Folklor İnstitutu əməkdaşlarının onlayn iclası keçirilib
AMEA-nın Folklor İnstitutunun Folklor və yazılı ədəbiyyat şöbəsinin onlayn iclası keçirilib. Şöbənin bütün əməkdaşlarının canlı bağlantıya qoşulduğu iclası şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Kamran Əliyev açıb, gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
K.Əliyev koronavirusla mübarizədə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin göstəriş və tapşırıqlarının, çıxışlarında irəli sürdüyü aktual məsələlərin əhəmiyyəti barədə məlumat verib. O, hər bir vətəndaşın qarşıya qoyulan tələblərə ciddi şəkildə əməl etməsinin zəruriliyindən bəhs edib.
Daha sonra şöbə əməkdaşlarının yeni nəşr olunmuş kitabları təqdim olunub. Professor Cəlal Qasımov müəllifi olduğu “Birinci Türkoloji qurultay: şahidlər və şəhidlər” kitabı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Əliyeva “Heyvanlar haqqında nağıllar və təmsillər” monoqrafiyası haqqında məlumat veriblər.
Sonra şöbə əməkdaşlarının kitablar haqqında rəyləri dinlənilib.
Onlayn iclasda, həmçinin elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantlar – Fidan Qasımova, Aynur İbrahimova və Aytac Abbasovanın rüblük hesabatları dinlənilib və qənaətbəxş hesab edilib.

Состоялось онлайн-заседание сотрудников Института фольклора
Состоялось онлайн-заседание Отдела фольклора и письменной литературы Института фольклора НАНА. Открыв онлайн-мероприятие, к которому подключились все сотрудники отдела, заведующий отделом, член-корреспондент НАНА Камран Алиев ознакомил участников с вопросами, стоящими на повестке дня.
К.Алиев рассказал о поручениях и указаниях Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, направленных на борьбу с распространением коронавируса, о значении актуальных вопросов, поднятых главой государства в его выступлениях. Ученый подчеркнул, что каждый гражданин обязан строго соблюдать поставленные перед ним требования.
Затем были представлены новые изданные научные труды сотрудников отдела. Профессор Джалал Гасымов рассказал о своей книге «Первый Тюркологический съезд: свидетели и жертвы», доктор философии по филологии Севиндж Алиева – о своей монографии «Сказки и басни о животных».
Затем были выслушаны отзывы сотрудников отдела об этих изданиях.
Также на онлайн-заседании были заслушаны квартальные отчеты докторантов по программе подготовки докторов наук Фидан Гасымовой, Айнур Ибрагимовой и Айтадж Аббасовой; отчеты были признаны удовлетворительными.