Beynəlxalq Türk Akademiyası tərəfindən qədim türk sivilizasiyasının və yazı mədəniyyətinin əsas abidələrindən biri, UNESCO-nun 2020-ci il yubileylər siyahısına salınan Tonyukuk abidəsinin 1300 illiyinə həsr edilmiş “Böyük Çöl Sivilizasiyası: Tonyukuk İrsi və Çağdaş Türk Düyası” adlı beynəlxalq onlayn konfrans keçirilib.
Konfransa Amerika, Monqolustan, Macarıstan, Rusiya, Qırğızıstan, Azərbaycandan olan görkəmli alimlər və Beynəlxalq Türk mərkəzlərinin rəhbərləri onlayn qatılıblar.
Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darhan Kıdıralı ilk sözü Türkiyənin UNESCO-dakı daimi nümayəndəsi Altay Cengizerə verib. O, türk dünyasının ortaq dəyərlərə malik olduğunu deyərək, türklərdən bizə miras qalan Tonyukuk abidəsinin 1300 illiyinə həsr edilmiş konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, bütün türk dövlətləri ilk olaraq Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı altında birləşməlidir.
Altay Cengizer Azərbaycanın gördüyü işlərdən də bəhs edərək bildirib ki, Parisdə dünyanın ən böyük mədəniyyət mərkəzi Azərbaycana məxsusdur: “Ortaq gələcək qurmaq üçün Parisdəki Azərbaycan evi bütün türk ölkələrinin məkanı olmalıdır. Bütün Türk dünyası tədbirlərinin bu məkanda keçirilməsi məqsədəuyğundur".
O, həmçinin Türk dünyasının dağları haqqında UNESCO-da davamlı tədbirlərin keçirməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Tədbirə videokonfrans sistemi vasitəsilə qatıllan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Orxon-Yenisey abidələrini Türk dünyasının ən qədim yazılı mətnləri və türk yazılı ədəbiyyatının ilk nümunəsi adlandırıb.
Alim bildirib ki, Azərbaycandakı, Türkiyə və Orta Asiyadakı qayaüstü rəsmlər və yazı elementləri Orxon-Yenisey abidələrindən qədim olub. Bu qayaüstü yazılar Orxon-Yenisey abidələri mədəniyyətinin başlanğıcıdır. Gəmiqaya-Qobustan, İssıkkul-Qars mədəniyyətindən başlanan türk yazı sistemi təkmilləşdirilib inkişaf etdirilməklə Orxon-Yenisey abidələrinə çevrilib və tamamlanıb.
"Azərbaycanda qədim türk abidələri, o cümlədən Tonyukuk abidələri müxtəlif istiqamətlərdə tədqiq edilib və öyrənilib", - deyə bildirən İsa Həbibbəyli Azərbaycanda Orxon-Yenisey abidələrinə həsr olunmuş qiymətli kitab, və monoqrafiyaların, o cümlədən dissertasiya və məqalələrin yazıldığını qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Tonyukuk yazılı mətnlərinin dili sadə və anlaşıqlıdır. Bu mətnlər xalq təfəkkürünə daha yaxındır. Burada atalar sözləri və məsəllərə də rast gəlmək mümkündür.
Birinci vitse-prezident digər Orxon-Yenisey kitabələri kimi Tonyukuk abidəsinin də ədəbiyyatşünaslıq cəhətdən az öyrənildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, bir çox bioqrafik məlumatları yaşadan Tonyukuk abidəsi bədii-publisist üslubda yazılmış sənədli biblioqrafik mənsur povestdir.
"Tonyukuk yazılı mətnləri qədim türk müdrikliyinin yaşayan-əbədiyyət abidəsidir. Tonyukukun 1300 illik yubileyinin UNESCO səviyyəsində qeyd edilməsi dünyada ədəbiyyata, milli mədəniyyətlərə olan ehtiramın əyani ifadəsidir”, - deyə İ.Həbibbəyli əlavə edib.
