Martın 5-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iştirakçıları AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin adından salamlayıb. O, bu mötəbər elm məbədində işləyən qadın əməkdaşları və onların timsalında bütün Azərbaycan xanımlarını Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibəti ilə təbrik edib, onlara can sağlığı və elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan qadınlarının tarixi xidmətlərindən, cəmiyyətdəki rolundan və nüfuzundan bəhs edib. Bildirib ki, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra onlar ölkənin ictimai-siyasi və sosial-iqtisadi həyatının fəal iştirakçısına çevrilib, təhsil, səhiyyə, elm və mədəniyyət sahələrində çoxsaylı nailiyyətlər qazanıblar.
Ölkəmizdə dövlət qadın siyasətinin əsasının ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu deyən alim bildirib ki, ulu öndər Azərbaycan qadınının cəmiyyətdə layiqli mövqe tutmasını, qadınlarla bağlı siyasətin gücləndirilməsini dövlətin mühüm, prioritet vəzifələrindən biri hesab edib. Vurğulayıb ki, həmin siyasət bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın ölkənin ictimai-siyasi həyatındakı uğurlu fəaliyyəti, dövlətimiz, dövlətçiliyimiz naminə, xalqın rifahı üçün gördüyü işlər, xeyirxah əməllər bu gün Azərbaycan qadınının nə qədər fəal olduğunu təsdiq edir. Onun elm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrin inkişafına verdiyi töhfələr təkcə ölkəmizdə deyil, beynəlxalq aləmdə də böyük hörmətlə qarşılanır.
Daha sonra AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru Rəna Mirzəzadə və Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) sədri, hüquq elmləri doktoru Habil Qurbanov çıxış edərək akademiyada çalışan bütün qadınları bayram münasibətilə təbrik ediblər. Çıxış edənlər AMEA-nın institut və təşkilatlarında qadınların fəaliyyəti üçün hər cür şəraitin yaradıldığını diqqətə çatdırıblar.
Tədbirin sonunda akademiyanın elmi və ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak edən bir qrup qadına Fəxri fərmanlar təqdim olunub.

On March 5, an event dedicated to International Women's Day on March 8 was held at the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences. Opening the event, the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli greeted those present on behalf of the president of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev and congratulated all women on the occasion.
Speaking about the role of women in the socio-political life of the country, academician Isa Habibbayli emphasized that, being the guarantor of the development of a democratic society, women with great dignity fulfill their responsibilities both in the field of public administration and in the development of culture, science, and art.
Noting that the solution of the women's problem is an integral part of the state policy of independent Azerbaijan, the basis of which was laid by the national leader Heydar Aliyev and which is being successfully implemented by President Ilham Aliyev today, the academician added that all necessary measures are being taken in Azerbaijan to develop women's societies. The event also spoke about the representation of women in the Milli Majlis, the works that are being implemented by the First Vice President of the country, Mehriban Aliyeva, and the image of an Azerbaijani woman created thanks to her.
Then the chairman of the Council of Women of ANAS, Doctor of philosophical sciences Rena Mirzazadeh and the chairman of the Union of Free Trade Unions of ANAS, Doctor of juridical sciences Habil Gurbanov made speeches. They congratulated the women working at the academy on the holiday, expressed gratitude to the ANAS leadership for the conditions created for the academy employees and the attention and care that was given to them.
In conclusion, Academician Isa Habibbayli, Academician Ibrahim Guliyev and Habil Gurbanov handed a group of advanced ANAS employees who distinguished themselves for their fruitful activities in the academic and social life of the Academy with honorary diplomas of the President of ANAS, the first vice-presidents of ANAS and the ANAS Union of Free Trade Unions.