Akademik İsa Həbibbəyli Türk dövlətləri Elmlər Akademiyalarının iştirakı ilə keçirilən onlayn iclasda çıxış edib
10 aprel 2020-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının sədri İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Türk Şurasının videokonfrans vasitəsilə fövqəladə Zirvə görüşü keçirilib. Koronavirus pandemiyasına həsr olunmuş görüşdə çıxış edən dövlət başçısı Türk Şurasının dostluq və qardaşlıq təməlləri əsasında qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
Ölkə başçısı Türk Şurasının dünyada dövlət başçıları səviyyəsində COVID-19 pandemiyasına həsr olunmuş Zirvə görüşü keçirən ilk beynəlxalq təşkilat olduğunu deyib: “Bu, bizim nümunəvi səviyyədə olan həmrəyliyimizin növbəti bariz təzahürüdür. Bizi birləşdirən ortaq soykök, tarix, mədəniyyət və milli dəyərlər qarşılıqlı səmərəli fəaliyyətimiz üçün mühüm əsasdır”.
Görüşdə qlobal miqyasda yayılmış COVID-19 virusu ilə mübarizə yolları, bu çətin dövrdə Türk Şurası üzvləri arasında həmrəyliyin nümayiş etdirilməsi, qarşılıqlı birgə fəaliyyətin gücləndirilməsi, o cümlədən bu xəstəliyin mənfi təsirlərinin aradan qaldırılması üçün pandemiyadan sonrakı dövrdə iqtisadiyyat, ticarət, nəqliyyat və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair müzakirələr aparılıb.
Bu gün isə Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultan şəhərində Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Türk dövlətləri Milli Elmlər Akademiyalarının COVID-19 pandemiyası dövründəki fəaliyyətinə həsr olunmuş onlayn iclası keçirilib. Tədbirin gündəliyində böhran vəziyyətlərində Türk dövlətlərində elmin hazırki vəziyyəti, pandemiya dövründə qəbul olunmuş qərarların təcrübə mübadiləsi, eləcə də elmi əməkdaşlığın perspektiv istiqamətlərinin müzakirəsi yer alıb.
Konfransı giriş sözü ilə Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırali açıb.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tədbirə videokonfrans sistemi vasitəsilə qatılıb. Alim tədbir iştirakçılarını salamlayaraq koronavirusun geniş yayılması ilə əlaqədar olaraq dünyada yeni bir dövrün yaşandığını, pandemiyaya dair çağırışlar sırasında özünütədricetmənin ön mövqeyə çıxdığını deyib. Qeyd edib ki, bu, koronavirusdan xilas yolu olsa da, tədricolunma eyni zamanda, cəmiyyətin normal və dinamik inkişafına maneə törədir, beynəlxalq əlaqələrə böyük zərbə vurur.
Azərbaycanda koronavirus pandemiyası ilə bağlı vəziyyət barədə məlumat verən akademik İ.Həbibbəyli bu xəstəliyin ölkə Prezidentinin nəzarəti altında olduğunu, xalqımızın bu çətin günlərdə dövlət başçısı ilə birgə həmrəylik nümayiş etdirdiyini qeyd edib. O, Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə işdən təcrid olunmuş əhalinin aztəminatlı təbəqələrinə, 600 mindən çox vətəndaşımıza aprel və may ayları üçün maliyyə yardımının göstərildiyini nəzərə çatdırıb.
Bəşəriyyət üçün böyük bəla olan pandemiya hadisəsini XXI əsrin xərçəngi adlandıran məruzəçi, bu xəstəlikdən xilas olmaq üçün alimlərin üzərinə böyük vəzifələrin düşdüyünü vurğulayıb: “Düşünürəm ki, bugünkü akademiyaların onlayn konfransı koronavirus şəraitində və pandemiyadan sonrakı mərhələdə elm adamlarının vəzifələrini müzakirə etmək və ortaq qərarlar qəbul etmək baxımından əhəmiyyətli platformadır”.
Alim bundan sonra Elmlər Akademiyaları ilə birlikdə onlayn seminarlar, simpoziumlar, tədqimatlar keçirməyin vacib olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, eyni zamanda, elmimiz hər bir epidemiya hallarına dair uyğun proqnozlar verməyi, konkret elmi təkliflərlə çıxış etməyi bacarmalıdır. Koronavirusun yaranma səbəbləri haqqında səslənən müxtəlif versiyaları birlikdə təhlil edilib obyektiv elmi nəticələr çıxarmalıyıq.
“Artıq müşahidələr göstərir ki, dünyada koronavirus dövrü enişə doğru meyllidir”, – deyə bildirən İsa Həbibbəyli ən qısa zamanda bu çətin və məsuliyyətli vəziyyətdən çıxaraq yenidən normal həyata qayıdacağımıza inamını ifadə edib. Qeyd edib ki, Azərbaycanda gedən prosesləri nəzərə alaraq, böyük ümidlə demək olar ki, koronavirusdan xilas olacağımız gün çox da uzaqda deyildir.
Birinci vitse-prezident, eyni zamanda, Türk Akademiyaları Birliyinə AMEA-nın sədrlik etdiyi 2019-2020-ci illərdəki fəaliyyəti barədə hesabat verib.
