Beynəlxalq Türk Akademiyası tərəfindən qədim türk sivilizasiyasının və yazı mədəniyyətinin əsas abidələrindən biri, UNESCO-nun 2020-ci il yubileylər siyahısına salınan Tonyukuk abidəsinin 1300 illiyinə həsr edilmiş “Böyük Çöl Sivilizasiyası: Tonyukuk İrsi və Çağdaş Türk Düyası” adlı beynəlxalq onlayn konfrans keçirilib.
Konfransa Amerika, Monqolustan, Macarıstan, Rusiya, Qırğızıstan, Azərbaycandan olan görkəmli alimlər və Beynəlxalq Türk mərkəzlərinin rəhbərləri onlayn qatılıblar.
Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darhan Kıdıralı ilk sözü Türkiyənin UNESCO-dakı daimi nümayəndəsi Altay Cengizerə verib. O, türk dünyasının ortaq dəyərlərə malik olduğunu deyərək, türklərdən bizə miras qalan Tonyukuk abidəsinin 1300 illiyinə həsr edilmiş konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, bütün türk dövlətləri ilk olaraq Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı altında birləşməlidir.
Altay Cengizer Azərbaycanın gördüyü işlərdən də bəhs edərək bildirib ki, Parisdə dünyanın ən böyük mədəniyyət mərkəzi Azərbaycana məxsusdur: “Ortaq gələcək qurmaq üçün Parisdəki Azərbaycan evi bütün türk ölkələrinin məkanı olmalıdır. Bütün Türk dünyası tədbirlərinin bu məkanda keçirilməsi məqsədəuyğundur".
O, həmçinin Türk dünyasının dağları haqqında UNESCO-da davamlı tədbirlərin keçirməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Tədbirə videokonfrans sistemi vasitəsilə qatıllan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Orxon-Yenisey abidələrini Türk dünyasının ən qədim yazılı mətnləri və türk yazılı ədəbiyyatının ilk nümunəsi adlandırıb.
Alim bildirib ki, Azərbaycandakı, Türkiyə və Orta Asiyadakı qayaüstü rəsmlər və yazı elementləri Orxon-Yenisey abidələrindən qədim olub. Bu qayaüstü yazılar Orxon-Yenisey abidələri mədəniyyətinin başlanğıcıdır. Gəmiqaya-Qobustan, İssıkkul-Qars mədəniyyətindən başlanan türk yazı sistemi təkmilləşdirilib inkişaf etdirilməklə Orxon-Yenisey abidələrinə çevrilib və tamamlanıb.
"Azərbaycanda qədim türk abidələri, o cümlədən Tonyukuk abidələri müxtəlif istiqamətlərdə tədqiq edilib və öyrənilib", - deyə bildirən İsa Həbibbəyli Azərbaycanda Orxon-Yenisey abidələrinə həsr olunmuş qiymətli kitab, və monoqrafiyaların, o cümlədən dissertasiya və məqalələrin yazıldığını qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Tonyukuk yazılı mətnlərinin dili sadə və anlaşıqlıdır. Bu mətnlər xalq təfəkkürünə daha yaxındır. Burada atalar sözləri və məsəllərə də rast gəlmək mümkündür.
Birinci vitse-prezident digər Orxon-Yenisey kitabələri kimi Tonyukuk abidəsinin də ədəbiyyatşünaslıq cəhətdən az öyrənildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, bir çox bioqrafik məlumatları yaşadan Tonyukuk abidəsi bədii-publisist üslubda yazılmış sənədli biblioqrafik mənsur povestdir.
"Tonyukuk yazılı mətnləri qədim türk müdrikliyinin yaşayan-əbədiyyət abidəsidir. Tonyukukun 1300 illik yubileyinin UNESCO səviyyəsində qeyd edilməsi dünyada ədəbiyyata, milli mədəniyyətlərə olan ehtiramın əyani ifadəsidir”, - deyə İ.Həbibbəyli əlavə edib.
Konfransın sonunda Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darhan Kıdıralı dünyanın 15-dən çox ölkəsindən qatılaraq Tonyukuk və Türk dünyası ilə bağlı mühüm məruzələr edən və müzakirələr aparan türkoloqlara, elm adamlarına minnətdarlığını bildirib. O, Tonyukuk abidəsinin 1300 illiyi münasibətilə görüləcək işləri diqqətə çatdırıb.
Darhan Kıdıralı, eyni zamanda, konfrans iştirakçılarına təmsil etdikləri ölkələrdə Tonyukuk adına meydanların, parkların, küçələrin olması, heykəllərin ucaldılması üçün tədbir görmələri ilə bağlı müraciət edib.

Academician Isa Habibbayli attended the international online conference dedicated to the 1300th anniversary of the monument Tonyukuk
The International Turkic Academy held the international online conference “Civilization of the Great Steppe: the legacy of Tonyukuk and the modern Turkic world”, dedicated to the 1300th anniversary of the monument to Bilge Tonyukuk - one of the main monuments of Turkic civilization and written culture. The anniversary was included in the list of UNESCO anniversaries for the year 2020.
Prominent scientists and heads of international Turkic centers from the USA, Mongolia, Hungary, Russia, Kyrgyzstan, Azerbaijan, etc. took part in the conference online.
The president of the International Turkic Academy, Darkhan Kidirali gave the first word to Altay Jengizer, Permanent Representative of Turkey to UNESCO. In his speech, Jengizer noted that Tonyukuk’s legacy is of great importance for world civilization, emphasizing that in this regard he highly appreciates the Academy’s initiatives. He noted that the anniversary of the Tonyukuk monument in the framework of UNESCO is not only an important date for the fraternal peoples, but also a significant event in world culture.
Speaking about the activities carried out by Azerbaijan, Altay Jengizer said that the largest of the cultural centers that are open in Paris belongs to Azerbaijan: “In order to build a common future, the Azerbaijan house in Paris should become a place of unity for all Turkic countries. It would be expedient to conduct all activities related to the Turkic world in this center.”
At the video conference, the first vice president of ANAS academician Isa Habibbayli spoke about the Orkhon-Yenisei inscriptions, calling them the oldest written monuments of the Turkic world and the first example of Turkic written literature.
The scientist said that the cave paintings and written elements found in Azerbaijan, Turkey and Central Asia are ancient Orkhon-Yenisei monuments. These cave inscriptions constitute the beginning of the culture of the Orkhon-Yenisei monuments. Starting in Gemigaya, Gobustan, Issikkul-Kars, the Turkic writing system was supplemented and improved, after which Orkhon-Yenisei monuments were created.
Saying that “ancient Turkic monuments, including the Tonyukuk monument, were studied in Azerbaijan from different angles,” Isa Habibbayli added that valuable books, monographs, dissertations and articles on Orkhon-Yenisei monuments were written in the republic. According to him, the language of the Tonyukuk inscriptions is simpler and clearer, these inscriptions are closer to popular thinking. Noting that the Tonyukuk monument has not been studied enough in literary criticism, the ANAS First Vice-President emphasized that the celebration of the 1300th anniversary of the monument at the UNESCO level is a clear evidence of the respect that is given to literature and national cultures in the world.
At the end of the conference, President of the International Turkic Academy, Darkhan Kidirali, expressed his gratitude to the Turkic scientists of more than 15 countries for their valuable reports on the Tonyukuk monument and the Turkic world as a whole. He told the participants about the events that will be implemented as part of the “Year of Tonyukuk”.
Meanwhile, Darkhan Kidirali called on conference participants to take measures aimed at creating squares, parks, Tonyukuk streets in the countries they represent, as well as erecting monuments.