поверхностные знаки и расположены на расстоянии 2-3 метров друг от друга, имеются надписи арабским алфавитом. Кроме того, на территории исследования были выявлены несколько захоронений курганного типа.
Ученый-археолог Эльнур Иманов сообщил, что согласно эпитафиям, большинство могил относится к концу восемнадцатого века, и их ориентация на Киблу указывает на то, что они принадлежат мусульманам.
Ведущий научный сотрудник Института археологии и этнографии НАНА доктор философии по истории Анар Агаларзаде отметил, что слова на надгробиях были написаны на арабском языке почерком насталиг с элементами сулс.
На кладбище Кяпаз особое внимание уделялось художественному оформлению надгробий. На камнях наблюдаются различные орнаменты. Эпиграфические надписи и рисунки были разработаны с помощью рельефного метода, а также с помощью резьбы.