Mayın 8-də AMEA Rəyasət Heyətinin onlayn iclası keçirilib.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq qeyd edib ki, hazırda dünyanı bürümüş koronavirus pandemiyasının ölkəmizdə yarada biləcəyi təhlükələrin qarşısını almaq məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə kompleks tədbirlər həyata keçirilir. Bu istiqamətdə düşünülmüş siyasət və çoxşaxəli qabaqlayıcı tədbirlər öz müsbət nəticələrini verməkdədir. Vaxtında və düzgün müəyyənləşdirilmiş strategiyanın nəticəsidir ki, koronavirusla mübarizənin Azərbaycan modeli dünyanın bir sıra nüfuzlu beynəlxalq qurumları, o cümlədən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Akademik R.Mehdiyev əlavə edib ki, son aylar respublikada xüsusi karantin rejiminin tətbiq edilməsinə baxmayaraq, müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının verdiyi imkanlardan istifadə etməklə AMEA-nın qarşısında duran vəzifələrin həyata keçirilməsi istiqamətində işlər uğurla davam etdirilib.
AMEA rəhbəri bugünkü iclasda akademiyanın elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti, o cümlədən bir sıra mühüm elmi kadr təyinatları ilə bağlı müzakirələrin aparılacağını qeyd edib.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov gündəlikdə yer alan birinci məsələ, “İstiqlal salnaməsi: Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixi (1991-2020)” çoxcildliyinin nəşri barədə məlumat verib. Mövzu ilə bağlı AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək bildirib ki, müstəqillik illərində Azərbaycan Respublikasının tarixinin, onun sosial-iqtisadi inkişafının, mədəni-mənəvi təkamül proseslərinin vahid konseptual elmi baxış müstəvisində kompleks tədqiqi və nəşri hazırkı şəraitdə qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir. Bu baxımdan sözügedən çoxcildliyin akademik səviyyədə hazırlanması zəruridir. Müzakirələrdən sonra akademik Ramiz Mehdiyevin baş redaktorluğu ilə çoxcildliyin hazırlanıb nəşr edilməsi qərara alınıb. Çoxcildliyin akademik Ramiz Mehdiyev, akademik İsa Həbibbəyli, akademik Yaqub Mahmudov və akademik İsmayıl Hacıyevdən ibarət Redaksiya heyəti, o cümlədən müəlliflər heyəti və plan-prospekti təsdiqlənib.
Onlayn iclasda Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 24 fevral 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı” müzakirə olunub. AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, Tədbirlər Planının həyata keçirilməsi digər təşkilatlarla yanaşı, akademiyanın da qarşısında bir sıra vəzifələr qoyub. İclasda həmin vəzifələrin icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın müvafiq strukturları üçün İş planı təsdiq edilib, əlaqədar qurumlara və şəxslərə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Daha sonra Ə.Sadıqov “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2019-cu ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat məcmuəsi” barədə məlumat verib. O, bildirib ki, AMEA üzvlərinin, elmi bölmələrin, elmi müəssisələrin, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbələrinin, həmçinin müvafiq nazirliklərin təqdim etdikləri materiallar əsasında ”Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2019-cu ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat məcmuəsi”nin layihəsi Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsi tərəfindən hazırlanaraq AMEA Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim edilib. Hesabatda AMEA-da, eləcə də respublikanın digər elm və təhsil müəssisələrində 2019-cu ildə aparılmış fundamental və tətbiqi tədqiqatların mühüm nəticələri, AMEA Rəyasət Heyətinin elmi-təşkilati fəaliyyəti, akademiyanın fəaliyyətinin digər göstəriciləri öz əksini tapıb. Məsələ geniş müzakirə olunduqdan sonra hesabatın bəyənilməsi, nəşri və AMEA-nın Ümumi yığıncağının müzakirəsinə təqdim edilməsi ilə bağlı müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda AMEA-nın doktorantura və dissertanturasına qəbulun nəticələri ilə bağlı məlumat verən Əminağa Sadıqov qeyd edib ki, müvafiq qanunvericiliyə uyğun olaraq, qəbul uğurla başa çatdırılıb, doktorant və dissertantlar üçün müxtəlif istiqamətlər üzrə aktual elmi problemləri əhatə edən mövzular müəyyənləşdirilib. Müzakirələrdən sonra fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə AMEA-nın doktoranturasına və dissertanturasına qəbulun nəticələri təsdiq edilib, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilat rəhbərlərinə, digər qurumlara müvafiq tapşırıqlar verilib.