Martın 5-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iştirakçıları AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin adından salamlayıb. O, bu mötəbər elm məbədində işləyən qadın əməkdaşları və onların timsalında bütün Azərbaycan xanımlarını Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibəti ilə təbrik edib, onlara can sağlığı və elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan qadınlarının tarixi xidmətlərindən, cəmiyyətdəki rolundan və nüfuzundan bəhs edib. Bildirib ki, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra onlar ölkənin ictimai-siyasi və sosial-iqtisadi həyatının fəal iştirakçısına çevrilib, təhsil, səhiyyə, elm və mədəniyyət sahələrində çoxsaylı nailiyyətlər qazanıblar.
Ölkəmizdə dövlət qadın siyasətinin əsasının ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu deyən alim bildirib ki, ulu öndər Azərbaycan qadınının cəmiyyətdə layiqli mövqe tutmasını, qadınlarla bağlı siyasətin gücləndirilməsini dövlətin mühüm, prioritet vəzifələrindən biri hesab edib. Vurğulayıb ki, həmin siyasət bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın ölkənin ictimai-siyasi həyatındakı uğurlu fəaliyyəti, dövlətimiz, dövlətçiliyimiz naminə, xalqın rifahı üçün gördüyü işlər, xeyirxah əməllər bu gün Azərbaycan qadınının nə qədər fəal olduğunu təsdiq edir. Onun elm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrin inkişafına verdiyi töhfələr təkcə ölkəmizdə deyil, beynəlxalq aləmdə də böyük hörmətlə qarşılanır.
Daha sonra AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru Rəna Mirzəzadə və Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) sədri, hüquq elmləri doktoru Habil Qurbanov çıxış edərək akademiyada çalışan bütün qadınları bayram münasibətilə təbrik ediblər. Çıxış edənlər AMEA-nın institut və təşkilatlarında qadınların fəaliyyəti üçün hər cür şəraitin yaradıldığını diqqətə çatdırıblar.
Tədbirin sonunda akademiyanın elmi və ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak edən bir qrup qadına Fəxri fərmanlar təqdim olunub.

В Президиуме НАНА состоялось мероприятие, посвященное Международному женскому дню 8 марта
5 марта в Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное Международному женскому дню 8 марта. Открыв мероприятие вступительным словом, первый вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли поприветствовал присутствующих от имени президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева и поздравил всех женщин с праздником.
Говоря о роли женщин в общественно-политической жизни страны, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что, являясь гарантом развития демократического общества, женщины с большим достоинством выполняют возложенные на них обязанности как в сфере государственного управления, так и в области развития культуры, науки, искусства.
Отметив, что решение женской проблемы является составной частью государственной политики независимого Азербайджана, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и которая успешно проводится сегодня Президентом Ильхамом Алиевым, академик добавил, что в Азербайджане предпринимаются все необходимые меры для развития женских обществ. На мероприятии также говорилось о представительстве женщин в Милли Меджлисе, работах, которые претворяются в жизнь Первым вице-президентом страны Мехрибан ханум Алиевой, и созданном благодаря ей имидже азербайджанской женщины.
Затем выступили председатель Совета женщин НАНА, доктор философских наук Рена Мирзазаде и председатель Союза свободных профсоюзов НАНА, доктор юридических наук Габиль Гурбанов. Они поздравили работающих в академии женщин с праздником, выразили благодарность руководству НАНА за созданные для сотрудниц академии условия и оказываемые им внимание и заботу.
В заключение академик Иса Габиббейли, академик Ибрагим Гулиев и доктор юридических наук Габиль Гурбанов вручили группе передовых сотрудниц НАНА, отличившихся своей плодотворной деятельностью в научной и общественной жизни академии, почетные грамоты президента НАНА, первых вице-президентов НАНА и Союза свободных профсоюзов НАНА.