Akademik Yusuf Məmmədəliyevin Memorial Muzeyinə onlayn videoekskursiyalar təşkil olunur
COVID-19 pandemiyası səbəbindən Mədəniyyət Nazirliyinin muzeylərin onlayn şəkildə fəaliyyəti üzrə hazırlanan tədbirlər planına əsasən Azərbaycanın ilk kimyaçı akademiki, görkəmli dövlət xadimi, akademik Yusuf Məmmmədəliyevin Memorial Muzeyi də mövcud şəraitə uyğun fəaliyyət göstərir.
Belə ki, AMEA-nın akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən muzeyə ziyarətçilərin qiyabi şəkildə baş çəkməsi üçün videoekskursiya təşkil olunub.
Muzeyin direktoru, kimya elmlər doktoru, professor Reyhan Əliyevanın bələdçiliyi ilə ziyarətçilərə qurum haqqında onlayn məlumat verilir.
Videoekskursiya ilə www.youtube.com vasitəsilə tanış olmaq mümkündür.
Bu videoekskursiyanı onlayn izləyən tamaşaçılar muzeyin müasir və nəfis şəkildə qurulmuş zallarını, eksponatlarını, o cümlədən müharibə dövrünü, insanın kosmosa ilk uçuşunu, alimin elmi kəşflərini, misilsiz nailiyyətlərini nümayış etdirən maketləri, tabloları canlı izləyə bilərlər.

In accordance with the action plan prepared by the Ministry of Culture for museums to carry out their online activities due to the spread of the coronavirus COVID-19 pandemic, the Memorial Museum of the first full member of ANAS in the field of chemical sciences, an outstanding statesman, academician Yusif Mammadaliyev also continues its activities in accordance with the current situation.
So, for an absentee visit to the museum, which operates at the Institute of Petrochemical Processes named after academician Yusif Mammadaliev of ANAS, a video tour was organized.
During the tour, the director of the museum, Doctor of chemical sciences, professor Reihan Aliyeva tells visitors about the institution she runs.
Visitors can personally see the museum’s halls and exhibits that meet modern standards, including mock-ups and displays telling about the war years, the first manned flight into space, the scientist’s discoveries and his exceptional achievements.