AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının II Xüsusi şöbəsinin iclas salonunda Birləşmiş Veteranlar Şurasının (BVŞ) növbəti iclası keçirildi.
İclasda Azad Həmkarlar İttifaqının sədr müavini, professor İsaxan Vəliyev, AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi aparatının İşlər İdarəsinin sədr müavini Sərdar Əliyev və şura üzvləri iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BVŞ-in sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımov AMEA Birləşmiş Veteranlar Şurasının iclasın gündəliyi haqda məlumat verdi. Bildirdi ki, 2015-ci ilin may ayının 9-da Azərbaycanda faşizm üzərində qələbənin 70 illiyi qeyd olunacaq. Bu münasibətlə AMEA RH-də müəyyən tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. R.Qasımov qeyd etdi ki, “Əmək veteranı” adının və vəsiqəsinin verilməsi gələn ilin əvvəlinə planlaşdırılır.
Sonra II Xüsusi şöbənin rəisi, BVŞ-nin sədr müavini Eldar Quliyev bildirdi ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 07 may 2014-cü il 11/6 nömrəli qərarına əsasən AMEA-da çalışan veteranlara birdəfəlik müavinət verilməsi, veteranlara akademiya şəhərciyində yerləşən yeməkxanada fasilə vaxtı gündə bir dəfə güzəştli xidmət göstərilməsi, istirahəti və müalicəsi üçün güzəştli yollanışların verılməsi nəzərdə tutulur.
Sonra müzakirə edilən məsələlərlə bağlı irad və təkliflər irəli sürüldü, müxtəlif fikirlər səsləndirildi.

Состоялось очередное заседание Объединенного совета ветеранов НАНА
В зале заседаний II Особого отдела Центрального аппарата Президиума НАНА состоялось очередное заседание Объединенного совета ветеранов НАНА.
В заседании принимали участие заместитель председателя Свободного профсоюза профессор Исахан Велиев, заместитель председателя Управления делами Центрального аппарата Президиума НАНА Сардар Алиев и члены Совета.
Мероприятие вступительным словом открыл председатель Объединенного совета ветеранов член-корреспондент НАНА Рафиг Гасымов, который дал информацию о вопросах, стоящих на повестке дня. Было отмечено, что 9 мая 2015 года в Азербайджане будет отмечаться 70-летие победы над фашизмом. По этому случаю в Президиуме НАНА предусмотрена реализация определенных мероприятий. Р.Гасымов отметил, что присвоение звания «Ветеран труда» и выдача удостоверений планируется на начало 2015 года.
Затем начальник II Особого отдела, заместитель председателя Объединенного совета ветеранов Эльдар Гулиев сообщил, что в указе №11/6 Президиума НАНА от 07 мая 2014 года предусмотрены: предоставление ветеранам единовременного пособия и льготного обслуживания 1 раз в день во время обеденного перерыва в столовой, расположенной в городке академии, а также выдача льготных путевок.