Martın 30-da UNESCO-nun baş qərargahında bu qurumun Təbiət Elmləri Sektorunun təşkilatçılığı ilə 120-dən çox üzv ölkənin 200-dən artıq səhiyyə, elm və təhsil nazirlərinin iştirakı ilə koronovirusa (COVID-19) həsr edilmiş “Açıq elm” beynəlxalq elmi əməkdaşlıq üzrə virtual dialoq keçirilib. İlk dəfə belə format və miqyasda keçirilən onlayn-dialoq görüşündə Azərbaycanı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova təmsil edib.
Tədbirin məqsədi dünyanın elmi dairələri arasında dialoq və təcrübə mübadiləsi üçün platformanın təmin edilməsi olub. Bildirilib ki, bu problemin həlli bütün dünya ölkələrinin iştirakını tələb edir.
Görüşdə UNESCO-nun baş direktoru Odriy Azulay COVID-19 pandemiyasının dünyada yayılması, bütün ölkələrin bu virusa qarşı birgə mübarizəsi və qarşıda duran mühüm məsələlər barədə məlumat verib.
Baş direktorun təbiət elmləri üzrə köməkçisi Şamila Nair-Bedouelle qeyd edib ki, COVID-19 pandemiyası insanlara mövcud təhdid və problemlərə qlobal reaksiyalar zamanı elmin oynadığı vacib rolu xatırladıb. Bildirib ki, müxtəlif ölkələrin hökumətləri xalqlarını qorumaq, virusun yayılmasının qarşısını almaq və pandemiya ilə mübarizə aparmaq üçün elmi dairələri hərəkətə keçməyə çağırır.
Onlayn-dialoq görüşündə müxtəlif ölkələrin nazirləri öz ölkələrində mövcud olan vəziyyət, aparılan müzakirələr və görülən işlər, gələcəkdə bu istiqamətdə atılacaq addımlar barədə qısa məlumat veriblər.
Tədbirdə, həmçinin pandemiyanın yayılmasının qarşısının alınması, yoluxmuş insanların yoxlanılması, xəstəliyin diaqnostikası və xəstələrin müalicəsi üzrə əldə olunmuş nailiyyətlərin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının xətti ilə bütün ölkələrə bildirilməsi, inkişaf etməkdə olan, xüsusilə Afrika ölkələrinə yardım göstərilməsi, eləcə də COVID-19 virusunun öyrənilməsi, ona qarşı dərman vasitələri və vaksinlərin hazırlanması istiqamətində birgə əməkdaşlığın aparılması üzrə tövsiyələr verilib.

UNESCO holds virtual dialogue on the coronavirus pandemic
On March 30, a virtual dialogue on international scientific cooperation “Open Science” on coronavirus infection (COVID-19) was organized at UNESCO headquarters with the support of the Natural Sciences Sector with the participation of more than 200 ministers of health, science and education from more than 120 member countries. Azerbaijan was first represented at an online dialogue of this format and scale by ANAS vice-president academician Irada Huseynova.
The purpose of the event was to provide a platform for dialogue and exchange of experience between academia around the world. It was noted that resolving this problem required the participation of all countries.
During the meeting, UNESCO Director-General Audrey Azoulay spoke about the spread of the COVID-19 pandemic in the world, the joint struggle of all countries against the virus and the upcoming important problems.
Shamila Nair-Bedouellel, Assistant Director-General for Natural Sciences, said the COVID-19 pandemic reminded people of the important role of science playing in responding globally to existing threats and challenges. She said governments around the world are urging academia to take steps to protect their people, prevent the spread of the virus, and fight the pandemic.
During the online dialogue, ministers from different countries informed about the current situation in their countries, the discussions held and the work done, as well as about the steps that need to be taken in this direction in the future.
The event discussed issues such as preventing the spread of a pandemic, screening infected people, diagnosing the disease and disseminating information on the achievements made in treating infected patients to other countries through the World Health Organization, and assisting developing countries, especially in Africa. Recommendations were given on joint collaboration in the development of drugs and vaccines.