Bu gün ilk dəfə Beynəlxalq Riyaziyyat Günü qeyd olunur
Beynəlxalq Riyaziyyat Birliyi dünya əhalisinin həll etməyə çalışdığı qlobal məsələlərin – iqlim dəyişikliyi, bioloji müxtəlifliyin itirilməsinin qarşısının alınması, dünya əhalisinin sayının durmadan artması fonunda ərzaq ehtiyaclarının proqnozlaşdırılması, dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olunmasında riyaziyyatın verdiyi töhfələri nəzərə alaraq, Beynəlxalq Riyaziyyat Gününün keçirilməsi təşəbbüsü ilə UNESCO-ya müraciət edib.
UNESCO Baş Assambleyasının 2019-cu ilin noyabr ayının 26-da Fransanın paytaxtı Parisdə keçirilən 40-cı sessiyasında hər il martın 14-də Beynəlxalq Riyaziyyat Gününün qeyd olunması barədə qərar qəbul edilib.
UNESCO üzv dövlətləri, eləcə də hökumətlərarası və qeyri-hökumət təşkilatlarını, elmi tədqiqat mərkəzlərini, vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarını, universitetləri və s. bu günü qeyd etməyə, Beynəlxalq Riyaziyyat Gününün verdiyi imkanlardan istifadə edərək üzv dövlətlərdə riyaziyyatın potensialının gücləndirilməsi məqsədi ilə yeni innovativ layihələri həyata keçirməyə səsləyib.
Beynəlxalq Riyaziyyat Birliyinin, eyni zamanda bu qurumun “Beynəlxalq Riyaziyyat Günü layihəsi”nin idarə heyətinin üzvü, türkiyəli professor Betül Tanbayın fikrincə, adıçəkilən beynəlxalq tədbirin əsas məqsədi bütün elmlərin açarı olan riyaziyyatın həyatımızda tutduğu önəmli yeri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq və onun müasir elmin inkişafında göstərdiyi əvəzolunmaz xidmətləri təbliğ etməkdir. “Bu il ilk dəfə rəsmi bayram kimi qeyd olunan bu əlamətdar tarix “Riyaziyyat hər yerdə” devizi altında keçiriləcək çoxsaylı tədbirlərlə yadda qalacaq”, – deyə alim bildirib.
Qeyd edək ki, bu il martın 14-ü şənbə gününə təsadüf etdiyi üçün, UNESCO-nun qərarı ilə Beynəlxalq Riyaziyyat Gününə həsr olunan tədbirlər martın 13-də keçirilir.

Сегодня впервые отмечается Международный день математики
Принимая во внимание вклад математики в прогнозирование потребностей в продовольствии и достижение целей устойчивого развития на фоне глобальных проблем таких, как изменение климата, утрата биоразнообразия и постоянный рост численности населения мира, Международный математический союз обратился к ЮНЕСКО с предложением об учреждении Международного дня математики.
На 40-й сессии Генеральной Ассамблеи ЮНЕСКО в Париже 26 ноября 2019 года было решено отмечать Международный день математики 14 марта каждого года.
ЮНЕСКО призвала государств-членов, а также межправительственные и неправительственные организации, исследовательские центры, организации гражданского общества, университеты и т. д. отпраздновать этот день и запустить новые инновационные проекты с целью повышения потенциала математики в государствах-членах, используя возможности, предоставляемые Международным днем математики.
По словам члена правления Международного математического союза, а также проекта Международного дня математики турецкого профессора Бетул Танбая, основная цель этого международного мероприятия - донести важность математики до мирового сообщества и пропагандировать незаменимую роль математики в развитии современной науки. «Эта замечательная дата, отмечаемая в этом году впервые как официальный праздник, запомнится многочисленными событиями под девизом «Математика повсюду», - сказала ученый.
Отметим, что, так как в этом году 14 марта попадает на субботу, решением ЮНЕСКО мероприятия, посвященные Международному дню математики, будут проводиться 13 марта.