AMEA Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Sevil Quliyeva və İrina KuçinskayaQazaxıstanın Astana şəhərində ezamiyyətdə olublar.
Orta Asiya ölkələri, Çin, Azərbaycan, Rusiya, Monqolustan, Belarus və Ukraynadan 120-dən çox mütəxəssisinin qatıldığı “Mərkəzi Asiyanın səhralaşması: qiymətləndirmə, proqnoz, idarəetmə” I Beynəlxalq elmi-praktiki konfransı Qazaxıstan Milli Coğrafiya Cəmiyyəti, Coğrafiya İnstitutu və BMT-nin İnkişaf Proqramının himayəsi və birgə iştirakı ilə təşkil olunub.
Konfransda təbii ehtiyatların qorunması və effektiv istifadəsi, iqlim dəyişmələri və antropogen yüklənmələrin güclənməsi şəraitində səhralaşma proseslərinin proqnozlaşdırılması və idarə olunması, ətraf mühitin mühafizəsi və davamlı inkişafı məqsədilə profilaktik tədbirlərin qiymətləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Müasir landşaftın həssaslığının ekspert qiymətləndirilməsi haqqında məlumat verən E.Əlizadə “İqlim dəyişkənliyi və antropogen yüklənmələrin güclənməsi şəraitində Azərbaycanda səhralaşma proseslərinin inkişafı tendensiyası” adlı məruzə ilə çıxış edib. O, eyni zamanda coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru F.Akiyanova ilə birgə “Səhralaşma: nəzəri aspektlər, iqlim dəyişikliyi və antropogen yüklənmələr şəraitində qiymətləndirmə və idarəetmə” bölməsinin moderatoru kimi çıxış edib.
Bölmədə səhralaşma proseslərinin yerüstü, kosmik monitorinqi və quraqlığın yaranması, müxtəlif ekosistemlərdə səhralaşma prosesləri, səhralaşmada iqlim, texnogen və demoqrafik proseslərin təsiri haqqında məruzələr dinlənilib.

Сотрудники Института географии приняли участие в конференции, посвященной проблемам опустынивания
Заместитель директора по научной работе Института географииНАНА член-корреспондент НАНА Эльбрус Ализаде, а также доктора философии по географии Севиль Гулиева и Ирина Кучинская находились в командировке в городе Астана.
I Международная научно-практическая конференция «Опустынивание Центральной Азии: оценка, прогноз, управление» в которой участвовали специалисты из Японии, Азербайджана, России, Монголии, Беларусии, Украины и из стран Средней Азии, была организована при поддержке и при участии Национального географического общества, Института географии и Программы развития ООН.
На конференции были обсуждены вопросы о сохранении природных ресурсов и об их эффективном использовании, о климатическом изменении, прогнозировании процессов опустынивания в условиях усиления антропогенных нагрузок.
Э.Ализаде дал информацию об экспертной оценке чувствительности современного ландшафта. Он выступил с докладом «Климатические изменения и тенденция развития процессов опустынивания в условиях усиления антропогенных нагрузок в Азербайджане». Э.Ализале также совместно с доктором философии по географии с Ф.Акияновым выступил как модератор отдела «Опустынивание: теоретические аспекты, климатические изменения, оценка и управление в условиях антропогенных нагрузок».
В секции были заслушаны доклады о космическом и земном мониторинге процессов опустынивания и засухи в различных экосистемах, о климате в опустынивании, а также о влиянии техногенных и демографических процессов.