Martın 17-də AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin sədri, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Akademik İradə Hüseynova AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında” sərəncamına uyğun olaraq, bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə dezinfeksiya işlərinin aparıldığını, bir sıra zəruri tədbirlərin görüldüyünü bildirib. O, virusun yayıldığı ilk vaxtlardan BTEB tərəfindən maarifləndirici tədbir və seminarların təşkil olunduğunu vurğulayıb.
Sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Ramiz Mehdiyevin "Elmi istiqamətlər üzrə elmi şuralar haqqında" 13 mart 2020-ci il tarixli 108 nömrəli sərəncamının icrası ilə bağlı müzakirələr aparılıb, müəyyən təkliflər səsləndirilib, müvafiq rərar qəbul edilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planının təsdiq edilməsi haqqında” 24 fevral 2020-ci il tarixli Sərəncamından da bəhs olunub. Sərəncamın AMEA-ya aid edilmiş müvafiq bəndlərinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, sözügedən sərəncamdan irəli gələn məsələlər Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsi ilə birgə işlənib hazırlanacaq.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun 5 cildlik “Azərbaycan dendroflorası” kitabının Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına təqdim edilməsi məsələsi müzakirə edilib. Kitabın Dövlət Mükafatına təqdim olunması barədə qərar qəbul edilib.
İclasda, həmçinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutu əməkdaşlarının (Ş.Bayramov, N.Quliyev, C.Əliyev) “Ali bitkilərdə karbonun ilkin assimilyasiyasının tənzimlənməsi” əlyazmasının nəşrə təqdim olunması məsələsinə baxılıb və müvafiq qərar qəbul edilib.

На заседании Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук обсуждался ряд вопросов
17 марта состоялось очередное заседание Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА.
Вначале вице-президент НАНА, председатель отделения академик Ирада Гусейнова ознакомила присутствующих с вопросами повестки дня.
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что согласно распоряжению президента НАНА академика Рамиза Мехтиева «О профилактических мерах по борьбе с коронавирусом в НАНА», научные учреждения отделения были продезинфицированы и принят ряд необходимых мер. Было отмечено, что с первых дней распространения вируса ОБМН организованы просветительские мероприятия и семинары.
Затем состоялись обсуждения в связи с исполнением распоряжения президента Национальной академии наук Азербайджана академика Рамиза Мехтиева «О научных советах по научным направлениям» от 13 марта 2020 года № 108, были озвучены определенные предложения и приняты соответствующие решения.
На мероприятии также упоминалось постановление Кабинета министров Азербайджанской Республики от 24 февраля 2020 года «Об утверждении Плана мероприятий по предотвращению выбора пола до рождения детей на 2020-2025 годы». Состоялся обмен мнениями о выполнении касающихся НАНА соответствующих пунктов данного распоряжения. Было отмечено, что вопросы, вытекающие из упомянутого распоряжения, будут решаться совместно с Отделением гуманитарных и социальных наук.
Далее обсуждался вопрос о представлении 5-томной книги члена-корреспондента НАНА Тофига Мамедова «Азербайджанская дендрофлора» на соискание Государственной премии Азербайджанской Республики. Было принято решение представить книгу на Государственную премию.
На заседании был также рассмотрен вопрос о представлении к печати рукописи сотрудников Института молекулярной биологии и биотехнологий «Регулирование начальной ассимиляции углерода у высших растений» и принято соответствующее решение.