Akademik İ.Həbibbəyli çıxışının sonunda hər bir konfrans iştirakçısına, tədbirdə təmsil olunan Akademiyaların kollektivlərinə səmimi arzularını ünvanlayıb.
Onlayn konfransda, həmçinin digər türk dövlətləri akademiyalarının təmsilçiləri çıxış ediblər. Belə ki, iclasda Qazaxıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Murat Jurinov, Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Əhməd Cavad Acar, Özbəkistan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti Bahram Abduhalimov, Qırğızıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Murat Cumatayev, Tatarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Myakzyum Salahov, Başqırdıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Alfis Qayazov çıxış edərək pandemiya dövründə əməkdaşlıq imkanlarının müxtəlif formalarını təklif edib, ölkələrində koronavirusla mübarizə çərçivəsində görülən tədbirlərdən danışıblar.
Daha sonra Türk Dövlətləri Elmlər Akademiyalarının COVID-19 Pandemiya görüşü ilə bağlı qətnaməsi imzalanıb. Qətnaməni Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Türkiyə, Tatarıstan və Başqırdıstan Elmlər Akademiyaları, eləcə də Beynəlxalq Türk Akademiyasının nüməyəndələri imzalayıb. Sənəddə mövcud böhran dövründəki türk dövlətlərində və respublikalarında elmi əlaqələri inkişaf etdirmək üçün irəliləyişlər etmək, elm adamlarının inteqrasiyasını dərinləşdirmək, türk respublikalarında elm adamlarının təcrübələrini və nəşrlərini bölüşmək, birgə layihələr həyata keçirmək, türk dövlətləri və respublikalarında informasiya texnologiyalarının çoxistiqamətli inkişafında səyləri birləşdirmək və s. məsələlər yer alıb.
Sonda Türk Akademiyaları Birliyinə Qırğızıstan Elmlər Akademiyasının sədrlik etməsi barədə qərar qəbul edilib.

Academician Isa Habibbayli attended an online meeting with the participation of the Academies of Sciences of the Turkic states
On April 10, 2020, on the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Cooperation Council of Turkic Speaking States Ilham Aliyev, an extraordinary summit of the Turkic Council was held via video conference. Speaking at a meeting dedicated to the coronavirus pandemic, the head of state noted that the Turkic Council was established on the basis of friendship and brotherhood.
The President said that the Turkic Council was the first international organization in the world to hold a summit on the COVID-19 pandemic at the level of heads of state: “This is another clear embodiment of our exemplary solidarity. The common ancestral, historical, cultural and national values ​​that unite us are an important basis for our mutually beneficial cooperation”.
The meeting focused on ways to combat the global spread of COVID-19 virus, to show solidarity among members of the Turkic Council in these difficult times, to strengthen cooperation, as well as to expand cooperation in economic, trade, transport and other fields in the post-pandemic period.
Today, the International Turkic Academy organized an online meeting in the capital of Kazakhstan, Nur-Sultan, dedicated to the activities of the National Academies of Sciences of the Turkic states during the COVID-19 pandemic. The agenda of the event included the current state of science in the Turkic states in crisis situations, the exchange of experience of decisions made during the pandemic, as well as the discussion of promising areas of scientific cooperation.
The conference was opened by the President of the International Turkic Academy Darkhan Kidirali.
First Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbayli participated in the event via video conferencing system. Welcoming the participants, the scientist said that due to the spread of the coronavirus, a new era is taking place in the world, and self-isolation has come to the fore among the challenges of the pandemic.
Providing information about the situation with the coronavirus pandemic in Azerbaijan, academician I. Habibbayli noted that the disease is under the control of the President of the country, and our people have shown solidarity with the head of state in these difficult days. He noted that by the order of President Ilham Aliyev, financial assistance was provided to low-income groups, more than 600,000 citizens for April and May.
The scientist noted the importance of holding online seminars, symposiums and presentations together with the Academies of Sciences. He said that at the same time, our science must be able to make appropriate forecasts for each epidemic and make concrete scientific proposals.
"Observations already show that the coronavirus era in the world is on the decline," said Isa Habibbayli, expressing confidence that we will soon get out of this difficult and responsible situation and return to normal life.
At the end of his speech, academician I.Habibbeyli addressed his sincere wishes to each participant of the conference and the staff of the Academies represented at the event.
Representatives of academies of other Turkic states also spoke at the online conference. Thus, the President of the Kazakhstan Academy of Sciences academician Murat Dzhurinov, the President of the Turkish Academy of Sciences Professor Ahmad Javad Ajar, Vice-President of the Uzbek Academy of Sciences Bahram Abduhalimov, President of the Kyrgyzstan Academy of Sciences academician Murat Jumatayev, President of the Tatarstan Academy of Sciences academician Myakzyum Salahov, President of the Academy of Sciences of Bashkortostan academician Alfis Gayazov, proposed various forms of cooperation during the pandemic and spoke about the measures taken in their countries to combat coronavirus.
Then a resolution was signed on the COVID-19 Pandemic Meeting of the Academies of Sciences of the Turkic States. The resolution was signed by the Academies of Sciences of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Turkey, Tatarstan and Bashkortostan, as well as representatives of the International Turkic Academy.
Finally, it was decided that the Union of Turkic Academies to be chaired by the Kyrgyzstan Academy of Sciences.