Martın 30-da UNESCO-nun baş qərargahında bu qurumun Təbiət Elmləri Sektorunun təşkilatçılığı ilə 120-dən çox üzv ölkənin 200-dən artıq səhiyyə, elm və təhsil nazirlərinin iştirakı ilə koronovirusa (COVID-19) həsr edilmiş “Açıq elm” beynəlxalq elmi əməkdaşlıq üzrə virtual dialoq keçirilib. İlk dəfə belə format və miqyasda keçirilən onlayn-dialoq görüşündə Azərbaycanı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova təmsil edib.
Tədbirin məqsədi dünyanın elmi dairələri arasında dialoq və təcrübə mübadiləsi üçün platformanın təmin edilməsi olub. Bildirilib ki, bu problemin həlli bütün dünya ölkələrinin iştirakını tələb edir.
Görüşdə UNESCO-nun baş direktoru Odriy Azulay COVID-19 pandemiyasının dünyada yayılması, bütün ölkələrin bu virusa qarşı birgə mübarizəsi və qarşıda duran mühüm məsələlər barədə məlumat verib.
Baş direktorun təbiət elmləri üzrə köməkçisi Şamila Nair-Bedouelle qeyd edib ki, COVID-19 pandemiyası insanlara mövcud təhdid və problemlərə qlobal reaksiyalar zamanı elmin oynadığı vacib rolu xatırladıb. Bildirib ki, müxtəlif ölkələrin hökumətləri xalqlarını qorumaq, virusun yayılmasının qarşısını almaq və pandemiya ilə mübarizə aparmaq üçün elmi dairələri hərəkətə keçməyə çağırır.
Onlayn-dialoq görüşündə müxtəlif ölkələrin nazirləri öz ölkələrində mövcud olan vəziyyət, aparılan müzakirələr və görülən işlər, gələcəkdə bu istiqamətdə atılacaq addımlar barədə qısa məlumat veriblər.
Tədbirdə, həmçinin pandemiyanın yayılmasının qarşısının alınması, yoluxmuş insanların yoxlanılması, xəstəliyin diaqnostikası və xəstələrin müalicəsi üzrə əldə olunmuş nailiyyətlərin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının xətti ilə bütün ölkələrə bildirilməsi, inkişaf etməkdə olan, xüsusilə Afrika ölkələrinə yardım göstərilməsi, eləcə də COVID-19 virusunun öyrənilməsi, ona qarşı dərman vasitələri və vaksinlərin hazırlanması istiqamətində birgə əməkdaşlığın aparılması üzrə tövsiyələr verilib.

ЮНЕСКО провела виртуальный диалог по пандемии коронавируса
30 марта в штаб-квартире ЮНЕСКО при поддержке Сектора естественных наук с участием более 200 министров здравоохранения, науки и образования из более чем 120 стран-членов был организован виртуальный диалог по Международному научному сотрудничеству «Открытая наука», посвященный коронавирусной инфекции (COVID-19). Азербайджан впервые был представлен на онлайн-диалоге такого формата и масштаба вице-президентом НАНА академиком Ирадой Гусейновой.
Целью мероприятия было предоставить платформу для диалога и обмена опытом между научными кругами по всему миру. Было отмечено, что решение этой проблемы требует участия всех стран.
В ходе встречи Генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азулай рассказала о распространении пандемии COVID-19 в мире, совместной борьбе всех стран против вируса и предстоящих важных проблемах.
Помощник генерального директора по естественным наукам Шамила Наир-Бедуэлле заявила, что пандемия COVID-19 напомнила людям о важной роли, которую наука играет в глобальном реагировании на существующие угрозы и вызовы. Она сказала, что правительства разных стран призывают научные круги принять меры для защиты своих народов, предотвращения распространения вируса и борьбы с пандемией.
Во время онлайн-диалога министры разных стран проинформировали о текущей ситуации в своих странах, проведенных обсуждениях и проделанной работе, а также о шагах, которые необходимо предпринять в этом направлении в будущем.
На мероприятии были обсуждены такие вопросы, как предотвращение распространения пандемии, обследование инфицированных людей, диагностика заболевания и распространение информации о достижениях, полученных в лечении инфицированных пациентов другим странам через Всемирную организацию здравоохранения, оказание помощи развивающимся странам, особенно в Африке. Были даны рекомендации по совместному сотрудничеству в разработке лекарств и вакцин.