Bu gün ilk dəfə Beynəlxalq Riyaziyyat Günü qeyd olunur
Beynəlxalq Riyaziyyat Birliyi dünya əhalisinin həll etməyə çalışdığı qlobal məsələlərin – iqlim dəyişikliyi, bioloji müxtəlifliyin itirilməsinin qarşısının alınması, dünya əhalisinin sayının durmadan artması fonunda ərzaq ehtiyaclarının proqnozlaşdırılması, dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olunmasında riyaziyyatın verdiyi töhfələri nəzərə alaraq, Beynəlxalq Riyaziyyat Gününün keçirilməsi təşəbbüsü ilə UNESCO-ya müraciət edib.
UNESCO Baş Assambleyasının 2019-cu ilin noyabr ayının 26-da Fransanın paytaxtı Parisdə keçirilən 40-cı sessiyasında hər il martın 14-də Beynəlxalq Riyaziyyat Gününün qeyd olunması barədə qərar qəbul edilib.
UNESCO üzv dövlətləri, eləcə də hökumətlərarası və qeyri-hökumət təşkilatlarını, elmi tədqiqat mərkəzlərini, vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarını, universitetləri və s. bu günü qeyd etməyə, Beynəlxalq Riyaziyyat Gününün verdiyi imkanlardan istifadə edərək üzv dövlətlərdə riyaziyyatın potensialının gücləndirilməsi məqsədi ilə yeni innovativ layihələri həyata keçirməyə səsləyib.
Beynəlxalq Riyaziyyat Birliyinin, eyni zamanda bu qurumun “Beynəlxalq Riyaziyyat Günü layihəsi”nin idarə heyətinin üzvü, türkiyəli professor Betül Tanbayın fikrincə, adıçəkilən beynəlxalq tədbirin əsas məqsədi bütün elmlərin açarı olan riyaziyyatın həyatımızda tutduğu önəmli yeri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq və onun müasir elmin inkişafında göstərdiyi əvəzolunmaz xidmətləri təbliğ etməkdir. “Bu il ilk dəfə rəsmi bayram kimi qeyd olunan bu əlamətdar tarix “Riyaziyyat hər yerdə” devizi altında keçiriləcək çoxsaylı tədbirlərlə yadda qalacaq”, – deyə alim bildirib.
Qeyd edək ki, bu il martın 14-ü şənbə gününə təsadüf etdiyi üçün, UNESCO-nun qərarı ilə Beynəlxalq Riyaziyyat Gününə həsr olunan tədbirlər martın 13-də keçirilir.

Taking into account the contribution of mathematics to forecasting food needs and achieving sustainable development goals against the backdrop of global problems such as climate change, loss of biodiversity and the constant growth of the world's population, the International Mathematical Union has approached UNESCO with the proposal to establish an International Mathematics Day.
At the 40th session of the UNESCO General Assembly in Paris on November 26, 2019, it was decided to celebrate International Mathematics Day on March 14 of each year.
UNESCO encouraged Member States, as well as intergovernmental and non-governmental organizations, research centers, civil society organizations, universities, etc. to celebrate this day and launch new innovative projects to enhance the potential of mathematics in Member States, taking advantage of the opportunities provided by International Day. mathematics.
According to the board member of the International Mathematical Union, as well as the project of the International Day of Mathematics of Turkish professor Betul Tanbay, the main goal of this international event is to convey the importance of mathematics to the world community and to promote the irreplaceable role of mathematics in the development of modern science. “This remarkable date, celebrated this year for the first time as an official holiday, will be remembered by numerous events under the slogan “Mathematics is everywhere”, the scientist said.
Note that, since this year March 14th falls on Saturday, the UNESCO decision will mark events dedicated to International Mathematics Day on March 13.