Akademik Yusuf Məmmədəliyevin Memorial Muzeyinə onlayn videoekskursiyalar təşkil olunur
COVID-19 pandemiyası səbəbindən Mədəniyyət Nazirliyinin muzeylərin onlayn şəkildə fəaliyyəti üzrə hazırlanan tədbirlər planına əsasən Azərbaycanın ilk kimyaçı akademiki, görkəmli dövlət xadimi, akademik Yusuf Məmmmədəliyevin Memorial Muzeyi də mövcud şəraitə uyğun fəaliyyət göstərir.
Belə ki, AMEA-nın akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən muzeyə ziyarətçilərin qiyabi şəkildə baş çəkməsi üçün videoekskursiya təşkil olunub.
Muzeyin direktoru, kimya elmlər doktoru, professor Reyhan Əliyevanın bələdçiliyi ilə ziyarətçilərə qurum haqqında onlayn məlumat verilir.
Videoekskursiya ilə www.youtube.com vasitəsilə tanış olmaq mümkündür.
Bu videoekskursiyanı onlayn izləyən tamaşaçılar muzeyin müasir və nəfis şəkildə qurulmuş zallarını, eksponatlarını, o cümlədən müharibə dövrünü, insanın kosmosa ilk uçuşunu, alimin elmi kəşflərini, misilsiz nailiyyətlərini nümayış etdirən maketləri, tabloları canlı izləyə bilərlər.

Организованы видео-экскурсии в Мемориальный музей академика Юсифа Мамедалиева
В соответствии с планом мероприятий, подготовленным Министерством культуры по осуществлению музеями своей деятельности в режиме онлайн из-за распространившей пандемии коронавируса COVID-19, Мемориальный музей первого действительного члена НАНА в области химических наук, выдающегося государственного деятеля, академика Юсифа Мамедалиева также продолжает свою деятельность в соответствии со сложившейся обстановкой.
Так, для заочного посещения музея, который функционирует при Институте нефтехимических процессов имени академика Юсифа Мамедалиева НАНА, организована видео-экскурсия.
В ходе экскурсии директор музея, доктор химических наук, профессор Рейхан Алиева рассказывает посетителям о руководимом ею учреждении.
С видео-экскурсией можно ознакомиться посредством www.youtube.com.
Посетители могут воочию ознакомиться с отвечающими современным стандартам залами музея и экспонатами, в том числе макетами и табло, повествующими о военных годах, первом полете человека в Космос, научных открытиях ученого и его исключительных заслугах.