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın Azərbaycançılıq Elmi-İdeoloji Mərkəzinin yaradılması barədə də qərar qəbul edilib. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan dilini, mədəniyyətini, ümummilli dəyərlərini, adət-ənənələrini, xalqımızın milli mənafeyini, dövlətçilik ideologiyasını, vətənpərvərlik ruhunu, azərbaycançılıq ideyasının əsas prinsiplərini daha da möhkəmləndirmək, tədqiq və təbliğ etmək məqsədilə AMEA-da Azərbaycançılıq Elmi-İdeoloji Mərkəzinin yaradılması zərurəti meydana çıxıb. Azərbaycan xalqının çoxəsrlik milli dövlətçilik ənənələrini, azərbaycançılıq ideyasının formalaşma və inkişaf proseslərini tədqiq və təbliğ etmək məqsədilə ictimai əsaslarla fəaliyyət göstərən mərkəzin yaradılması barədə qərar qəbul edilib. Azərbaycançılıq Elmi-İdeoloji Mərkəzinin rəhbəri akademik Ramiz Mehdiyev, müavini isə akademik İsa Həbibbəyli təsdiqlənib.
Tədbirdə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun nəzdində Eksperimental fonetik araşdırmalar laboratoriyasının bərpa edilməsi və “AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun elmi əsərləri” jurnalının “Azərbaycan tarixşünaslığı” adlandırılması kimi digər elmi-təşkilati məsələlər də müzakirəyə çıxarılıb və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Bundan əlavə, Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü Əziz Mirəhmədovun və Azərbaycan fəlsəfə elminin inkişafında xüsusi xidmətləri olan AMEA-nın müxbir üzvü Ziyəddin Göyüşovun anadan olmasının 100 illik yubileyləri ilə bağlı müvafiq qərar qəbul olunub.
Müzakirələrdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər Dilqəm Tağıyev və Rasim Əliquliyev yaxından iştirak edərək, məsələlərlə bağlı rəy və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. Texnika elmləri doktoru Təranə Məmmədova AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun (NKPİ), kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ), biologiya elmləri doktoru Eldar Novruzov Botanika İnstitutunun, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Qoşqar Məmmədov Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun, biologiya elmləri doktoru Şakir Qasımov Mərkəzi Nəbatat Bağının və fizika üzrə fəlsəfə doktoru Rəvan Mehdiyeva Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrinə təsdiqləniblər.
Həmçinin kimya üzrə fəlsəfə doktoru Nizami Mürsəlov NKPİ-nin, kimya elmləri doktoru Mina Munşiyeva Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Mehparə Səfərova AKİ-nin, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Natavan Kələntərova Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yeganə Bayramova Fiziologiya İnstitutunun, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynel Məşədiyeva Dilçilik İnstitutunun, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Musa Nuriyev isə Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmi katibi vəzifələrinə təyin ediliblər.

8 мая состоялось онлайн-заседание Президиума НАНА.
Открывая мероприятие, президент НАНА академик Рамиз Мехтиев отметил, что под непосредственным руководством президента Ильхама Алиева принимаются комплексные меры для предотвращения угроз, создаваемых глобальной пандемией коронавируса в нашей стране. Продуманная политика и многоплановые профилактические меры в этом направлении дают положительные результаты. В результате своевременной и четко определенной стратегии азербайджанская модель борьбы с коронавирусом получила высокую оценку ряда влиятельных международных организаций, включая Всемирную организацию здравоохранения.
Академик Р.Мехтиев добавил, что, несмотря на введение в стране специального карантинного режима в последние месяцы, работа по реализации задач, стоящих перед НАНА, успешно продолжается с использованием возможностей, предоставляемых современными информационно-коммуникационными технологиями.
