Magistratura təhsili ilə bağlı qaydalar dəyişdi
Nazirlər Kabineti “Magistratura təhsilinin məzmunu, təşkili və “magistr” dərəcələrinin verilməsi Qaydaları”nda dəyişiklik edib.
Bununla bağlı Baş Nazir Əli Əsədov qərar imzalayıb.
Dəyişikliklə magistratura səviyyəsində əyani (tədrisə tam cəlb olunma – fulltime və tədrisə qismən cəlb olunma – parttime) və qiyabi təhsilalma formaları müəyyən edilib.
Magistratura səviyyəsində əyani təhsilalma formasının tədrisə tam cəlb olunma (fulltime) növü üzrə təhsilin normativ müddəti 1,5-2 ildir (qiyabi forma üzrə təhsil müddəti əyani təhsilalma formasının tədrisə tam cəlb olunma (fulltime) növü üzrə təhsilin normativ müddətindən altı ay artıqdır). Bu müddət ayrı-ayrı ixtisaslaşmaların təhsil proqramları ilə müəyyənləşdirilir. Magistratura səviyyəsində əyani təhsilalma formasının tədrisə qismən cəlb olunma (parttime) növü üzrə isə təhsilin müddəti təhsilalanın fərdi tədris planına uyğun olaraq müəyyənləşdirilir.
Qeyd olunub ki, tabeliyindən və mülkiyyət formasından asılı olmayaraq, respublikanın bütün ali təhsil müəssisələrində və AMEA-da magistratura təhsili ödənişli əsasla və dövlət sifarişi əsasında həyata keçirilə bilər. Valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlar, habelə onların arasından olan şəxslər dövlət, bələdiyyə və özəl ali təhsil müəssisələrində, həmçinin AMEA-da ödənişli əsaslarla təhsil aldıqları müddətdə təhsil haqqı dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilir.
Magistr təhsilinin məzmunu tədris prosesinin və elmi tədqiqat işlərinin planlaşdırılmasını, onun həyata keçirilməsinin forma və metodlarını, tədris yükünün həcmini, tədris mərhələlərinin (semestrlərin) müddətini, tədris növlərini (mühazirə, məşğələ, laboratoriya və s.), ayrı-ayrı fənlərin həcmini, ixtisasın ixtisaslaşmaları üzrə təhsil proqramında qoyulan tələbləri əhatə edir.
Tədris prosesinin və elmi tədqiqat işlərinin planlaşdırılması, təşkili tədris planı (nümunəvi işçi və fərdi) və fənn proqramları və ona müvafiq hazırlanmış fənlər üzrə işçi proqramları əsasında həyata keçirilir. Bu planların forma və strukturu ali təhsil müəssisəsi və AMEA tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Təhsil proqramlarında göstərilən fənlər üzrə proqramlar ali təhsil müəssisələri və AMEA tərəfindən hazırlanır, Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilir, tədris planlarına təhsil müəssisələri və AMEA tərəfindən daxil edilən seçmə fənlər üzrə proqramlar isə təhsil müəssisələri və AMEA tərəfindən təsdiq ediləcək.
Fənlər üzrə işçi proqramları (sillabuslar) isə ali təhsil müəssisəsi və AMEA tərəfindən hazırlanacaq və təsdiq ediləcək.
İşçi tədris proqramı (sillabus) — fənnin müvafiq proqramı əsasında hazırlanan və özündə tədris olunan fənnin təsvirini, onun hədəf və məqsədini, qısa məzmununu, dərslərin müddətini və növlərini, tələbənin müstəqil işi üçün tapşırıqları, onların yerinə yetirilməsi müddətini, məsləhət saatlarını, müəllim haqqında məlumatı, müəllimin tələblərini, qiymətləndirmə meyarlarını, aralıq qiymətləndirilmə cədvəlini, istifadə olunan ədəbiyyatın siyahısını əks etdirən sənəddir.
Magistratura səviyyəsində tədrisin təşkili ali təhsil pilləsinin dövlət standartının tələblərinə uyğun Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş qaydalar əsasında kredit sistemi (Avropa ölkələrində tətbiq olunan AKTS — Avropa Kredit Transfer Sistemi) ilə həyata keçiriləcək.

Rules changed in connection with the master's education
The Cabinet of Ministers has amended the "Content and organization of training in master studies and the rules for granting “master's degree”.
In this regard, Prime Minister Ali Asadov signed a decree.
The corresponding change in master's education identified two forms of study - full-time education (full involvement in fulltime education and partial involvement in parttime education) and part-time education.
The standard duration of full-time education is 1.5-2 years, and part-time education is six months longer than full-time education. This period is determined by the educational programs of various specialties. The standard duration of full-time study (parttime) is determined in accordance with the individual curriculum of the undergraduate.
It was noted that regardless of subordination and form of ownership, master's education can be carried out on a paid basis and by state order in all higher educational institutions and ANAS. Payment for the education of children who have lost their parents and are deprived of parental care are paid for from the state budget during tuition on a paid basis in state, municipal and private higher educational institutions, as well as in ANAS.
The content of master studies covers the planning of the educational process and research work, the forms and methods of its implementation, the volume of the study load, the duration of the stages of study (semesters), the types of training (lecture, lesson, laboratory, etc.), the volume of different subjects and requirements in the curriculum for qualification of a specialty.
The planning and organization of the educational process and research work are determined on the basis of the curriculum (exemplary employee), subject programs and work programs prepared in accordance with it. The form and structure of these plans are determined by the higher educational institution and ANAS.
Programs in subjects indicated in educational programs are developed by higher educational institutions and ANAS, approved by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, and programs in selected subjects included in curricula by educational institutions and ANAS will be approved by educational institutions and ANAS.
Work programs in subjects will be developed and approved by a higher educational institution and ANAS.
Work curriculum (syllabus) - a document reflecting the description of the subject prepared on the basis of the corresponding program and the subject taught, its goals and objectives, short content, duration and types of lessons, student assignments for independent work, deadline for their completion, hours of consultation, information about teacher, teacher requirements, assessment criteria, an intermediate assessment table, and a list of used literature.
The organization of training at the master's level is carried out under the credit system (ECTS - the European credit transfer system used in European countries) based on the rules approved by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan in accordance with the requirements of state standards for higher education.