AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclası ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü açaraq gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib.
Əvvəlcə mərkəzin şöbələrinin 2020-2024-cü illərdə yeni prioritet istiqamətlər üzrə tədqiqat proqramlarına dair təqdimatlar dinlənilib və Elmi şura tərəfindən təsdiqlənib.
Daha sonra qurumun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Əzizov çıxış edərək “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramı”ndan irəli gələn prioritet istiqamətlər və hazırlanmış Tədbirlər planı barədə məlumat verib, müvafiq qərar qəbul olunub.
İclasda, həmçinin Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Şəki filialında 27 Mart - Elm Günü və Əbdülqəni əfəndi Nuxəvi Xalisəqarızadənin 200 illik yubileyi münasibətilə keçirilməsi planlaşdırılan seminar və elmi-praktik konfransa hazırlıq işləri müzakirə edilib.

Шекинский региональный научный центр проведет исследования по приоритетным направлениям
Заседание открыл директор ШРНЦ доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Юсиф Шукурлу.
Вначале были заслушаны и одобрены Ученым советов презентации отделов центра по новым приоритетным исследовательским программам на 2020–2024 годы.
Затем заместитель директора по научной работе института, доктор философии по биологии Фархад Азизов в своем выступлении дал информацию о приоритетных направлениях, вытекающих из «Национальной программы развития НАНА на 2020–2025 годы» и подготовленном Плане мероприятий. Было принято соответствующее решение.
На заседании также обсуждалась подготовка к семинару и научно-практической конференции по случаю Дня науки и 200-летия Абдулгани эфенди Нухеви Халисагаризаде в Шекинском филиале Азербайджанского государственного педагогического университета27 марта.