Глава НАНА отметил, что на сегодняшнем заседании состоятся обсуждения в связи с научной и научно-организационной деятельностью академии, а также рядом важных научных кадровых назначений.
Затем академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов сообщил о первом вопросе повестки дня - публикации многотомного издания «Летопись независимости: история независимости Азербайджанской Республики (1991–2020 годы)». Говоря на эту тему, первый вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли сказал, что одной из главных задач является комплексное исследование и публикация истории Азербайджанской Республики, ее социально-экономического развития, культурно-духовных эволюционных процессов в годы независимости на основе единого концептуального научного обзора. С этой точки зрения необходимо подготовить этот многотомник на академическом уровне. После обсуждений было решено подготовить и издать многотомную книгу под редакцией академика Рамиза Мехтиева. Были утверждены редакционная коллегия, в состав которого входят академик Рамиз Мехтиев, академик Иса Габиббейли, академик Ягуб Махмудов и академик Исмаил Гаджиев, а также авторский состав и план-проспект многотомника.
В рамках онлайн-заседания обсуждался «План действий на 2020–2025 годы по предотвращению выбора пола ребенка до его рождения», утвержденный распоряжением Кабинета министров Азербайджанской Республики от 24 февраля 2020 года. Вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова отметила, что реализация Плана действий наряду с другими организациями поставила перед академией ряд задач. Для обеспечения выполнения этих задач на заседании был утвержден Рабочий план.
Затем А. Садыгов сообщил об «Отчете о деятельности Национальной академии наук Азербайджана в 2019 году». По его словам, проект «Отчета о деятельности Национальной академии наук Азербайджана в 2019 году» был подготовлен Управлением науки и образования Президиума и представлен в Президиум НАНА для обсуждения. В отчете отражены важные результаты фундаментальных и прикладных исследований, проведенных в 2019 году в НАНА, а также в других научных и образовательных учреждениях республики, научно-организационная деятельность Президиума НАНА, другие показатели деятельности академии. После обстоятельного обсуждения было принято соответствующее решение утвердить отчет, опубликовать его и представить на обсуждение Общего собрания НАНА.
Предоставляя информацию о результатах приема в докторантуру и диссертантуру НАНА, Аминага Садыгов отметил, что в соответствии с действующим законодательством прием был успешно завершен, были определены темы, охватывающие текущие научные проблемы в различных областях для докторантов и диссертантов. После обсуждений были утверждены результаты приема в докторантуру и диссертантуру НАНА по программам подготовки докторов философии и докторов наук, даны соответствующие поручения руководителям научных учреждений и организаций академии и других учреждений.
На заседании Президиума было принято решение о создании Научно-идеологического центра азербайджанства НАНА. Академик Иса Габиббейли отметил, что в целях дальнейшего укрепления, изучения и пропаганды азербайджанского языка, культуры, национальных ценностей, традиций, национальных интересов нашего народа, идеологии государственности, патриотического духа, основных принципов идеи азербайджанства возникла необходимость создания Научно-идеологического центра азербайджанства НАНА. В этой связи было принято соответствующее решение. Академик Рамиз Мехтиев был утвержден руководителем Научно-идеологического центра азербайджанства, а академик Иса Габиббейли - заместителем руководителя.
На мероприятии обсуждались и другие научные и организационные вопросы, такие как восстановление Лаборатории экспериментальных фонетических исследований при Институте языкознания имени Насими и переименование журнала «Научные труды Института истории имени Аббасгулу Аги Бакиханова» в «Азербайджанскую историографию».
Кроме того, было принято соответствующее решение в связи со 100-летием выдающегося представителя азербайджанской литературы, Заслуженного деятеля науки, члена-корреспондента НАНА Азиза Мирахмадова и члена-корреспондента НАНА Зияддина Гоюшова, который внес особый вклад в развитие азербайджанской философии.
Первый вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев, вице-президенты НАНА академики Дильгам Тагиев и Расим Алгулиев приняли участие в обсуждениях и высказали свои мнения и предложения по обсуждаемым вопросам.