Konfransın sonunda Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darhan Kıdıralı dünyanın 15-dən çox ölkəsindən qatılaraq Tonyukuk və Türk dünyası ilə bağlı mühüm məruzələr edən və müzakirələr aparan türkoloqlara, elm adamlarına minnətdarlığını bildirib. O, Tonyukuk abidəsinin 1300 illiyi münasibətilə görüləcək işləri diqqətə çatdırıb.
Darhan Kıdıralı, eyni zamanda, konfrans iştirakçılarına təmsil etdikləri ölkələrdə Tonyukuk adına meydanların, parkların, küçələrin olması, heykəllərin ucaldılması üçün tədbir görmələri ilə bağlı müraciət edib.

Академик Иса Габиббейли принял участие на международной онлайн-конференции, посвященной 1300-летию памятника Тоньюкука
Международной тюркской академией была проведена международная онлайн-конференция «Цивилизация Великой степи: наследие Тоньюкука и современный тюркский мир», посвященная 1300-летию памятника Бильге Тоньюкука – одного из главных памятников тюркской цивилизации и письменной культуры.  Юбилей был внесен в список юбилеев ЮНЕСКО на 2020-й год.
На конференции в режиме онлайн приняли участие видные ученые и руководители международных тюркских центров из США, Монголии, Венгрии, России, Кыргызстана, Азербайджана и т.д.
Первое слово президент Международной тюркской академии Дархан Кыдырали предоставил постоянному представителю Турции в ЮНЕСКО Алтаю Дженгизеру. В своем выступлении Дженгизер отметил, что наследие Тоньюкука имеет большое значение для мировой цивилизации, подчеркнув, что в этом плане он высоко ценит инициативы Академии. Он отметил, что юбилей памятника Тоньюкука в рамках ЮНЕСКО является не только важной датой для братских народов, но и значимым событием в мировой культуре.
Говоря о мероприятиях, которые осуществляются Азербайджаном, Алтай Дженгизер сообщил, что самый крупный из культурных центров, которые открыты в Париже, принадлежит Азербайджану: «Для того, чтобы построить общее будущее, Азербайджанский дом в Париже должен стать местом единения всех тюркских стран. Целесообразным будет проведение всех мероприятий, связанных с тюркским миром, в этом центре».
На видеоконференции первый вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли говорил об Орхоно-Енисейских надписях, назвав их древнейшими письменными памятниками тюркского мира и первым образцом тюркской письменной литературы.
Ученый сообщил, что наскальные рисунки и письменные элементы, обнаруженные в Азербайджане, Турции и Средней Азии, древнее Орхоно-Енисейских памятников. Эти наскальные надписи составляют начало культуры Орхоно-Енисейских памятников. Начавшись в Гемигая, Гобустане, Исык-куле и Карсе, тюркская система письма была дополнена и усовершенствована, после чего были созданы Орхоно-Енисейские памятники.
Сказав, что «древние тюркские памятники, в том числе и памятник Тоньюкука, был изучен в Азербайджане с разных ракурсов», Иса Габиббейли добавил, что в республике были написаны ценные книги, монографии, диссертации и статьи, посвященные Орхоно-Енисейским памятникам. По его словам, язык Тоньюкукских надписей проще и яснее, эти надписи ближе народному мышлению. Отметив, что памятник Тоньюкука изучен в литературоведении недостаточно, первый вице-президент НАНА подчеркнул, что празднование 1300-летия памятника на уровне ЮНЕСКО является наглядным свидетельством почтения, которое оказывается литературе и национальным культурам в мире.
В заключение конференции президент Международной тюркской академии Дархан Кыдырали выразил свою благодарность ученым-тюркологам более 15-ти стран за их ценные доклады, посвященные памятнику Тюньюкука и тюркскому миру в целом.  Он рассказал участникам о мероприятиях, которые будут реализованы в рамках «Года Тоньюкука».
В то же время, Дархан Кыдырали призвал участников конференции предпринять меры, нацеленные на создание в представляемых ими странах площадей, парков, улиц имени Тоньюкука, а также возведение памятников.