“Əsrin müqaviləsi”nin 20 illiyi münasibəti ilə gənc alimlər arasında keçirilmiş müsabiqənin nəticələri məlum olub
“Əsrin müqaviləsi” böyük neft sazişinin imzalanmasının 20 illiyi münasibəti ilə AMEA-nın gənc alimləri arasında elan olunmuş müsabiqənin nəticələri məlum olub. Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun dəstəyi ilə keçirilmiş müsabiqə neft-qaz və neft-kimya sahəsində fundamental, həmçinin tətbiqi tədqiqatlarda fəal olan gənc alimlərin elmi araşdırmalarını stimullaşdırmaq, onlara geniş imkanlar yaratmaq məqsədi daşıyır.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin sərəncamı ilə yaradılmış komissiyaya 27 gənc alim elmi nəticələrini təqdim edib. Komissiya gənc tədqiqatçıların nailiyyətlərini ekspertizadan keçirərək qiymətləndirib. Sonda 19 nəfər 3 kateqoriya üzrə mükafata layiq görülüb.

Announced the results of the competition held among young scientists of ANAS on the occasion of the 20th anniversary of the “Contract of the Century”. The aim of the competition, held with the support of the Science Foundation of the State Oil Company of the Azerbaijan Republic, was to stimulate research of young scientists who are actively involved in basic and applied research in the oil and gas and petrochemical fields, and to provide them with additional opportunities.
The competition was attended by 27 young scientists with their achievements in the oil and gas and petrochemical fields. Examination and evaluation of the submitted scientific results was carried out by the Commission, established by order of the President of ANAS, academician Akif Alizadeh. In accordance with the results of the contest was decided to award 19 young scientists in three categories.
Category I two winners of the contest will be awarded a cash prize in the amount of 3,000 AzN, category II 7 winners - 2000 manats, for Category III 10 winners - 1000 manat.