Magistratura təhsili ilə bağlı qaydalar dəyişdi
Nazirlər Kabineti “Magistratura təhsilinin məzmunu, təşkili və “magistr” dərəcələrinin verilməsi Qaydaları”nda dəyişiklik edib.
Bununla bağlı Baş Nazir Əli Əsədov qərar imzalayıb.
Dəyişikliklə magistratura səviyyəsində əyani (tədrisə tam cəlb olunma – fulltime və tədrisə qismən cəlb olunma – parttime) və qiyabi təhsilalma formaları müəyyən edilib.
Magistratura səviyyəsində əyani təhsilalma formasının tədrisə tam cəlb olunma (fulltime) növü üzrə təhsilin normativ müddəti 1,5-2 ildir (qiyabi forma üzrə təhsil müddəti əyani təhsilalma formasının tədrisə tam cəlb olunma (fulltime) növü üzrə təhsilin normativ müddətindən altı ay artıqdır). Bu müddət ayrı-ayrı ixtisaslaşmaların təhsil proqramları ilə müəyyənləşdirilir. Magistratura səviyyəsində əyani təhsilalma formasının tədrisə qismən cəlb olunma (parttime) növü üzrə isə təhsilin müddəti təhsilalanın fərdi tədris planına uyğun olaraq müəyyənləşdirilir.
Qeyd olunub ki, tabeliyindən və mülkiyyət formasından asılı olmayaraq, respublikanın bütün ali təhsil müəssisələrində və AMEA-da magistratura təhsili ödənişli əsasla və dövlət sifarişi əsasında həyata keçirilə bilər. Valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlar, habelə onların arasından olan şəxslər dövlət, bələdiyyə və özəl ali təhsil müəssisələrində, həmçinin AMEA-da ödənişli əsaslarla təhsil aldıqları müddətdə təhsil haqqı dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilir.
Magistr təhsilinin məzmunu tədris prosesinin və elmi tədqiqat işlərinin planlaşdırılmasını, onun həyata keçirilməsinin forma və metodlarını, tədris yükünün həcmini, tədris mərhələlərinin (semestrlərin) müddətini, tədris növlərini (mühazirə, məşğələ, laboratoriya və s.), ayrı-ayrı fənlərin həcmini, ixtisasın ixtisaslaşmaları üzrə təhsil proqramında qoyulan tələbləri əhatə edir.
Tədris prosesinin və elmi tədqiqat işlərinin planlaşdırılması, təşkili tədris planı (nümunəvi işçi və fərdi) və fənn proqramları və ona müvafiq hazırlanmış fənlər üzrə işçi proqramları əsasında həyata keçirilir. Bu planların forma və strukturu ali təhsil müəssisəsi və AMEA tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Təhsil proqramlarında göstərilən fənlər üzrə proqramlar ali təhsil müəssisələri və AMEA tərəfindən hazırlanır, Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilir, tədris planlarına təhsil müəssisələri və AMEA tərəfindən daxil edilən seçmə fənlər üzrə proqramlar isə təhsil müəssisələri və AMEA tərəfindən təsdiq ediləcək.
Fənlər üzrə işçi proqramları (sillabuslar) isə ali təhsil müəssisəsi və AMEA tərəfindən hazırlanacaq və təsdiq ediləcək.
İşçi tədris proqramı (sillabus) — fənnin müvafiq proqramı əsasında hazırlanan və özündə tədris olunan fənnin təsvirini, onun hədəf və məqsədini, qısa məzmununu, dərslərin müddətini və növlərini, tələbənin müstəqil işi üçün tapşırıqları, onların yerinə yetirilməsi müddətini, məsləhət saatlarını, müəllim haqqında məlumatı, müəllimin tələblərini, qiymətləndirmə meyarlarını, aralıq qiymətləndirilmə cədvəlini, istifadə olunan ədəbiyyatın siyahısını əks etdirən sənəddir.
Magistratura səviyyəsində tədrisin təşkili ali təhsil pilləsinin dövlət standartının tələblərinə uyğun Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş qaydalar əsasında kredit sistemi (Avropa ölkələrində tətbiq olunan AKTS — Avropa Kredit Transfer Sistemi) ilə həyata keçiriləcək.

Изменены правила в связи с магистерским образованием
Кабинет министров внес изменения в «Содержание и организацию обучения в магистратуре и правила присвоения «магистерской» степени».
В этой связи Премьер-министр Али Асадов подписал постановление.
Соответствующим изменением в магистерском образовании были определены две формы обучения – очная форма обучения (полное вовлечение в обучение fulltime и частичное вовлечение в обучение parttime) и заочная форма обучения.
Нормативная продолжительность очного обучения (fulltime) составляет 1,5-2 года, а заочного обучения - на шесть месяцев больше очной (fulltime) формы обучения. Этот период определяется образовательными программами различных специальностей. Нормативная продолжительность очного обучения (parttime) определяется в соответствии с индивидуальной учебной программой магистранта.
Было отмечено, что независимо от подчиненности и формы собственности магистерское образование может осуществляться на платной основе и по государственному заказу во всех высших учебных заведениях и НАНА. Оплата за образование детей, потерявших своих родителей и лишенных родительской опеки, оплачиваются за счет средств государственного бюджета за время обучения на платной основе в государственных, муниципальных и частных высших учебных заведениях, а также в НАНА.
Содержание магистерского обучения охватывает планирование учебного процесса и научно-исследовательских работ, формы и методы его осуществления, объем учебной нагрузки, срок этапов обучения (семестров), виды обучения (лекция, занятие, лаборатория и т.д.), объем разных предметов и требования в учебной программе по квалификации специальности.
Планирование и организация учебного процесса и научно-исследовательских работ определяются на основе учебного плана (образцовый работник), предметных и подготовленных в соответствии с ним рабочих программ. Форма и структура этих планов определяются высшим учебным заведением и НАНА.
Программы по предметам, указанным в образовательных программах, разрабатываются высшими учебными заведениями и НАНА, утверждаются Министерством образования Азербайджанской Республики, а программы по избранным предметам, включенным в учебные планы учебными заведениями и НАНА, будут утверждаться образовательными учреждениями и НАНА.
Рабочие программы по предметам будут разработаны и утверждены высшим учебным заведением и НАНА.
Рабочая учебная программа (силлабус) – документ, отражающий описание предмета, подготовленного на основе соответствующей программы и преподаваемого предмета, его цели и задачи, короткое содержание, срок и виды уроков, задания студента для самостоятельной работы, срок их выполнения, часы консультации, информацию об учителе, требования преподавателя, критерии оценивания, промежуточную таблицу оценивания, и список используемой литературы.
Организация обучения на уровне магистратуры осуществляется по кредитной системе (ECTS - применяемая в Европейских странах Европейская кредитная трансферная система) на основе правил, утвержденных Министерством образования Азербайджанской Республики в соответствии с требованиями государственных стандартов ступени высшего образования.